A kétezres évek elején a Lamborghini többé-kevésbé ugyanúgy működött, mint évtizedekkel korábban. Naponta nagyjából egy autót gyártottak le, alapvetően manufakturális módszerekkel.
Az új tulajdonosnak, a kormányt 1998-ban átvevő Audi AG-nak azonban más elképzelései voltak: a Volkswagen-konszernnél oly sikeresen alkalmazott építőszekrény elvét nem feledve modern, költséghatékony, jól gyártható modellt szerettek volna piacra dobni.
Így készült el a Gallardo, amelynek tízhengeres, ötliteres erőforrását az Audi 4.2 V8 blokkjából fejlesztették ki. Az 500, majd hamarosan 520 lóerős motor az Audi összkerékhajtással szerzett tapasztalatait kamatoztatva küldte mind a négy kerekén át a talajra a nyomatékot.
A modellt már két év elteltével finomították, meghallgatva a vevők és újságírók kifogásait. 2006-ban színre lépett a Gallardo Spyder, egy évre rá pedig az egy mázsával csökkentett tömegű, 10 lóerővel izmosabb Gallardo Superleggera.
Mindössze öt évig szolgált az első generációs modell: 2008 tavaszán színre lépett a modell második kiadása. A módosítások átfogóak voltak: a motor lökettérfogata 5,2 literre, teljesítménye 560 LE-re nőtt, sokkal gyorsabbra programozták a robotizált váltót, csökkentették az autó tömegét, és rajtautomatikát építettek be.
Az LP 560-4 Spyder még abban az évben megjelent, 2010-ben pedig jött a bevált receptet követő, könnyebb és erősebb LP 570-4 Superleggera. Ez utóbbi 3,7 helyett 3,4 másodperc alatt gyorsult százra, 325 km/óra végsebessége nem változott az alapkivitelű kupéhoz képest.
Minden hétköznapi autógyárnál ezzel le is zárulna a történet. A Lamborghini azonban a tömeggyártás ellenére sem vált hétköznapivá. Ehelyett rendszeres limitált szériákkal tartották fenn az érdeklődést a márka iránt. Összesen harminckettő különböző változatban készült a Gallardo, a kéttónusú fekete fényezéssel megbolondított Gallardo Nerától kezdve a tisztán hátsókerék-hajtású LP 550-2 Balboni variánson át a Gallardo Squadra Corse utcai versenymodellig. Nem volna ugyanaz a Gallardo a számos rendőrségi kivitelű modell nélkül sem, amelyet az évek során gyártottak a modellből.
a videó a hirdetés után indul
A valódi motorsport sem állt távol a Lamborghinitől: a japán Super GT bajnokságtól az észak-amerikai Le Mans szérián át az egymárkás Lamborghini Blancpain Super Trofeo sorozatig számos sikert értek el a Gallardók, noha áttörő diadalra sehol nem került sor.
Most, alig egy évvel a harmadik generációs modellcsalád (kupé, Spyder, Superleggera) után beszüntette a Gallardo gyártását a Lamborghini, helyet csinálva a várhatóan Cabrera néven piacra kerülő, az Audihoz mostaninál is erőteljesebb szálakkal kötődő, hamarosan érkező utódnak. Összesen 14 022 darab készült az autóból; ez kis híján fele az idén ötvenéves márka fennállása alatt gyártott, harmincezer Lamborghininek.