A közelmúltban számoltunk be arról, hogy a BMW majd valamikor négy turbóval váltja fel jelenleg használatos tripla turbós technológiáját. A majd valamikor konkrétan ma van: a bajorok hajnalban bejelentették, hogy a BMW 7-es idei szériájának csúcsmodelljeiben már ez a technika dolgozik. A 750d és a 750Ld (mindkettő xDrive, azaz összkerékhajtású modell) 400 lóerős, 760 newtonméter nyomatékú blokkja háromliteres, hathengeres. Szerkezeti alapját az eddig is használatos sorhatos adja, ám annak legerősebb kiviteléhez (740d, 320 LE, 680 Nm) képest is szembeötlő a növekmény.
A legfontosabb újítás természetesen a quad-turbó kialakítás. A világelső rendszer ugyanazt a többlépcsős elvet alkalmazza, mint a három feltöltővel szerelt motorok: megmaradt a két kompakt, változó geometriájú turbó, amit közös házban helyeztek el, előttük pedig az eddigi egy, nagyobb feltöltő helyett ugyanúgy két kicsi kapott helyet, így még tovább rövidül a turbólyuk. Az egyes turbók hangolását, a kompresszorkerekek állásszögét, a levegő áramlásának irányát szabályozó szelepek pozícióját új generációs DDE elektronika vezérli, a teljesítményoptimalizálásból az elkerülőszelep, az intercooler és a kipufogószelep is kiveszi a részét. Nagy általánosságban elmondható; hogy bármely üzemi helyzetben mindkét kisnyomású, valamint az egyik nagynyomású turbó folyamatosan működik. Ha a pilóta intenzíven gyorsítana alapjáratról, egy rendszer megkerüli a két kisnyomású turbót, így fürgébben felépül a töltőnyomás. A második nagynyomású feltöltő 2500/perc környékén kapcsolódik be a játékba. Szintén újdonság, hogy a kipufogógáz-visszavezetés ezúttal a kis- és nagynyomású turbóknál is megvalósul, így tovább csökken a NOx-kibocsátás. Emellett a töltőlevegőt és a kisnyomású turbókat is külön hűtik (utóbbiak saját hűtőkört kaptak), így tovább javítható a hatásfok. A júliustól, kétféle kivitelben (normál és nyújtott tengelytávval) kapható BMW 750d (és 750Ld) xDrive motorja új befecskendezési rendszert is kapott, az eddigi 200 helyett 210 baron megy végbe az égés, a befecskendezési nyomás meghaladja a 2500 bart. A hengerfejet és a forgattyúházat egyaránt különleges, nagynyomású eljárással gyártják, ami különösen erős alumíniumöntvényt eredményez. A hengerfejtömítés ötrétegű, a dugattyúk pedig alumínium/szilícium ötvözetből készültek. Ennek köszönhetően az elméleti üzemanyag-fogyasztás 5,7-5,9 l/100 km, miközben az autó 4,6 (nyújtott kivitelben 4,7) másodperc alatt gyorsul százra.Itt a BMW négyturbós dízelmotorja
A világ legerősebb hathengeres dízelmotorjaként emlegeti friss fejlesztését a BMW. Műszaki világújdonság dolgozik a burkolatok alatt.
2016.05.17. kedd 09:00