A Lancet orvosi folyóiratban publikált kutatás arra az eredményre jutott, hogy a demens esetek 7-11 százalékáért a forgalom lehet a felelős azoknál az embereknél, akik egy forgalmas út 50 méteres körzetében élnek.
A kutatók, akik 11 éven át kísértek figyelemmel csaknem kétmillió kanadai lakost, azt állapították meg, hogy a forgalom miatti légszennyezettség és zaj is okolható a szellemi képességek hanyatlásáért.
Világszerte megközelítőleg 50 millió ember szenved demenciában. Az emlékezet és a szellemi képességek hanyatlásával járó betegség okait azonban egyelőre nem sikerült megállapítani.
A tanulmány szerzői a kanadai Ontario tartományban csaknem kétmillió ember állapotát követték 2001 és 2012 között. Ez idő alatt 243 ezer 611 demenciás esetet diagnosztizáltak. Kiderült, hogy a forgalmas utak közelében élők voltak kitéve a legnagyobb kockázatnak.
A kutatók szerint egy forgalmas út 50 méteres körzetében élőknél 7 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia. Az úttól 50 és 100 méter közötti távolságra élőknél 4 százalékkal nőtt a kockázat, a forgalomtól 101-200 méterre lakóknál pedig 2 százalékos rizikóemelkedést találtak.
A népsűrűség növekedése és az urbanizáció miatt egyre többen élnek a forgalmas utak közelében, így még a demencia kockázatának mérsékelt növekedése is komoly közegészségügyi problémát okozhat – mondta Hong Chen, az ontariói közegészségügyi szervezet (PHO) kutatója, a tanulmány egyik szerzője. További kutatásokra van szükség a kapcsolat megértéséhez, különösen a forgalom különböző következményei – légszennyezés, zaj – hatásainak vizsgálatával kapcsolatban.
A tanulmány szerint a zajnak, a levegőben szálló ultrafinom részecskéknek, a nitrogén-oxidoknak és a gumikról leváló részecskéknek is közük lehet a demenciakockázat növekedéséhez. A tudósok azonban a tanulmányban csak azt térképezték fel, hogy a demensek hol élnek, azt még nem tudták bizonyítani, hogy a forgalmas utak közelsége okozza a betegséget.
A kutatók vizsgálták a sűrű forgalom és egyéb súlyos idegrendszeri betegségek, a Parkinson-kór és a szklerózis multiplex kialakulása közötti esetleges összefüggéseket is, ezeknek a betegségeknek az esetében azonban a forgalmas út közelsége nem jelentett kockázatnövekedést.
A BBC News által megszólaltatott brit szakértő, Tom Dening, a Nottinghami Egyetem Demenciaközpontjának igazgatója „érdekesnek és provokatívnak” nevezte a tanulmányt.
„Valószínű, hogy a kipufogógázok okozta légszennyezés hozzájárulhat az agy megbetegedéséhez, ami idővel esetleg növeli a demencia kockázatát. Ez persze majd fokozza az emberek nyugtalanságát, akik a nagy forgalmú utak közelében élnek. Súlyosan szennyezett levegőjű környezetben lakni vitán felül rendkívül kellemetlen, nehéz lenne azt feltételezni, hogy ez bárkinek jó lehet” – mondta Dening.
A szakemberek szerint a demencia kockázata egészséges életmóddal, a dohányzás elhagyásával, testmozgással és egészséges étkezéssel csökkenthető legjobban.