A jövő autójának nem arról kell szólnia, hogy ilyen vagy olyan fejlett technológiákkal rendelkezik, hanem hogy odafigyeljen utasainak igényeire, és biztosítsa azok tartalmas utazási élményét.

Okosabb lesz az autód, mint te magad 1

Ezzel a filozófiával felvértezve tervezte meg a Toyota kaliforniai dizájnstúdiója és technológiai központja a Concept-i tanulmányautót, amelyet nem irányítani kell, hanem kommunikálni vele. A műszerfalon lakik Yui, a mesterséges intelligencia, aki napról napra, kilométerről kilométerre ismer ki bennünket – nemcsak vezetési szokásainkat, hanem például érzelmeinket is, amelyeket a hely és az idő függvényében képes értelmezni.

Yui nemcsak megfigyel, de kommunikál is – színekkel, hangokkal, tapintható jelzésekkel, feliratokkal. Amikor odalépünk az autóhoz, köszönt bennünket, a mögöttünk közlekedőket pedig tájékoztatja forgalmi szándékainkról.

TOYOTA CONCEPT-i  (5)

Egyvalami nincs az autóban: központi monitor. Ehelyett a releváns információkat ott és akkor jeleníti meg a rendszer, ahol és amikor éppen szükség van rá. Az egész szélvédő egyetlen hatalmas head-up megjelenítő felület például, de a tetőoszlop (pontosabban az ülések váza) is vászonként szolgál, amire a holttér-információkat vetítik ki projektorok.

Az autó természetesen képes autonóm üzemben közlekedni, ám erről nem mindig mi döntünk: szükség esetén Yui közbeavatkozik, hogy például megoldjon helyettünk egy komplikált forgalmi helyzetet.

TOYOTA CONCEPT-i  (14)

A Toyota tervei szerint az itt bemutatott technológia nem marad koncepció, néhány éven belül megkezdhetik közúti tesztjeit.