Továbbra is előzetes tájékoztatást hajlandó csak adni legendás terepjárójának új kiadásáról a Mercedes, ám a korábbi felületes információk után végre néhány konkrétum is elhangzott.
Tudjuk például az autó néhány méretét: az újonc 53 mm-rel hosszabb és nem kevesebb mint 121 mm-rel szélesebb elődjénél. Ez a helykínálatnak és a lenyűgöző megjelenésnek egyaránt jót tesz. Előbbi kifejezetten bőséges lett, elöl +38, hátul +150 (!) mm lábtér, de a vállaknak és a könyököknek is több hely jut, utóbbit pedig az erősíti, hogy az eddiginél szűkebbek az illesztési hézagok, a kerékívburkolatokat és a lökhárítókat pedig a karosszéria szerves részeként alakították ki, míg korábban szembeötlő volt utólagos jellegük.
Eddig titkolták az autó formavilágát (nem mintha nem sejtettük volna, hogy pont úgy fog kinézni, mint eddig), de most már azt is tudjuk, hogy a kerek fényszóró és a műszerfal szélén elhelyezett légbeömlők, a kitüremkedő irányjelzők és a hangszórók formája között nem véletlen a hasonlóság.
Persze nem lehet minden archaikus: a műszeregységet például a márka egyre több modelljében (immár az A-osztályban is) megjelenő, 12,3 colos monitorpár helyettesíti – kár, hogy a 108 ezer euró körüli alapár ellenére az opciós listára került a dupla digitális kijelző.
Ami a terepalkalmasságot illeti, merev létraváz, három teljesen zárható differenciálmű, felező gondoskodik a be- és kijutásról. Elöl kettős keresztlengőkaros független felfüggesztés, hátul merev tengely dolgozik, állítólag az ebből eredő, jobb közúti menettulajdonságok ellenére még javult is a terepjáró képesség. Elöl 27, hátul 24,1 cm a szabad hasmagasság, a gázlómélység az eddigi 60 helyett 70 centi, a kapaszkodó képesség 100% (45°, talajtípustól függően), az oldaldőlési szög 35° (+7°), de az első (31°), középső (26°) és hátsó (30°) terepszög is egy-egy fokkal nőtt.
A Mercedeseknél megszokott, számtalan üzemmód itt is megtalálható, kiegészülve egy vadonatúj vezérléssel. A G-Mode automatikusan kapcsolódik, ha a vezető reteszeli bármely differenciálművet, vagy kapcsolja a felezőt, és a terepjáráshoz optimális módon módosítja a lengéscsillapítást, a kormányzást és a gázreakciókat. G-üzemben a váltó a lehető legkevesebbet kapcsolgat, így folyamatos az erőátvitel.
Közúton a feljavított futómű mellett a 170 kilóval csökkentett saját tömeg jelent előnyt: a létraváz gyártásánál helyenként nagy szakítószilárdságú acélt alkalmaztak, a motorházfedél, a kerékdobok és az ajtók pedig alumíniumlemezből vannak. A tetőoszlopok változatlanul acélból készülnek, a karosszéria torziós merevsége 55 százalékkal nőtt.
Egyelőre egyetlen motorvariánst mutattak be: a G500 orrában egy 4,0 literes V8-as biturbó egység duruzsol, 422 lóerővel és 610 Nm nyomatékkal. A váltó a kilencfokozatú egység speciálisan átdolgozott változata. A fürgébben reagáló, gyorsabban kapcsoló váltómű csökkenti a zajt és a fogyasztást: az előző széria G550-ese (4.0 V8, 416 LE, 610 Nm) hétfokozatú automatával 18,1 litert kortyolt százon, míg a vele egyenértékű újdonság 11,1 litert kér 100 kilométeren.
Ebben nyilván az elektromechanikus szervokormány alkalmazása is játszik némi apró szerepet; az elektronikus vezérlés révén az autót akár parkolórobottal is felszerelhetjük, illetve üzemmódtól függően háromféle kormányzási karakterisztika aktiválható.
Ha mozgásban is megnéznéd az új G-osztályt, kattints ide.