Az autógyártók az utóbbi években komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a kipufogóból származó károsanyag-mennyiséget lecsökkentsék. Egy másik területen azonban egyre rosszabb a helyzet, ez pedig a gumiabroncsokból származó apró részecskék száma: Európában a becslések szerint évente félmillió tonna olyan gumitörmelék képződik, melyek a levegőben szállva számos légzőszervi megbetegedésért felelőssé tehetőek, de az ivóvízbe keveredve is kifejtik káros hatásaikat.
A probléma megoldásán már többen is dolgoznak, és a The Tyre Collective nevű csapat eredményei biztatónak tűnnek. Kifejlesztettek egy olyan eszközt, melyek a kerekek mögé szerelve egyfajta csapdaként elkapják a gumiról leváló apró részecskéket. A kutatók rájöttek, hogy a törmelék elektromos töltéssel rendelkezik, így az elektrosztatikát kihasználva el tudják kapni az elszálló részecskék 60 százalékát.
Az eszköz a begyűjtött szennyeződést egy cserélhető rekeszben tárolja, melyet újra lehet hasznosítani. Az 50 mikronnál kisebb méretű szemcsékből új gumik, 3D-nyomtatáshoz szükséges alapanyagok, festék vagy hangszigetelő eszközök is készíthetőek.