Szerdán csökkennek a hazai üzemanyagárak, ráadásul nem is kevéssel: a benzin nagykereskedelmi ára 25, a gázolajé 22 forinttal esik. Az árváltozás várhatóan a piaci árakra is hatással lesz, ami viszont változatlan marad, az a 480 forintos hatósági ár. Ennek kivezetését az év végéig nem is tervezik.
Az árcsökkenés után a 95-ös piaci átlagára 674, míg a gázolajé 829 forint lesz.
Az első három negyedév során 41 százalékkal több 95-ös benzin fogyott az előző év hasonló időszakához képest a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) tagvállalatainak kútjain. A termékből közel 1168 millió liter fogyott, ezt az értéket csak a 2007-es 1194 liter haladta meg.
Normál gázolajból 37 százalékkal többet vásároltak a több mint ezer márkás – szakkifejezéssel „színes” – hazai kúton. A termékből 2,1 milliárd litert adtak el, ami soha nem látott szint.
Az üzemanyagok árának emelkedése miatt a kormány még 2021. november 11-én döntött arról, hogy befagyasztja a hazai üzemanyagárakat, az árstop november 15-én lépett életbe.
Első körben három hónapra szólt a 95-ös benzin, valamint a gázolaj kiskereskedelmi árának 480 forintos áron történő rögzítése. A február 15-én lejáró benzinárstopot először május 15-ig, másodszor július 1-ig, június közepén október 1-ig, majd az év végéig hosszabbították meg.
Május 27-től a 480 forinton befagyasztott üzemanyagárak már csak a magyar rendszámú személyautókra vonatkoznak, a külföldi rendszámmal rendelkező autók és fuvarozók csak piaci áron tankolhatnak. A magyar rendszámú autósok akkor jogosultak a 480 forintos kedvezményes benzinárra, ha a tankolást követően a fizetéskor bemutatják a magyar rendszámot igazoló forgalmi engedélyt.
A benzinárstopról szóló szabályozás július végén történt módosítása óta már csak magánszemélyek által üzemeltetett autók jogosultak a hatósági áras tankolásra.
A családi vállalkozások által üzemeltetett legkisebb hazai benzinkutak évi 50 millió forintot is bukhatnak a hatósági áron, a nagyobb forgalmúak akár 240 milliót is. Sokan közülük “kétségbeesett spórolásba” kezdtek a meleg víztől a kávéig, megkezdődött egyesek átalakulása.
Csendben egyre fapadosabbá válik akár több száz kút országszerte, aminek a leglátványosabb jele az automatizáció lesz. Csoki- és kávéárusítás helyett csoki- és kávéautomata, és egyes helyeken a személyzet mostani csökkentése helyett a teljes felszámolása. Azaz automatás tankolás, alkalmazottak nélküli kutakon.