A hatósági ár eltörlése előtti napokban komoly készlethiány alakult ki az OMV magyarországi kútjain is – ismerte el a Portfoliónak adott interjújában Balogh Tibor, az OMV Hungária ügyvezető igazgatója.

„Az egymást követő napokban is volt eltérés, illetve területileg is voltak különbségek, összességében a hálózatunknak közel a felén alakult ki készlethiány” – fogalmazott Balogh.

„Egész egyszerűen az történt, hogy az egy hétig tartó, nagyon megugró keresletet képtelenek voltunk lereagálni.

Soha nem adtunk még el egy hét alatt annyi üzemanyagot, mint amennyit a hatósági ár eltörlése előtti egy hétben.

Azt nem mondom, hogy haszonnal, de eladtuk. Az üzemanyaghiány kapcsán mindenképpen szeretném hangsúlyozni, hogy ebben az évben minden országban csökkent az üzemanyag-kereslet, kivéve Magyarországot.”

Arra is megpróbált magyarázatot adni az interjúban a szakember, hogy mi lehetett a felvásárlási láz oka:

„Nyilván ha valamit mélyen áron alul tudnak megvenni az emberek – hiszen láthatták a kútoszlopokon, hogy amit 480-ért kapnak az lehetne 700 forint is – az szinte ösztönözi a fogyasztókat, hogy „most menjünk, amíg ilyen jó az ár”. Ezt úgy lehet lefordítani, mintha marketing akció zajlott volna a töltőállomásokon, melynek keretében óriási engedménnyel lehet tankolni. A helyzetet sokan amiatt használták ki, mert mindenki sejtette, hogy ennek előbb-utóbb vége lesz. Voltak, akik próbáltak tartalékolni. Voltak, akik próbáltak tartalékolni is, ki-ki a maga kapacitása, vérmérséklete és lehetőségei szerint. Lehet, hogy egy autós eltett két kannával a garázsba, de az is lehet, hogy egy komolyabb vállalkozás föld alatti tartályba akár nagyobb mennyiséget is raktározott a 480 forintosból, és talán még jövőre is azt fogja használni.”

Balogh Tibor szerint az OMV csak a napokban jut el arra a szintre, hogy az alaptermékek elérhetővé váljanak minden benzinkútjukon. „Jelenleg a minimumra töltjük a kutakat annak érdekében, hogy mindenütt elérhetőek legyenek a termékek, de ez nem egy megnyugtató készletszint, így bármilyen lokális keresletnövekedés fel tudja borítani a helyzetet.”

Balogh szerint két hónapig tart majd, amíg helyreáll az üzemanyag-ellátási helyzet Magyarországon.