Rekordszámú, összesen 21 renitens autópályadíj-csalót fogtak a helyi közlekedési hatóságok (MTA) a január 11-én, szerdán tartott New York-i akciójuk során. Elmondásuk szerint a kifizetetlen útdíjak és bírságok mértéke meghaladja a 400 ezer dollárt, ami a mostani árfolyamon számítva 146 millió forintnak felel meg.

Közülük a legkirívóbb egy Mazda CX-5 sofőrje volt, aki 2021 májusától ötszáz kihágást követett el, amivel mintegy 57 ezer dollárnyi útdíjtartozást halmozott fel.

A New York Postnak úgy fogalmazott a közlekedési hatóság egyik tisztje, hogy a sofőr azt állította, nem volt tudatában annak, hogy közel 21 millió forintnyi útdíjjal tartozik – ehhez képest narancssárga borítékok, ezzel együtt figyelmeztetések tömkelegét találták, amikor kinyitották a kesztyűtartót.

Egy Ford Mustang 30 éves sofőrje pedig sírva hívta fel az apját, majd átadta a telefont az ellenőröknek, akik elmagyarázták neki, hogy az autón még rendszám sem volt, ezért kellett elszállítani.

Másfél évig nem fizetett útdíjat, majd óriásit lódított a hatóságoknak 1

Az autópálya-bliccelők évente nagyjából 18 milliárd forintnyival „könnyítik meg” a New York-i közlekedési hatóságok kasszáját.

Hiába a korszerű technika, milliárdok esnek ki évente

A tisztviselők szerint a félreértések abból erednek, hogy a közvélemény valószínűleg nem ismeri a kor technológiáját. Pedig a közlekedési hatóságok manapság már olyan eszközöket alkalmaznak, amik nemcsak a készpénzmentes útdíjfizetést teszik lehetővé, de kamerákkal és rendszámtábla-szkennerekkel könnyen fel is ismerik azokat, akik nem akarnak eleget tenni fizetési kötelezettségüknek.

A bliccelő tulajdonosok járműveit a hatóságok el-, illetve a telephelyükre vagy a közeli vasútállomásra szállították. Azok esetében, akiknek az elmúlt öt évben háromnál több hasonló kihágásuk volt, a 100 dolláros büntetés befizetéséig le is foglalták az autót.

Az MTA adatai szerint 2022-ben 1784 járművet kellett hasonló módon elkobozni ki nem fizetett útdíj miatt. Közleményükben állítják, hogy a bliccelők évente 50 millió dollárnyi, azaz több mint 18 milliárd forintnyi bevételkiesést okoznak, és a drasztikus fellépéseknek köszönhetően ennek nagyjából 40 százalékát sikerül behajtani.