A Hollandia, Chile és Új-Zéland vezette csoport a levélben – amelyet a Reuters ismertetett – azt írta: „Véget kell vetnünk a fosszilis tüzelőanyagok korának, ki kell vezetnünk a fosszilis tüzelőanyagokat. Kérjük önöket, hogy a közös ügy érdekében vállaljanak vezető szerepet annak eléréseben, hogy a COP28-on megállapodhassunk erről” – utalva a november 30-án Dubajban kezdődő ENSZ-klímacsúcsra.

Számos ország, köztük az európai uniós tagországok abban reménykednek, hogy az ENSZ idei éghajlatváltozási konferenciáján (COP28) minden résztvevő egyetért majd abban, hogy véget kell vetni a fosszilis üzem- és tüzelőanyagok fogyasztásának, mert az a fő felelős az egész világot érintő klímaváltozásért. Több ország mindazonáltal korábban azt jelezte, hogy szeretnék tovább engedélyezni ezeknek az anyagoknak a használatát.

A Sarm-es-Sejkben tartott tavalyi klímacsúcson az olajban és gázban gazdag országok ellenállása miatt nem sikerült megállapodni a hagyományos üzemanyagok kivezetéséről.

A mostani nyílt levelet megfogalmazó hét ország szerint a G7-nek támogatnia kellene azokat az erőfeszítéseket is, amelyek célja, hogy új globális célokat dolgozzanak ki a megújuló energiaforrásokra és az energiahatékonyságra vonatkozóan is.

A G7-tagországok energia-, klíma- és környezetvédelmi miniszterei a múlt hónapban ígéretet tettek arra, hogy felgyorsítják a hagyományos üzem- és tüzelőanyagok kivezetését minden ágazatban.

Az Egyesült Arab Emírségekben szervezendő COP28 elnöke, Szultán el-Dzsaber ebben a hónapban arra kérte a világ kormányait, hogy „összpontosítsanak a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának fokozatos kivezetésére”.

Ez lehetővé teheti az érintett országok számára, hogy időlegesen továbbra is használják a fosszilis tüzelőanyagokat, miközben speciális technológiákat alkalmazva megsemmisítik az elégésük során keletkezett szén-dioxidot.