Tudtad, hogy az őz Magyarország legnagyobb állományú és legelterjedtebb nagyvadfaja? Párzási időszakban – ami most van – rendkívül figyelnünk kell, ha autóval közlekedünk, mert ilyenkor ezek az állatok sokkal többet mozognak, mint az év más időszakaiban, közutakon is gyakrabban feltűnnek, ami fokozza a balesetveszélyt.
Magyarország őzállományát 379 ezer egyedre becsülik, és minden régióban találkozhatunk ezzel a vadfajjal – írja a Vadászati Védegylet. Párzás idején az egymást kergető őzek aktívabbak, figyelmetlenebbek, akár fényes nappal is kiszaladhatnak az útra. Nem véletlen, hogy a csaknem 7500 nagyvadelütés során több mint 5800 esetben (78%) őzet gázolnak el, jelentős részüket pontosan ebben az időszakban.
Az Országos Magyar Vadászati Védegylet azt kéri az autósoktól, hogy a szokásosnál is óvatosabban vezessenek a következő hetekben. A balesetek jelentős része megelőzhető, ha a vezetők észben tartják az alábbiakat:
- Ne csak a vadveszély-táblával jelzett útszakaszon vezessenek fokozott figyelemmel az üzekedés ideje alatt!
- A rosszul belátható útszakaszokon illetve rossz látási viszonyok mellett lassítsanak!
- Ha látják, hogy őz szaladt át előttük, mindenképp számítsanak rá, hogy másik is követi! Lassítsanak, esetleg dudáljanak!
- Amennyiben elkerülhetetlen, hogy elüssék az állatot, vészfékezzenek, ne rántsák el a kormányt! Ha átsodródnak a szembesávba, vagy letérnek az útról, abból még komolyabb baleset származhat.
És azt se feledd, hogy a vadelütés közúti balesetnek minősül, így ha bekövetkezik, mindenképpen rendőrt kell hívni. Az adott területen gazdálkodó vadászatra jogosult szervezetet – jellemzően vadásztársaságot – szintén értesíteni kell, erről általában ugyancsak a rendőrség gondoskodik.
De mit kell tenni, ha megtörtént a baj és elgázoltunk egy vadat? Erről alábbi cikkünkben írtunk részletesen: