Az elektromos járművekre való gyors átállás számos helyen több kárt okozna a környezetnek, mint hasznot – mindaddig, amíg nem termelnek több tiszta energiát helyben és világszerte – derült ki egy elemzéséből, amelyet az ausztrál Drive magazin közölt.

Az japán lapoknak készített ötéves előrejelzés a szén-dioxid kibocsájtást vizsgálja, a gyártás, a használat, illetve a jármű teljes életciklusára vetítve.  Összehasonlították a benzines+ dízel autókat, a full hibridekkel, a plug-in hibridekkel és a tisztán elektromos hajtásúakkal.

A Mitsubishi által készített számítás szerint a jelenlegi energiafogyasztás és beszerzés alapján az elektromos autók rosszabb hatással vannak a környezetre mint a belsőégésű modellek olyan nagy piacokon mint Kína, Indonézia, Ausztrália.

A világ nagy részének ártanak a villanyautók 1

ICE: belsőégésű motorral szerelt járművek, HEV: hibrid elektromos autók (full hibrid), PHEV: plug-in hibridek, BEV: akkumulátoros elektromos járművek

Az elektromos autókra való átállás Japánban csak minimális környezeti előnnyel jár a jármű teljes életciklusának vizsgálatakor, amikor a jármű gyártásából, az energia beszerzéséből, a jármű 10 éves üzemeltetéséből és végső soron a jármű ártalmatlanításából származó kibocsátásokat is figyelembe veszik.

Egyedül Európa – amely tisztább energiatermeléssel rendelkezik -, az a terület, ahol az elektromos járművekre való átállás a teljes életciklusuk során összességében kibocsátáscsökkenést eredményez az elemzés szerint.

Ezek az adatok megerősítik a Toyota japán autóóriás – a világ legnagyobb autógyártója – véleményét, amely a járműkibocsátás csökkentésének változatosabb megközelítése mellett kampányol, ahelyett, hogy egyetlen megoldásra támaszkodna.

A világ nagy részének ártanak a villanyautók 2

Egy széntüzelésű erőmű épületének külső légi felvétele. Nagy hűtőtornyok, gőzt bocsátanak ki a levegőbe. Fotó Getty Images

Az említett országokban elsősorban az energiatermeléssel van a gond, hiszen bár a megújuló energiaforrások felhasználása nő Ausztráliában, a helyben termelt villamos energia több mint 70 százaléka széntüzelésű erőművekből származik. Ezzel szemben Norvégia energiája szinte teljesen megújuló forrásból származik.

 John Signoriello, a Mitsubishi Motors globális értékesítési és marketing főnöke szerint az elektromos autók környezeti előnyei igazából attól függenek, hogy milyen gyorsan fejlődik … az energetikai infrastruktúra.

Ez nem jelenti azt, hogy nem kellene megjavítanunk, tisztává tennünk a villamosenergia-hálózatot, több töltőállomást létesítenünk és jobb infrastruktúrát építenünk. De van itt egy kemény valóság. Több milliárd dollárra lesz szükség (ahhoz, hogy tisztább energiahálózatot fejlesszenek), és ez évekig fog tartani.

A villanyautók terjedésének az áruk is határt szab a Mitsubishi vezetője szerint: ahogy egy kerekasztal beszélgetésen kifejtette, a ritkaföldfémek és más nemes ásványi anyagok növekvő ára akadályozza a megfizethetőbb elektromos járművek elterjedését.

„Ha megnézzük az akkumulátortechnológia árát… ezek a járművek lényegesen többe fognak kerülni (mint a benzines autók)” – mondta ki Signoriello azt, amit mi itt Európában már megtapasztaltunk.