Évi 150,7 milliárd forintnyi pluszbevétel reményében írná át az útdíjakra vonatkozó szabályokat az Építési és Közlekedési Minisztérium – vette észre az erről szóló tervezetet a Hvg.hu.
A kormány honlapján közzétett tervezet értelmében az eddiginél is több díjköteles útszakaszt jelölnének ki. A legfőbb változást az jelentené, hogy az M1-es és az M5-ös, illetve az M4-es és az M3-as autópályákat összekötő szakaszainak bevonásával az M0-s autóút teljes egészében fizetőssé válna.
Érintené továbbá a lista kibővítése
- az M44-es út Lakitelek/Tiszakécske csomópont és Békéscsaba közötti szakaszát,
- az M30-as eddig megmaradt egyetlen díjmentes, azaz Miskolc észak és Miskolc dél közötti részét,
- az M6-os autópályának Bátaszéket az M6-M60 csomóponttal összekötő szakaszát,
- az M4-es Jászberény és Abony-észak, illetve Abony-kelet és Szolnok-nyugat közötti részeit,
- valamint az M76-ost Balatonszentgyörgy és Keszthely-Fenékpuszta között.
Megkönnyebbülés az autóbuszoknak, extra teher a teherautóknak
A tervezett intézkedések legnagyobb nyertesei az autóbuszok lehetnek, amikre a jövőben nem kellene e-matricát váltani. A 3,5 tonnát meghaladó tömegű teherautók esetében pedig átalakítanák az útdíjszabást, kezdve a levegő- és zajszennyezésre, illetve szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó külsőköltség-díj bevezetésével.
Erre a 2013-ban elfogadott útdíjtörvény ad lehetőséget, azóta viszont – egészen mostanáig – 0 forintban határozták meg a külső költség mértékét, amit mostantól a környezetvédelmi besorolás, a tengelyek száma, az igénybe vett utak jellege, illetve a megtett kilométerek száma alapján szabhatnak majd ki. Ezzel párhuzamosan a teherautókra vonatkozó útdíjak is változhatnak: a gyorsforgalmi utakon kicsit kevesebbet, a főutakon viszont többet kellene fizetni.
A változások január 1-jén léphetnek életbe, miközben az elmúlt hetek során arról szólt a fáma, hogy az inflációnak köszönhetően akár 15 százalékkal is drágulhatnak az útdíjak – ezt azonban hivatalosan még nem erősítették meg. Ezek kapcsán a kormány – a társadalmi egyeztetés keretében – szeptember 1-jéig várja a javaslatokat és véleményeket a tarsadalmiegyeztetes@ekm.gov.hu e-mail címen.