A tervezet szerint a B kategóriás jogosítvánnyal nem lehetne 1,8 tonna feletti személyautót vezetni, az érdekképviseletek szerint ez leginkább az elektromos autók tulajdonosait érintené kellemetlenül, ezek a járművek ugyanis jellemzően nehezebbek 1800 kilónál. Ilyen autót csak B+-os jogosítvánnyal lehetne vezetni. Ráadásul az új tervezet szerint B kategóriás jogosítvánnyal autópályán csak 110 km/h-s sebességgel lehetne közlekedni.

Bulya Sándor autósoktató, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezetének elnökségi tagja a Blikknek azt mondta, ehhez nincs megfelelő apparátus, rengeteg embert érintene a változás.

Évente 130 ezer B kategóriás új jogosítványt adnak ki, és már ennek a megszerzése is hatalmas terhet jelent, a vezetői engedély megszerzése tavaly év végén átlagosan 300 ezer forintba került, ez 41 százalékkal több, mint két évvel korábban. A szakértő szerint Budapesten a sikeres vizsga legalább félmillió forintba kerül.

Az új szabályok szerint ráadásul sokaknak újra kellene vizsgázniuk, ha nehezebb vagy gyorsabb autót akarnak vezetni, ez nemcsak költséget jelent, hanem jelentős munkaterhet az oktatóknak és a vizsgarendszernek is, amelyet éppen most reformáltak meg.

Az oktatók szerint, ha szükséges a változtatás, akkor inkább az autó teljesítményéhez kellene kötni a magasabb követelményeket, mert a most tervezett változtatásokat szinte lehetetlen végrehajtani.

„Biztos vagyok benne, hogy egy megszerzett jogot nem lehet elvenni” – mondta Kapitány Tibor, a Magyar Autóklub vezetéstechnikai trénere az ATV Híradónak. Szerinte a sebességet sem így kellene korlátozni, többet érne, ha a teljesítmény és nem a súly alapján korlátoznák a vezethető járműveket.