Egy 74 éves férfi használt autógumikat hirdetett eladásra egy népszerű online piacterén. A jelentkező külföldi vevő az előzetes egyeztetést követően a hirdetőportálon keresztül e-mailt küldött neki, amelyben az állt, hogy a vételárat már kifizették, ugyanakkor átutalásához és a szállítás egyeztetéséhez az eladó banki adatai szükségesek. A későbbi sértett ezután egy közismert futárszolgálat nevében megküldött linkre kattintva, a látszólag a céghez tartozó űrlapot ki is töltötte a kért bankszámla- és kártyaadatokkal, majd a felkínált jóváhagyásokat nyugtázta, és megadta a kapott banki visszaigazoló kódokat.

Ezután meglepetésére nem a pénz beérkezéséről kapott értesítést, hanem bankjától hívták, hogy utalt-e nagyobb összeget mostanában. Erre azt felelte, hogy nem utalt senkinek, hanem éppen ő vár pénzt egy külföldi vevőtől. Ezután tanácsolták neki, hogy tegyen feljelentést, mert számlájáról több mint 7 millió forintot leemeltek!

Személyes és pénzügyi adataink nagy értéket képviselnek. Ha ezekhez illetéktelenek hozzáférnek, komoly anyagi károkat is okozhatnak. A bűnözők megtévesztő telefonhívásokkal, e-mailekkel és közösségi oldalakon keresztül küldött üzenetekkel próbálnak meg hozzájutni a felhasználók adataihoz.

Ennek se dőlj be:

Bankszámla- és kártyaadatainkat semmilyen körülmények között ne adjuk ki idegeneknek! Belépési jelszavainkat és a kártya hátoldalán található CVC-kódot a hivatalos ügyintézés során nem kérik, ugyanakkor ennek ismeretében illetéktelenek online tranzakciókat tudnak végrehajtani a bankkártya fizikai jelenléte nélkül is.

Soha ne adjuk meg banki adatainkat egy idegen forrásból származó linkre kattintva!