A téli ruházat az autóban nem jó ötlet, különösen nem a gyermekek számára. Ezt a tételt az ADAC egy törésteszt során (kisgyermek és felnőttbábut vastag anorákba öltöztetve) meggyőzően bizonyította – írta a Traffix.
Az ADAC mérnökei mindennapi közlekedési helyzetet szimuláltak, amelyben a felnőtt és vastag téli ruházatot viselő gyermekbábu volt bekötve az ülésbe, illetve gyermekülésbe. Az övvel bekötött „szánkót” ezután 16 km/h sebességgel hirtelen megállították – hasonlóan a városi forgalomban bekövetkező hátulról történő ütközéshez. Az eredmény: a biztonsági öv mélyen bevágódott a felnőtt és a gyermek hasába. Ez súlyos sérüléseket okozhat olyan belső szervekben, mint a belek, a máj vagy a lép, és akár életveszélyes belső vérzéshez is vezethet.
Ennek oka, hogy a téli ruházat párnázottsága miatt az övnek a testhez képest van mozgástere, és az öv becsatoláskor az alsó hasi terület fölé kerül. Ez még vészfékezéskor is kisebb sérülésekhez vezethet. Kabát nélkül az övnek ideális esetben a felnőtteknél a csípőcsontok, gyermekeknél pedig a combok közelében kell feküdnie. Ezért célszerű télikabát nélkül vezetni; az ADAC ajánlása szerint akinek ez túl hideg lenne, legalább a kabátot nyissa ki, vagy húzza ki a biztonsági öv alól.
A sapka és a sál szintén nem jó ötlet a volánnál, mivel mindkettő akadályozhatja a mozgásszabadságot és a látási viszonyokat, a bélelt kesztyű pedig nem mindig biztosít biztos fogást a kormánykeréken. A sofőröknek szintén nem lenne szabad ormótlan téli cipőben a volán mögé ülniük, még ha ezek nem is tiltottak, illetve nincsenek előírások a megfelelő lábbelikre vonatkozóan a volánnál. A vastag csizmák megnehezíthetik a gázpedál és a fék érzékeny használatát, pedig a járművezetőknek mindig megfelelően kell reagálniuk, és ügyelniük kell arra, hogy a megfelelő helyzetben üljenek.