Korlátoznák az elektromos autók töltését Hollandiában: a regionális energiaszolgáltató, a Stedin azt javasolná, hogy kapcsolják le a nyilvános töltőállomásokat a csúcsidőszakot jelentő, 16 és 21 óra között idősávban – írja a NOS holland portál.
Ennek az az oka, hogy ebben az időszakban a hálózat „szétszakad”, vagyis egyszerűen nem bírja el az elektromos autókat.
Az ország számos pontján kísérleteznek már az okos-, illetve hálózattudatos töltéssel, vagyis a délutáni, esti órákban kevesebb áramot bocsátanak rendelkezésre a nyilvános töltőállomásokon, így ilyenkor lassabban töltődnek fel a tisztán elektromos hajtású járművek. A Stedin Rotterdamban vesz részt egy ilyen kísérletben, de a szolgáltató szerint a hálózattudatos töltés kevés ahhoz, hogy megoldják a problémát.
A Stedin ugyanis azzal számol, hogy a következő években a nagyvárosokban a villamosenergia-hálózatok kapacitásának 20 százalékát a nyilvános töltőállomások fogják felhasználni. Abban, hogy a hálózat rendkívül leterheltté válik a délutáni óráktól, közrejátszik az is, hogy Hollandiában sokan most váltanák át (hibrid) hőszivattyúkra és indukciós tűzhelyekre.
Emiatt 1,5 millió háztartásban áll fenn az áramkimaradás veszélye.
Ezzel együtt az elektromos autók számában is ugrásszerű növekedés várható: a jelenlegi 450 ezres állomány 2030-ig 2 milliósra bővülhet, vagyis várhatóan minden ötödik autó elektromos lesz Hollandiában. A nyilvános töltőhálózatot szintén bővíteni fogják: az évtized végére a töltőállomások száma 150 ezerről 400 ezerre nőhet.
A Stedin első körben az önkormányzatokhoz, a töltőállomások üzemeltetőihez, valamint a fogyasztókhoz és a cégekhez fordult segítségért, arra kérve őket, hogy az említett időszakban csak akkor használják az áramot, ha tényleg szükségük van rá.