Júniusban 8492 importált használt személyautó kapott magyar rendszámot, ami az idei év eddigi leggyengébb havi forgalmát jelenti. Miközben a belföldi autók adásvétele csúcsokat döntött az elmúlt hónapokban, a használtautó-import területén továbbra is várat magára a fordulat: az első félévi 9 ezres havi átlag szinte pontosan megegyezik a tavaly ilyenkor tapasztalt értékkel – állapította meg a DataHouse adatai alapján a JóAutók.hu.
Az év első hat hónapjában a használtautó-import összesen 53 775 darab volt, ami mindössze 0,5 százalékkal haladta meg a múlt év hasonló időszakában regisztrált 53 491-et. Ehhez képest az újautó-eladások jelentős növekedést mutattak az egy évvel korábbi helyzethez képest.
Ami a behozott használt autókat illeti, az idei év első felében a Volkswagen áll az élen 12,6 százalékos részedéssel, amit az Opel követ (8,8%), hajszálnyival előzve a Fordot (8,7%). Az Audi 6,7, a BMW 5,8, a Mercedes-Benz pedig 5,6 százaléknyi részt hasított ki a forgalomból.
Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója szerint a tendencia azzal magyarázható, hogy a használtautó-import nagyrészt elvesztette legfőbb erényét, a belföldi beszerzéshez viszonyított jelentős árelőnyt. 2023-ra korábbi csúcsáról csaknem harmadával esett vissza a behozatal, ami azóta is ezen a szinten stagnál.
Felidézte, hogy a koronavírus-járvány előtt havi átlagban még 13 ezer autót hoztak be külföldről, azóta évről évre fokozatosan esett vissza a volumen, pedig a legjelentősebb csapást nem is a járvány, hanem a chip- és alkatrészhiány okozta, aminek hatására külföldön is megnőtt a kereslet a használt autók iránt.
A nyugati piacokon ismét nyílik az olló az új és a használt járművek ára között, ami javuló esélyeket biztosít a hazai vásárlóknak, akiknek reáljövedelme – a statisztikák szerint – ismét növekedni kezdett. A kereslet növekedése azonban csak bizonyos késéssel követi a jövedelmi pozíciók javulását, másrészt a forint euróhoz viszonyított, gyenge árfolyama visszafogja az importot. A cég arra számít, hogy emiatt a második félévben is csak visszafogott, néhány százalékos bővülés várható.