Egyre több részlet derül ki a középiskolások ingyenes jogosítványszerzésével kapcsolatban. Az már biztos, hogy az egyelőre kísérleti jelleggel induló gyakorlati képzésből ki fogja venni a részét a Magyar Honvédség is, így amellett, hogy javában zajlik a hivatásos katonák átképzése, az állam máris több száz millió forintos kiadást könyvelt el.

Az új szabályozás szeptember 1-jén lép hatályba, és bár még sok a kérdőjel, egy rendelettervezetnek köszönhetően máris tisztább képet kaphatunk arról, mik az elképzelések a pilotprogrammal kapcsolatban. Mint azt a Portfolio kiszúrta, hogy a társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet tartalmazza a középiskolai tanfolyamok és vizsgák szabályozását.

Ennek értelmében a következő tanévtől középiskolai keretek között taníthatják a B kategóriás vezetői engedélyhez, így az elsősegélynyújtáshoz szükséges elméleti ismereteket is. Az oktatás zárt rendszerű elektronikus távoktatás formájában zajlik, amihez az állam akkreditált, digitális tananyagokat biztosít.

Az új szabályozás feketén-fehéren ír arról, hogy nincs lehetőség szóbeli vizsgára, így a középiskolai tanfolyam elméleti vizsgáit szintén online tehetik le a tanulók. Ezeket az intézmények nemcsak megszervezik, de a szükséges technikai feltételek biztosításáról, a helyszínről és a vizsgafelügyeletet ellátó vizsgabiztosról is gondoskodniuk kell.

Legfeljebb 50 ezer forintos támogatásra jogosultak azok a középiskolás diákok, akik nem tudnak részt venni az online tanfolyamokon és vizsgákon, mert egészségi állapotuk, hallássérültségük nem teszi lehetővé, vagy nemzetiségi nyelven szeretnének vizsgázni. A támogatás összege tartalmazza a tanfolyamok és a vizsgák díját is.

A hatásvizsgálati lapból az is kiderült, hogy a kormány számításai szerint körülbelül 100 ezren vehetik igénybe a kedvezményt, aminek a költségvetésre gyakorolt hatását 28,25 millió forintban állapították meg – itt a portál elírásra gyanakszik, és hozzáteszi, valójában 28,25 milliárd forintról lehet szó.