Aki vastag télikabátban ül a volán mögé, nemcsak a kormánynál való mozgékonyságát korlátozza, hanem a biztonságát is veszélyezteti, mivel a biztonsági öv nem tökéletesen illeszkedik – bizonyította be a német autóklub (ADAC).

A szakemberek hétköznapi közlekedési helyzetet szimuláltak, amelyben vastag téli ruházatot viselő felnőtt- és gyermekbábu volt bekötve az ülésbe, illetve a gyermekülésbe. Ezután pedig a kísérleti „járművet” 16 km/óra sebességről megállították – hasonlóan egy városi forgalomban bekövetkező ütközéshez.

Mint bemutatták, ilyenkor a keresztirányú övpánt mélyen a hasba vág, mind a felnőtteknél, mind a gyermekeknél. Ez súlyos sérüléseket okozhat az olyan lágyrészekben, mint a belek, a máj vagy a lép, és akár belső vérzéshez is vezethet. Gyermekek esetén halálos veszélyről beszélt az ADAC kutatást végző szakembere a kutatásról készült videóban.

Fázol? Autóban ez komoly veszélyt jelent 1Ennek oka, hogy a téli ruházat párnázottsága miatt az övnek van helye a test felé mozogni, és az öv becsatolásakor az alsó hasi terület fölé fekszik. Kabát nélkül azonban az övnek ideális esetben felnőtteknél a csípőcsontok, gyermekeknél pedig a combok közelében kell feküdnie.

A szakemberek azt javasolják, hogy ha mindenképpen szükséges az alap ruházaton túl valami, hogy ne fázzunk, nyissuk ki a kabátot és belül vezessük el az övet, míg gyermekek esetén használjunk takarót.  

Nem csak a vastag téli kabátok jelenthetnek biztonsági kockázatot, a téli ruházat többi része sem mindig alkalmas a vezetésre. A sapkák és sálak ronthatják a látási viszonyokat, a bélelt kesztyűk pedig nem mindig biztosítják a biztos fogást a kormánykeréken, míg a vastag téli csizmák megnehezíthetik a gázpedál és a fék érzékeny használatát.

Az sem mindegy, milyen ülésben utazik a gyermek. A Vezess korábbi cikkéből megtudhatod, melyek a jobb és rosszabb gyerekülések: