A két ízben is elfogadott törvénymódosítás értelmében január 1-jétől az eddiginél keményebben szankcionálják a különböző közúti szabálysértéseket Oroszországban. Elsősorban az inflációval és a jövedelmek ezzel párhuzamos növekedésével indokolják a szigorítást, miközben a bírságok összege évek óta nem változott.
A 2025-től érvénybe lépő büntetési tételek alapján az ittas vezetésért kiszabható bírság 30 ezerről 45 ezer rubelre, azaz a mostani árfolyamon 112 ezerről 168 ezer forintra. Az is hasonló mértékű büntetésre számíthat, aki megtagadja a véralkoholszint megállapítására elrendelt orvosi vizsgálatot, azzal ugyanis gyakorlatilag beismeri a bűnösségét – írja a Ria Novosty cikke alapján a Kreszvaltozas.hu.
Nemcsak az ittas vezetést, de a gyorshajtást is szigorúbban fogják venni, igaz, nem sokkal. A 20-40 km/óra közötti mértékű sebességtúllépés esetén a pénzbüntetés az eddigi 500-ról 750 rubelre emelkedik, tehát még 1000 forinttal sem. A 80 km/órát meghaladó mértékű gyorshajtásnál már nagyobb az ugrás, a kiszabható legnagyobb bírság összege 5000-ről 7500 rubelre, azaz alig 28 ezer forintra nő.
Még az 50 százalékos emeléssel együtt is enyhének számítanak ezek az összegek. Összehasonlításképpen a magyar példát érdemes alapul venni: az augusztus közepétől hatályos szigorítás értelmében a gyorshajtás legalacsonyabb büntetési tétele is 50 ezer forint, míg a kirívó eseteket 468 ezer forintos csekkel „jutalmazzák”.
A fentiekkel együtt a bírság befizetésének eljárási rendje is módosul. Amíg korábban legalább a kiszabott bírság felét kellett befizetni 20 napon belül, a következő évtől már 30 napos türelmi idő áll rendelkezésre, ugyanakkor addig az összeg 75 százalékát kell rendezni.
A helyi szakértők úgy vélik, a pénzbírságok emelésével az orosz állam a büntetések preventív hatását akarja erősíteni, egyúttal a rendszer korszerűtlenségét is hivatott ellensúlyozni. A bírságokból befolyt összeg háromnegyede a regionális költségvetésben marad, amit az infrastruktúra-fejlesztés mellett a közúti biztonság növelésére fordítanak majd.