A foszfogipsz a műtrágyagyártás egyik mellékterméke, ami nem igazán jó semmire. Nyomokban nehézfémeket tartalmaz és enyhén radioaktív, azaz olyan anyagról beszélünk, amit alapesetben messziről kerülne az ember. Tekintettel arra, hogy műtrágyára szüksége van az emberiségnek, ebből az anyagból is egyre csak több és több lesz a világban.
Egy floridai cég azonban úgy gondolja, megtalálta a megoldást, mit lehetne ezzel kezdeni: utakat építene a foszfogipsz felhasználásával. Tervét annyira komolyan gondolja, hogy erre már engedélyt is kapott az Amerikai Környezetvédelmi Hivataltól.
A próbaszakaszt egy magántulajdonban lévő lezárt területen építik meg, a kétsávos út bizonyos szekcióiba kerül majd foszfogipsz, míg bizonyos szekciói a hagyományos recept szerint készülnek. A tesztszakasz viszonylag hosszú, 975 méteres lesz, melyből bő 600 méterbe kerül a veszélyes anyagból.
Akik az egészségi ártalmak miatt aggódnak, azokat talán megnyugtathatja a hír, hogy a radioaktív melléktermék a 10 cm vastag aszfaltréteg alá, a 25 centis alapba kerül majd. A tesztek során azt is monitorozzák, hogy a veszélyes melléktermékek adott esetben a földbe, a talajvízbe se jussanak be, hisz az sem lenne sokkal jobb, mint a felszabaduló radongázt szívni.
A környezetvédelmi hivatal állásfoglalása szerint egyébként az elképzelt tárolási forma van annyira jó egészségügyi szempontból, mintha egy kupacba hordanák a foszfogipszet – ahogy azt egyébként jelenleg is teszik.