Reggel kinézel az ablakon és csak esernyős, szomorú embereket látsz, ahogy lógó orral kerülgetik a gyöngyöző pocsolyákat? A szeptember közepén szokásosnál is sötétebb van, reménytelenül vastag felhők állják útját a napfénynek? Ne, ne nyúlj a slusszkulcsért, ma is mehetsz bringával dolgozni. És hidd el, jó lesz.
Nincs egy rongyom, amit felvegyek
Esőben nem kell feltétlenül bőrig ázni, de súlyos tízezreket sem érdemes különféle lélegző, cifra csodakabátokra költeni. Ugyanis előbb avgy utóbb minden ruhadarab biztosan átnedvesedik. Vagy kívülről, vagy belülről. Mindössze két olyan dolog van a világon, ami garantáltan vízálló, az egyik a gumicsizma, a másik pedig a nejlon. Erdélyben tudják is ezt a pásztorok, így a hegyekben a pár négyzetméteres fóliasátor darab és a gumicselló az ajánlott túlélőcucc. Bringázni viszont nem igazán lehet ebben a menő szettben.
Helyette inkább vegyünk egy aránylag szellős, bő, de teljesen vízzáró anyagból készült esőkabátot fillérekért. Ha elég nagy, akkor nem izzadunk alá és további előnye, hogy a hátizsákunk is aláfér, így az sem fog tekerés közben szivaccsá ázni. De készülj fel, hogy a lábad, zoknid, cipőd szinte tutira vizes lesz, fentről jó eséllyel telecsorogja majd az eső. Persze lehet vízálló nadrágot is húzni, de ezt inkább tartogassuk hidegebb napokra, 17 fokban talán még a legpuhányabb figurák is kibírják, ha kicsit vizes lesz a lábuk.
Lámpaaaa!
Esőben, ködben, cudar időben nappal is érdemes világítani. Az autósoknak is jobb és nekünk is. Hideg pocsolyában sokkal kínosabb az aszfalton fetrengve várni a mentőt, mint száraz, testmeleg bitumenen. A lámpa mellett még a láthatósági mellényke viselete is előnyös, ebben az időben nem kifogás, hogy ránk rohad, beleizzadunk, meg béna a szabása.
Az első kilométer így is fertelmes lesz, de ha ezen túlesel, nyertél. Az eső az arcodba folyik, eláznak a kezeid, és a lábad, combod is elkezd lassan vizesedni. Még elgondolkodsz rajta, hogy miért kellett ez neked, de lassan bemelegedsz és már fel sem tűnik az eső. Sőt, egyre szórakoztatóbb lesz a menet, egy idő után már a tócsákat sem kell nagy ívben kikerülni. Feltéve, ha van sárvédő a bringán. Útközben vidáman összemosolyoghatsz a többi, hozzád hasonló, vízálló biciklis majommal. Nem lesznek sokan. Aztán amikor megérkeztél a célhoz, csak a váltógúnyát kell magadra húzni és indulhat is a nap.
Ha pedig olyan szerencsés vagy, hogy a munkahelyeden van zuhanyzó, öltöző, akkor a forró víz alatt ázva biztosan úgy érzed, hogy jól döntöttél, hogy ma sem kocsival mentél a munkába.
Csak óvatosan
Hogy ne taknyolj el, menj a megszokottnál lassabban, figyelj arra, hogy a vizes felnin másként fog a fék, és az aszfalt csúszósabbá, a villamossín pedig kifejezetten alattomossá válik. Emellett az útszéli, termetesre duzzadt pocsolyák is szörnyű dolgokat rejtegethetnek a mélyben, könnyű bennük elakadni, felborulni. Kerüld őket!
Autósok, ti meg próbáljátok meg nagyobb ívben kikerülni a bringást, mert nem biztos, hogy mindenki élvezi, ha beterítik sáros vízzel. És vigyázzatok jobban a bringásra, mint máskor. Mert bármikor összehozhatnak egy ilyen arcra esést:
És te, hogy állsz az esőben biciklizéssel?
Biciklizzen ilyenkor akinek öt anyja van!
24% (33)
Ha csak csöpög, még valahogy eltekerek a kocsmáig
27% (38)
Vízálló vagyok, semmi bajom az esővel
49% (69)