Röviden – Ford Mondeo 2,0 SCTi | |
---|---|
Mi ez? | Amerikában 2013 óta Fusionként árult, Európának Spanyolországban gyártott középkategóriás autó ötajtós és kombi karosszériával illetve kötelezően hibridhajtású limuzinnal. |
Mit tud? | Semmi olyat, amivel kiemelkedne a mezőnyből, de sok mindent, amivel meggyőzi az embert. |
Mibe kerül? | Listaáron a tesztelt modell 10 005 000 forintba, az alapváltozat 7 750 000 forintba kerül 160 lóerős benzinessel. |
Kinek jó? | Mutatós és modern extrákkal ellátott, középkategóriás autót keresőknek. |
Eddig a Mondeo mindhárom nemzedéke a kategória csúcsán nyitott. 1993-ban, 2001-ben és 2007-ben biztosan a mezőny legjobb középkategóriás autói között volt, ha nem épp a legjobb, ha a vezethetőség is számít. 1998 óta az éppen új Focus és Fiesta is dobogós a maga szegmensében, tehát a Fordoktól megszoktuk, hogy kiegyensúlyozott, súlyos hibák nélküli autók, igen jó ár/érték aránnyal, átlagon felüli futóművel és kormányzással. Jónak ez a Ford Mondeo is jó autó, de a negyedik generáción nem érezni előrelépést elődjéhez képest.
Külső
Na, nem a formaterven, mert fehérben a Ford Mondeo nagyon dögös. 19 colos kerekével nagymenő, értékes autónak mutatja magát. Azt sugározza, hogy akinek ilyen kocsija van, az anyagi téren elért valamit az életben. Motorháztetejének élei, aston martinos hűtőmaszkja, látványos ék alakja, lendületes tetőíve szerintünk telitalálat, de ez ízlés dolga. Nyugat-Európában a kombik túlsúlya miatt nem probléma, de itthon gond lehet, hogy a lépcsőshátú csak hibridváltozatban kapható.
Belső tér
Megálláskor a pocakasszisztens diszkréten hátratolja az ülést, hogy nagyobb helyünk legyen kiszállni. Érzésre nem annyira tágas a belső tér, mint eddig. Ez azonban belefér, mert a karosszériára öröm ránézni és az előd úgyis a kategória legtágasabb autói közé tartozott.
Külön dicséretet érdemel a csomagtér mérete. A duplaágynyi fedél kolosszális nyílást tesz szabaddá, ide csak úgy behullik egy sítúra összes kelléke.
Sajnos az ötödik ajtó alig vánszorog felfelé, kézzel kell felemelni, mint egy öreg használt autón. Tízmilliós autóhoz mérten zavaróan egyszerűek az oldalsó tépőzáras rögzítőszíjak, de a legrosszabb az ócska, csúszkáló padlóburkolat.
Aki behuppan és a középkonzolt meglátja, nem érti, a Ford hogyan is gondolja a termék közelítését a prémiummárkákhoz, ami létfontosságú lenne a népi középkategóriában. A minőségérzetnek a klímapanel és főleg az érintőképernyőt keretező műanyag tesz be, ebben az igényes mezőnyben a Mondeo átlagon aluli. Egy 508-as Peugeot, pláne a Passat sokkal jobb benyomást kelt.
Elsőre furcsa, de valójában tökéletes megoldás a tesztautó elektromos csatlakozója. Látványra hárompólusú, ahogy Angliában szokás, de bele lehet dugni az európai és az amerikai villásdugót is, mindent megeszik az univerzális aljzat. Kár kihagyni, a 75 000 forintos téli csomag részeként rendelhető.
A klímakomfort nem egészen érte el a kategóriában elvárhatót. A szellőzőrendszer hangos ventilátorkergetéssel dolgozott, amit érzésre nem indokolt az időjárás, sokszor kellett kézzel közbeavatkozni. A hőmérséklet állításakor az alsó menüsorban nehezen látható az épp aktuális Celsius-fok, jobb volna nagyobb karakterekkel kiemelni, ha épp birizgáljuk menet közben.
Az amerikai Explorer öröksége az övbe hajtogatott légzsák, két oldalra összesen 57 000 forintért. Az integrált légzsákos biztonsági öv a hátsó szélső üléseken utazókat védi. A felfúvódó szíj azért jó, mert sokkal nagyobb felülettel és kisebb borda- és kulcscsontterheléssel tartja meg az előrezuhanó utasokat, akiket hátsó ülésfűtéssel is kényeztet az autó.
A légzsákos öv nem barátja a gyermeküléseknek
Az övbe hajtogatott légzsák miatt nem sikerült rögzíteni a csattal az övet, ezáltal a gyermekülést
Nem minden vásárlót érint, ezért is van külön blokkban az a küzdelem, amivel különféle gyermeküléseket próbáltunk használni az extraként rendelhető légzsákos övekkel. Az Isofix rendszerűeket a vastag, speciális övcsat tette szinte használhatatlanná (ld. a képgalériában ). Mivel a fém csatlakozók mellett nincs elég hely, komoly erőkifejtéssel lehet csak beleerőltetni az övcsatot a foglalatba, ha sikerült az ülést gyermekestül arrébb rángatni. Egy nőies felépítésű hölgy nem tudja becsatolni a gyermekeket, csak az NDK-s nehézatléták.
Felsültünk a régebbi típusú gyermeküléssel is, ennél meg az integrált légzsákos biztonsági öv vastagsága miatt nem lehetett biztonságosan rögzíteni a szíjjal az ülést. Itt tényleg nehéz volna három gyermekülést elhelyezni hátul. Az új fejlesztésű öv azoknak jó, akik legfeljebb egy gyermeket visznek rendszeresen és középre be tudják kötni az ülését.
Hogy fogadja az okostelefont?
Androidos telefonnal gyors a csatlakoztatás, az alapfunkciók közül jól működött a zenelejátszás és a kihangosítás. Titanium szinten digitálisak a műszerek, a fordulatszámérő és a kilométeróra közepén jelennek meg a menük. A kormánykeréken lévő kapcsolókkal vezérelhetők a menük, kiismerésükre érdemes rászánni az időt.
Kategóriájában a Ford Mondeo a legokosabb autók közé tartozik. Ezernyi funkciót nyújt a városi vészfékezéstől a lilára váltható belső téri világításig. Ennek ellenére nincs agyonszórva gombokkal, kapcsolókkal és nagyra értékeltük a hangvezérlést is.
Más autókban tébolyítóan tré megoldásokat volt alkalmunk kipróbálni, ezért is értékeltük, hogy a SYNC2 viszont jól működik. Telefonálni akár a call Irén paranccsal is tudunk, a zenelejátszáshoz elég a Play Bluetooth félmondat és ott van még a példabéli éhes vagyok kijelentés, amire reagálva az autó elvileg közeli éttermeket ajánl. Ezt richtig elfelejtettem kipróbálni, majd a dízellel.
Milyen városban?
Budapesten küzdelmesek voltak az első napok az új Ford Mondeóval. Szépséges karosszériája a kis üvegfelületekkel és a látótérbe ferdén belógó első tetőoszloppal rontja a kilátást.
Az autó fordulékonysága ezekkel az óriási kerekekkel is megfelelő, a Mondeo ráadásul nemcsak a járdával párhuzamosan tud parkolni magától, hanem merőlegesen is. Próbánk során szűk parkolóhelyre is jól betalált, ügyesen igazított a rendszer az autón, hogy jó legyen az oldaltávolság.
Kapubejárón, rámpán állva kínosan nyikorgott a tetőborítás, mintha a csavarodó karosszéria ropogtatná a burkolatot. Reméljük, hogy ez csak a tesztautó egyedi hibája volt és nem a gyönyörű üvegtető velejárója. Maga a panorámatető nem nyitható. Árnyékolója motorral mozgatható és most tavasszal varázslatos pillanatokkal gazdagította az utasokat.
Bár duplakuplungos automatikus váltós, a kocsi nem araszol magában dugóban, amit pl. egy Passat vagy Golf VII tud, ha a tulaj áldozott a DSG-váltóra. Nagyon kis sebességnél kikapcsol az adaptív tempomat.
Milyen hosszabb úton?
A Fordnál régóta nem engednek gyártásba rossz futóművű személyautót, ami a Mondeóra is igaz. A kormányerőket jól szabták meg, az autó pontosan irányítható, de a kormány kicsit többet is elmondhatna arról, mi történik a kerekekkel.
Agilitása a mai mezőnyben átlagos, hiába kapott a tesztautó 235/40 R19-es gumikat. A kényelem viszont megérzi a peres abroncsokat, kicsit kenetlenül reagált a rugózás az úthibákra. Akinek fontos a kényelem, kisebb felnivel vegye a Mondeót, mert rugózási komfortja adaptív lengéscsillapítással és anélkül is jó.
A hatfokozatú, duplakuplungos automatikus váltó átlagos, sem különösebben finom kapcsolásokkal, sem zavaró rántásokkal nem véteti észre magát. Ha rákapcsolunk, nem fogjuk szeretni tétova reakcióit, ilyenkor sportprogramba kapcsolva vehetjük élénkebbre a ritmust. Nagyon tetszett a LED-es fényszóró. Az adaptív rendszer felára 395 000 forint, ezt az extrát igazán érdemes megrendelni az autóhoz.
Jövő kedden, április 14-én jelenik meg az Autó Magazin következő száma, amelyben a 150 lóerős Passat Variant TDI a 180 lóerős Ford Mondeo TDCi kombi ellenfele. Az anyagban nekem az volt a legtanulságosabb, hogy a Mondeo 214 kilóval többet nyom a szintén jól felszerelt Passatnál.
Adatlap
Ford Mondeo 2,0 SCTi Titanium
Motor | 1999 cm3, Benzin, S4 |
Teljesítmény | 240 LE |
Nyomaték | 340 NM |
Gyorsulás (0-100 km/h) | 7,9 sec |
Végsebesség | 240 km/h |
Fogyasztás (vegyes) | 7,3 l / 100 km |
De nemcsak ellenfelénél, saját elődjénél is testesebb az új Mondeo, ami érthetetlen visszalépés. Mintha az amerikai befolyás Insignia-effektussal járt volna: szép kasztni, pazarló térkihasználással és túlsúllyal. (A Mondeo Amerikában, Fusion néven, harmadik éve piacon van. A hibridről itt írtunk részletesen.)
Az adaptív távolságtartó tempomat rutinosan vezetett, az M7-esen jól kezelte a belső sávba 110-zel kivágó ignises kamikázékat. A fékezések és az újragyorsítások intenzitása eltalált. Az automatikus távolságtartás a komfortnak is jót tesz, ami a Mondeo erőssége. Kényelmesek az ülések, korrekt a zajcsillapítás, nem kell szorongani bent, ahogy ezen a szinten lennie kell.
Van mit mozgósítani, ha amúgy istenigazából odalépnénk. A motor jó erőben van, hamar megjön 340 Nm maximális nyomatéka és akkor sem fullad ki, ha kihúzatjuk és a kis fordulaton leadott nyomaték után kellene fent a teljesítmény is.
Világraszóló dolgokra ne számítsunk, 7,9 mp a százra gyorsulás ideje, viszont 240 km/ó a végsebesség. A halk motor mellett a szépen zengő Sony-audiorendszer ki tud teljesedni hosszabb utakon.
Ár, fogyasztás
Igen ésszerű az ár és felszereltségi lista. A nem túl kopasz Trend alapváltozat és a bőségesen felszerelt Titanium gyakorlatilag lefedi az igényeket, kár lenne bonyolítani a viszonyokat. 310 000 forinttal kerül többe a 240 lóerős benzines turbómotor, mint a 180 lóerős, automata 2,0 TDCI, ami örvendetesen csekély különbség.
Városban 14,3 literre adódott a fogyasztás. Autópályán 10,1 l/100 km fogyasztást mértünk, pedig ez nem belső sávos döngetés volt, míg nyugodt stílusban vezetve, a 240 lóerőből nagyon keveset mozgósítva 7,7 literre adódott az országúti érték. Látszik rajtuk az autó súlya, de nem vészesek a motor teljesítményéhez képest. Mivel a tesztút legnagyobb része Budapesten kívüli szakaszokból állt, az átlag 11,5 literre adódott.
Listaárat listaárral összevetve a Mondeóért elkért összeg fejlett valóságérzékről tanúskodik. Egyedül a sokkal gyengébb motorú Mazda6 kerül kevesebbe. Nem kell hüledezni a tízmilliós Mondeón. Egyrészt flottavevőknek ezeknek az összegeknek az ötöde-negyede is leolvadhat, ha esetleg most még nem is, majd később. Másrészt gazdagon extrázva a prémiumtermékek súlyos milliókra vannak ettől az autótól, amit a Q50 ára is mutat.
Erős benzines kategóriatársak, automatikus váltóval
.tg {border-collapse:collapse;border-spacing:0;border-color:#aabcfe;border-width:1px;border-style:solid;} .tg td{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:0px;overflow:hidden;word-break:normal;border-color:#aabcfe;color:#669;background-color:#e8edff;} .tg th{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;font-weight:normal;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:0px;overflow:hidden;word-break:normal;border-color:#aabcfe;color:#039;background-color:#b9c9fe;} .tg .tg-e3zv{font-weight:bold} .tg .tg-vn4c{background-color:#D2E4FC}
Típus, modellváltozat | Teljesítmény | Listaár, forint |
---|---|---|
Ford Mondeo 2,0 SCTi EcoBoost Titanium | 240 lóerő | 10 005 000 |
Audi A4 limuzin 2,0 TFSI Multitronic | 225 lóerő | 11 236 540 |
Infiniti Q50 2,0t Premium Tech | 211 lóerő | 14 069 500 |
Mazda6 2,5 Revolution Top | 192 lóerő | 6,14 l/100 km |
Opel Insignia 2,0 Turbo Cosmo | 250 lóerő | 10 700 000 |
Volkswagen Passat 2,0 TFSI DSG Highline | 220 lóerő | 10 882 210 Ft |
Szögezzük le, hogy a One Ford stratégia megmentette a konszernt, a Ford kiugróan gyors és sikeres újjászületése nemigen ment volna másképp. Nekünk semmi bajunk a globális modellekkel, csak az európai színvonal legyen a mérvadó. Ha viszont elég az, amivel Amerikában beérik, azzal nemhogy az új Passatot és a májusban érkező Superbet, de az átdolgozott Mazda6-ot és az új motorokkal frissülő Insigniát is nehéz lesz sarokba szorítani.
Váratlanul közepes színvonala ellenére az új Ford Mondeo sikere biztosra vehető. A design megnyitja a vevők bugyellárisát, a flottavásárlókat pedig amúgy is nehéz átültetni más márkába, mert joggal elégedettek a Ford Mondeóval. Mármint az előzővel.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|