Röviden – Mercedes-Benz E-osztály facelift | |
---|---|
Mi ez? |
Felső középkategóriás limuzin és kombi, prémium kivitelben |
Mit tud? | 136 lóerőtől 585-ig mindent – elaltat vagy felizgat |
Mibe kerül? | 11 milliótól – 33 millióig, plusz az extrák |
Kinek jó? | Igényes, jól szituált középkorúaknak, vagy akinek a leggyorsabb limuzin kell. |
Látványos megújulás
Kisebb fajta kínzással is felért, hogy a bemutató első napján egy szem AMG-t sem mutatott nekünk a Mercedes. Az 585 lóerős szörnyeteg helyett a hagyományos E-osztály különböző motorizáltságú és felszereltségű darabjaival voltunk kénytelenek beérni. Mély együttérzést kifejező levelekre persze nincs szükség, a sima E-osztály is rengeteg izgalmas újdonságot tartogat ahhoz képest, hogy egy szokásos ráncfelvarrásról van szó.
A korábbitól eltérően például már két hűtőráccsal választható a modell, a C-osztályhoz hasonlóan egy jóval sportosabb maszk is elérhető egy méretes csillaggal, amely az Avantgarde felszereltség mellé jár. Ennek sokan fognak örülni, mert visz némi visszafogott sportosságot az amúgy túlságosan konszolidált formába. Valamelyest fiatalabbnak hat az alaphűtőrácsos kivitel is, főleg az egy bura alá hozott fényszórónak és az átrajzolt lökhárítónak köszönhetően. Hátul szintén a lámpaburát és a lökhárítót inzultáltak, így most valamivel szélesebbnek hat a far és egy parányival izgalmasabbnak is.
Magától fékez, kanyarodik, parkol és elkerüli az ütközést
A távolságtartó tempomat vagy a holttérfigyelő már közel sem minden, amire az E-osztály képes. Az új funkciók egyik alappillére a visszapillantó mögött elhelyezett kettős multifunkciós kamera. Az asszisztensek közül a tempomat már sávtartásra is képes néhány enyhe kanyar erejéig, és szintén újdonság, hogy az E-osztályban 50 km/órás sebességig kivédi a gyalogosgázolást is automatikus vészfékezéssel, sőt az illetéktelen keresztirányú forgalomra is ügyesen reagál.
A sávtartó asszisztens szembejövő forgalom esetén az ellentétes oldali kerék fékezésével visszatéríti az autót a saját sávjába, amiért rendkívül hálásak leszünk, hacsak egyszer is megakadályozza a figyelmetlenségből történő sávelhagyást, és megkímél bennünket egy végzetes kimenetelű frontális ütközéstől. Van automatikusan kormányzó és fékező parkolóasszisztens is, amely párhuzamos és merőleges helyre is képes beparkolni, és még fékez is helyettünk. Persze a gyakorlott sofőrnél jelentősen hosszabb idő alatt.
A védőangyalunk jókora segítséggel számolhat tehát az új E-osztályban, de lássuk inkább, milyen az új E-osztályt vezetni.
Az E-osztály vezetése nem dobja fel a hétköznapjainkat. Legalábbis nem azokét, akinek már csak egy hatalmas adrenalin löket képes örömet okozni az életben. Nem is vártunk tőle mást, a felső középkategóriás Mercit továbbra sem a vezetési élmény jellemzi, ebben a tekintetben a konkurencia többet nyújt (kivétel az E 63 AMG!). Inkább a tökéletes nyugalom, a csend és tökéletesség érzése fogja el a vezetőt, amely egy kissé hervasztóan tud hatni olyasvalakire, aki inkább élvezné a vezetést.
Pont ilyen érzés a vadiúj, négyhengeres BlueDirect családot gyarapító E 250-es motor, amely a maga 211 lóerejével a menetpróba leggyengébb benzinese volt. A közvetlen befecskendezéses, turbófeltöltéses benzinmotor akár 5,8 literrel is beéri száz kilométeren, így tökéletes választás lehet azoknak, akik nem bíznak a dízelekben, de hidegrázást kapnak a nagy fogyasztású benzinesektől. A használt E-osztályok sztárja lehet majd évek múlva ez a motor, és a 7,4 másodperces 0-100-as gyorsulást még dinamikusnak is mondhatjuk. Igaz, alig érezni rajta, hogy mozog és hangja is messze áll a sportostól, ha odalépünk a hétsebességes automatával párosított négyhengeresnek.
Mindent felülmúló gyorsulás
Aki nem érti, miért vártuk annyira izgatottan az új E 63 AMG vezetését, annak tömören összefoglalnám a helyzetet. Képzeljünk el egy ötszemélyes limuzint, amely Ferrarikkal, Lamborghinikkel, Porschékkel és egyéb szupersportautókkal veszi fel a versenyt menetteljesítményben, miközben egy minden földi jóval ellátott luxusautó. Az E 63 AMG ilyen. Nemcsak az eddig leggyorsabb Mercedes, de erősebb és jelentősen fürgébb a konkurenseknél is, és az M5-öt ismerve személy szerint vezetési élményben is neki adnám az első helyet. Elképesztően gyors, miközben egy óvodás is elboldogul vele a volán mögött.
Az alap E 63 AMG-ben 557 lóerő és 720 Newtonméteres nyomaték tépázza a hátsó kerekeket, de opcionálisan kérhető a 4MATIC összkerékhajtás is. Utóbbi mindig nagy kérdés a vezetési élmény szempontjából, de az összkerékhajtást ellenzőket is gyorsan meggyőzi a kettő közötti különbség. Már a műszaki adatok között is jól látszik, hogy fél másodperccel jobban gyorsul a 4MATIC (3,7 a 4,2 mp helyett) de a gyakorlatban ennél is számottevőbb az eltérés.
Ez igaz az E 63 AMG-re is. Az 1750-es fordulaton jelentkező 720 newtonméteres nyomaték jól jönne, ha ki akarnánk tépni egy bankautomatát a falból, de iszonyatosan nehéz úton tartani vele az autót, még normál útviszonyok mellett is. A Barcelona környéki szerpentinen talán életünk legizgalmasabb autózásán vagyunk túl, a handling módba kapcsolt menetstabilizáló viszonylag biztonságos módon enged némi csúszást a farnak, de ha ész nélkül nyomjuk, ellenkormányzás nélkül simán megpördülünk vele. Iszonyatos az ereje, 100 fölött is simán elkapar a hátulja, szinte nincs olyan helyzet, ahol kevésnek éreznénk a teljesítményt.
Az 5,5 literes biturbó motor egy műremek és nem csak teljesítménye, de hangja is tökéletes. Utoljára a Jaguar XKR-től voltunk ennyire lenyűgözve, turbós V8-astól viszont még egyszer sem. Igazi, géppuska ropogós, durva V8-as hang ez, garantált libabőr. Egy kis ízelítő belőle:
A hátsókerekes után a hasonló teljesítményű 4MATIC-os AMG következett, amely olyan stabilan kanyarodik, mintha egy fél tonnával kisebb autót kormányoznánk a 1800 kilót is meghaladó Mercedes helyett. Szinte lehetetlen kihozni a sodrából, ha mégis, akkor enyhén kezdi tolni a farát, ahová a nyomaték 67 százaléka jut.
Csúcsok csúcsa
Az abszolút csúcsot az E 63 AMG S jelenti, amely a 557 lóerő helyett 585-öt tud, a 720 newtonméteres nyomaték helyett pedig 800-zal szaggatja az aszfaltot – csakis összkerékhajtással. A S kívülről a piros féknyergekről meg az eltérő kipufogóvégről ismerhető fel, és a némi pluszfelszereltség mellett még a részlegesen önzáró mechanikus sperrdifit érdemes megemlíteni. A plusz 28 lóerőt közúton nekünk nem sikerült érzékelni, ahogyan az 1 tizedmásodperccel fürgébb százra gyorsulást sem.
Sőt, nemcsak a limuzinokat, de igazi sportautókat is megszégyenít. Egy hátsókerekes Lamborghini nem ellenfél, de még a Gallardo LP 560 4 is egy tizedet kap 100-ig, ha jól sikerül elcsípnünk a rajtot. Ebben a négy állásba belőhető váltó ötödik, RaceStart programja segíthet, amely a rajtautomatikát kapcsolja. Nagy bánatunkra ezt nem sikerült kipróbálnunk, mert valahogy egyik tesztautónak sem feleltek meg a körülmények. Más negatívumot nemigen találtunk az E63 AMG-ben, amely az eddig legerősebb szériaautó, amelyet vezettünk. És talán a legtökéletesebb is.