Egyre több márka fedezi fel a nehezen besorolható, kisautókra épülő, de méretükkel az alsó középkategóriás limuzinokat idéző szedánokat.
A FIAT Linea után pár hónapos különbséggel a Škoda Rapid, a SEAT Toledo, a Citroën C-Élysée és a Peugeot 301 is a nagy, olcsó és bőven vállalható Fluence babérjaira tör.
A C-Élysée nem a Citroën Loganja, ahhoz túl igényes és ára sem kétmillió, hanem hárommillió forint körül indul majd. A négyajtós alapja a C3, a Peugeot 207 és a 208 közös padlólemeze, amelyre elöl-hátul szélesebb nyomtávú és alaposan megnyújtott tengelytávú autó született.
Videón a C-Élysée
Bennszülött tesztelők
Összesen négymillió kilométert futottak a prototípusok a fejlesztés során, aminek egy részét Észak-Afrikában és más fejlődő országokban verték bele az autókba. Ezeken a próbákon nem a gyári tesztelők, hanem helyi sofőrök nyüstölték az autókat, ami fokozott terhelés.
Patent helyett csavarozás
A Citroën elég sokat dolgozott azon, hogy a kocsi tartósan bírja a Champs Élysées-nél rosszabb utakat. A C-Élysée eleve magasabb a PSA csoport más autóinál, hasmagassága keréktől függően 13,8-14,2 centiméter. Motorját védőlemez óvja alulról, a gyakran burkolatlan utak miatt az ajtókon kettős gumiszigetelés tartja kívül a port.
Egyes alkatrészek rögzítéséhez visszatérnek a csavarok az olcsó és a futószalagos gyártásban gyorsan bevethető patentek helyett. A csavarozás nemcsak a javítást és a karbantartást könnyíti meg, de erősebben is tart.
Belül a kemény műanyagokon látszik, hogy ebben a kategóriában nem muszáj puha felületekkel megnyerni a vásárlókat. Az autó legyen tágas, tartós és praktikus, amit a C-Élysée tud is.
Hátra is befér a bedobó
4427 milliméteres hosszához képest, ami nagyjából megfelel az ötajtós J Astráénak, hátsó lábtere egészen hatalmas. Egy átlagmagas vezető háttámláját nem rugdossák össze a gyermekek, annyira messze van egymástól a két üléssor. A 265,2 centis tengelytáv a leghosszabb a kiskocsikból tenyésztett négyajtósok között.
Ennek az autófajtának Ázsia a fő piaca, ezért az európai márkák is igazodnak a japán és koreai autókon nevelkedett közönséghez. Más Citroënben még nem láttam az ülés előtti kar meghúzásával távnyitható tankfedelet.
A spórolás érződik megszokható apróságokon, amilyen a középre helyezett, mindkét oldalról elérhető ablakemelő, de látványos sóherséget csak a csomagtérajtó zsanérján érni tetten. A fedél csukásakor a karok befordulnak a csomagtérbe és ha tele a saroglya, összenyomják a bőröndöket.
Kis nyílás, nagy csomagtér, primitív zsanér
Ugyanez a baja a konkurensek közül a Chevrolet Aveónak is, az ötajtós Toledo és a Rapid ebben sokkal jobb.
Ötödik ajtajukon át kényelmesen megpakolható a csomagtér, ami itt nehézkesebb, mert a nyílás kicsi, az 506 literes tér viszont hatalmas, a sarkaiba keveredett holmikért nyújtózkodni kell.
A csomagtérfedél a vezető bal térde fölötti gomb megnyomására vagy a távirányítóról nyílik és az ügyfélautók már nem fogják meglepni a tulajt azzal, hogy a nem a végállásig kinyitott fedél visszahanyatlik a rámoló emberre.
Mi az az Élysée?
Mind az 1873 óta elnöki székhelyként szolgáló Élysée-palota, mind a Champs Élysées sugárút nevéből ismerős lehet a lépcsőshátú Citroën típusjelzése, amelyet nem először használ a márka. Kínában a ZX négy- és ötajtós változata bejáratta ezt a nevet.
Az Élysée magyarul Elízium, ami az elíziumi mezők (franciául champs élysées) szókapcsolatban is forog. Az Elízium vagy görögösen Élüszion a túlvilág része, a Paradicsom megfelelője a görög mitológiában. A Wikipédia szerint az üdvözültek lakhelye, akik az istenek kedveltjei voltak életükben. Gyakran nevezték a boldogok mezejének is, mivel az itt lakók gond és baj nélkül éltek, és sohasem éreztek fáradtságot, éhséget vagy szomjúságot. A név Magyarországra mégsem jó választás, az importőr munkatársai jelezték is a párizsi központnak, hogy az Elizélt palota nyomán az új négyajtóst elizélt Citroënnek nevezhetik. Mivel a név a sokkal fontosabb piacokon mindenütt jól hangzik, az autó maradt C-Élysée.
Ez lenne a fejtámla?
Rossz ránézni a hátsó fejtámlának szánt dudorokra, mert egy fejtámla akkor véd a nyaksérüléstől, ha kihúzható a fejtető magasságáig, ez viszont nemcsak állíthatatlan, de csökött is.
Amikor Hubert Passignaninak, a C-Élysée projektfőnökének a bemutatón felróttam az igénytelen megoldást, azt mondta, hogy az állítható fejtámlákra vonatkozó EU-előírások miatt nagyon hosszú fejtámlát kellett volna beépíteniük, ami zavarná az alvást hátul. Most viszont a gigantikus lábtérnek köszönhetően lejjebb csúszhatnak az utasok és kényelmesen bóbiskolhatnak a puha kitüremkedésen.
Még nincs róla törésteszt
A fejlesztési vezető nem mondhatta el, hány csillagot kapna az autó a belső töréstesztek alapján, de hasonló szerkezetű karosszériával a C3 négy csillagot szerzett, a szériában adott ESP-vel a DS3 megkapta mind az ötöt. A limuzinhoz nem rendelhető függönylégzsák, a pontot érő sebességkorlátozó és ESP viszont igen, ezért mi négycsillagos töréstesztre tippelnénk.
Háromféle motor lesz az autóhoz, a legérdekesebbel sajnos nem lehetett vezetni, mert a háromhengeres, 12 szelepes, változó kapacitású olajszivatttyús1,2 VTi gyártása csak novemberben kezdődik. 3000-es fordulaton leadott 110 Nm-es nyomatékával és 5,1-5,3 literes szabványos átlagfogyasztásával a szívómotor ígéretes az olcsó családi autók között.
1,2 és 1,6 literes motorok
Először a 92 lóerős 1,6 HDi-t próbáltuk ki, amellyel fürge, halk és a hegyvidéki, taposós menet ellenére takarékos volt az autó. A fedélzeti számítógép 5,6 litert írt ki 100 kilométerre.
A kínálat harmadik motorja a 115 lóerős 1,6-os benzines, amely nem azonos a C3, a C4 és a MINI 1,6-os motorjával. A VTi 115 a 110 lóerős motorból készült, nem direkt befecskendezéses, de fogyasztását és erőnlétét változó kapacitású olajszivattyú, szívóoldali változó szelepvezérlés és súrlódáscsökkentő megoldások javítják.
Az 1,6-os motorral kellően dinamikus az autó, de a négyhengeres nem túl pörgős darab, kihúzatva inkább kínlódik. Fogyasztása kedvezőnek tűnik, ha igaz az a 6,8 liter, amivel a számítógép szerint leadtuk.
A dízelhez képest azért ilyen csekély a különbség, mert a HDi-t sportosabban és hegyen-völgyön vezettük, a benzinesnek kevesebb emelkedő és békésebb tempó jutott.
Sajnos rémesen hosszú utakon járó, fokozaton belül is centiket lötyögő váltó jár hozzá, amit négyfokozatú automatára lehet cserélni. (Az 1,2 VTi 72-höz automatizált kézi váltó lesz kapható.)
Váratlanul kényelmes és jól vezethető a C-Élysée, futóműve nagyon kellemes meglepetés volt. Egyrészt finoman rugózik, másrészt a jól hangolt, villanymotoros rásegítésű szervokormánnyal pontosan irányítható a szedán.
Elszántan tapadó Michelin gumiabroncsaival bátran meg lehetett ereszteni Barcelona környékén a hegyekben. Motorhangja nem erős, a dízel 2600-at, az 1,6-os benzines 3600-at forog percenként 130-nál ötödikben. Autópályán egyedül a szélzaj volt jelentős, a kényelmes, jól beállítható és egészségesen tartó ülésekben jó dolgunk volt.
Árát még nem tudjuk
Vigóból, a Berlingót és a C4 Picassókat is gyártó üzemből jövő év elején futnak be az első autók Magyarországra. Árukat sajnos még nem tudjuk, de az importőr nem az 1,1 literes C3 3 400 000 forintos listaárából indul ki és a C-Élysée várhatóan olcsóbb lesz az Easy kivitelben,75 lóerős háromhengeressel 3,2 millió forintról Škoda Rapidnál is.
Ár nélkül nehéz megjósolni, mi lesz a Nyugat-Európában nem is kapható autó sorsa minálunk. Az biztos, hogy a C-Elysée nem buta és olcsó autó, érezhetően igényesebb konstrukció annál, amit minimálisan elvárunk egy családi autótól. Kevésbé sikerült autókra is rámondták már a fejlesztők, hogy jó lesz ez így, irány haza.