Szinte átlátszó
A C4 Picasso ötszemélyes

A C4 Picasso ötszemélyes

A C4 Picasso ötszemélyes


Aki nem olvasta Szörényi kolléga tényfeltáró cikkét a C4 Picasso nevéről, annak most gyorsan összefoglalom. Amostani C4 Picasso már csak az ötszemélyes kivitelt takarja, a hétszemélyest az előbbi bemutatásával egy időben (real-time) átnevezték Grand C4 Picassóra. Persze a legolcsóbb és leglogikusabb vétel még mindig a Xsara Picasso, aminek menet közben volt ideje jócskán kiforrni, és még gyártják is vagy jó három évig. Ezzel ugye nem jött be, hogy a C4 Picasso leváltja a Xsara Picassot, de ezen nincs miért bánkódni.

Utód vagy sem, a C4 Picasso gyökeresen eltér a tojás formájú Picassótól. Nyilván felszereltségfüggő, de mostani tesztautónknál nemigen láttunk még szebb, igényesebb és modernebb egyterűt, mióta világ a világ. Kicsit olyan, mintha Mézga Gézáéknál Aladár köbükunokája, MZ/X teleportálta volna vissza azt a jövőből a jelenbe, és az ablakot betörve landolt volna nálunk.

Mint a moziban

Mindent elrejtettek a szem elől

Mindent elrejtettek a szem elől

Mindent elrejtettek a szem elől


A Citroën új egyterűjének legnagyobb varázsa egyértelműen a hatalmas méretű és kiterjedésű első szélvédő. Minthacsak egy IMAX-moziban ülnénk, és egy 3 dimenziós természetfilmet néznénk az idétlen papírszemüvegen keresztül. A különbség csak annyi, hogy ez a valóság.

Ugyan a GTC Astrához már korábban is rendelhető volt panoráma-szélvédő, de az közel sem ilyen látványos, ráadásul tapasztalatunk szerint erősen torzít a szélein. Itt a kettényitott A-oszlop olyannyira jól átlátható, mintha az ajtóüvegig egyetlen üvegfelület lenne az egész szélvédő. És ezt nem a gyári marketinganyag állítja. Megmenekülnek a gyalogosok.

Valamit valamiért

A 136 lóerős a legerősebb dízel

A 136 lóerős a legerősebb dízel

A 136 lóerős a legerősebb dízel


A valamit valamiért elv persze érvényesül a szélvédő esetén is. Egyrészt iszonyatosan melegünk lesz, ha a fejünk búbját állandóan süti nap, másrészt a technika oltárán fel kell ezt-azt áldozni a két részletben elhúzható roló miatt, amivel normál szélvédőméretet lehet előidézni. Néhány megszokott és kényelmes funkcióról kell lemondanunk.  

A hölgyek nagy bánatára odalett például a megvilágított piperetükör, sőt a belsőtér-világítás is hátrébb volt kénytelen költözni, melynek egyenes következménye, hogy este nehezebben tudjuk elkevert dolgainkat megtalálni. A legbutább hiba, hogy a tetőkapaszkodót is likvidálták a kocsiból.


Üdítő  

A C4 Picasso belseje erős váltás minden más autóhoz képest. Elsőre azt sem tudjuk, hová nyúljunk. Ami feltűnő,

A vezető kezében van a vezérlés

A vezető kezében van a vezérlés

A vezető kezében van a vezérlés


hogy nincs középkonzol, a gombokat egész máshol kell keresgélni. A klíma kezelőszerve a kormány és a vezetőoldali ajtó közé került, így az utas teljesen ki van zárva a nyomkodásból.

Az automata váltó karja a kormányoszlopból nőtt ki, mint anno a Wartburgban, amihez gyorsan hozzá lehet szokni. Ha manuális kapcsolásra fáj a fogunk, akkor nem ezt, hanem a kormány mögötti füleket kell pöckölgetni. A hatsebességes automatizált váltó egész jól használható így is, főleg a korai Sensodrive-okhoz képest, aminél minden váltást csak helyeslő fejbólintások mellett tudtunk véghez vinni.   

További hangulatfokozó elem a gombokkal teletűzdelt fixagyas kormány, vagy az ülést vadul rángató sávelhagyásra figyelmeztető rendszer. Mivel a váltó elköltözött, helyére lehetett rakni egy hűtődobozt is, amit kinyitva két pohártartóra is lelhetünk. Ezekből pont az első kanyarban zuhant ki a pohár, így menet közben inkább ne használjuk.

A második sorban minden olyan, mint egy normális személyautóban, leszámítva hogy itt mindenki különálló ülést kap,

Ez a Modubox. Nénik előnyben

Ez a Modubox. Nénik előnyben

Ez a Modubox. Nénik előnyben


de ettől nem feltétlenül kényelmesebb azoknál. A csomagtartóba is jutott némi ötlet, ilyen a csomagtér-világításként is szolgáló elemlámpa, valamint a külön nyitható szélvédő és a Modubox. Utóbbi egy kinyitható, huzigálható kiskocsi, pont olyan, amilyet az öreg nénik vontatnak maguk után a piacon.

A legerősebb pont jó

Exclusive kivitelű C4-esünket a legerősebb kétliteres, 136 lóerős dízelmotor hajtotta, ami pont megfelelt a célnak. Túlmotorizáltságról viszont így sincs szó, a 12 másodperces gyorsulási érték, vagy a 190 km/órás végsebesség sem ámulatba ejtő. Cserébe nem is mondható extrém spórolónak, de azért így is sikerült 10 liter alatti fogyasztást produkálni.

Ehhez a motorhoz csak az automatizált kézi váltó párosítható, ami ezúttal kényelmesnek és használhatónak bizonyult, reméljük a megbízhatósággal sem lesz komolyabb félreértése. A Picasso futóműve megint jól sikerült, nemcsak

Akcióban 7 millió a legdrágább HDi

Akcióban 7 millió a legdrágább HDi

Akcióban 7 millió a legdrágább HDi


kényelmes, de stabil is, utazásra és városi útviszonyokra is kiválóan megfelel.

A csúcstechnika ára

Egy minden földi jóval teleaggatott kétliteres dízel C4 Picasso ára akcióban is 7 millióra rúg, ami nagyjából 2,5 millióval drágább a 110 lovas, régebbi, de kiforrott Xsara Picassonál.

Hogy megér-e ennyit, vagy 1,7 milliót a hasonlóan motorizálthoz képest, az teljesen szubjektív. Mindenesetre, a C4 Picasso az egyik legszebb és legérdekesebb egyterű a piacon, amit átlagon felüli anyagminőség és kidolgozottság jellemez. Ezt érdemes lehet megbecsülni.


Műszaki adatok – Citroën C4 Picasso 2.0 HDi Exclusive
MOTORADATOK
Lökettérfogat (ccm) 1996
Furat x löket (mm) 85 X 88.
Hengerek / szelepek száma S4/16
Max. teljesítmény (kW[LE]/ford.) 100(136)/4000
Max. nyomaték (Nm/ford.) 270/2000
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Gyorsulás (s, 0-100 km/h) 12,4
Végsebesség (km/h) 195
FOGYASZTÁS
Város (l/100 km) 7,9
Lakott területen kívül (l/100 km) 5,1
Vegyes (l/100 km) 6,1
CO2 kibocsátás (g/km) 159
MÉRETEK
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 4468/1831/1665
Tengelytáv (mm) 2728
Csomagtér (liter) 500
Menetkész tömeg/terhelhetoség (kg) 1656/484
Üzemanyagtank kapacitás (liter) 60
Gumiméret 215/50 R17
ÁR, KÖLTSÉGEK
Alapár (forint) 6 980 000
Konkurensek (forint) Renault Scenic 1,9 dCi Privilege aut: 6 730 000
Seat Altea 2.0 TDI Black & White: 6 443 000
VW Touran Highline 2.0 TDI DSG:  8 469 800
Toyota Corolla Verso Sol 2,2 D-4D M/M:  6 465 000
Tesztelt autó ára (forint) 0
A szériafelszereltség fontosabb tételei ABS, ESP, tempomat, elektromos kézifék, pneumatikus hátsó felfüggeszté, tolatóradar, 17 colos alufelnik, Alcantara üléshuzat, 7 légzsák
ÉRTÉKELÉS
a vezess.hu véleménye Szép, igényes, újszerű egyterű. Ezt meg is kell fizetni
Pontszám (max. 10)   7,75 pont