Szélesebb, laposabb, hosszabb
Mindig öröm, ha egy fontos autógyártó Magyarországot szemeli ki a nemzetközi sajtóbemutató helyszínéül, mint most a Kia. A Sportage Ferihegyen, a repülőgép-emlékpark mögött várta az újságírókat, hogy vezetés után a gulyásleves-nokedlis marhapörkölt-túrógombóc combóval a magyar konyha kiüsse a külföldi menetpróbákon megszokott egzotikus halakat, pazar marhasülteket és rafinált desszerteket.
A Kia nem bízta a bemutató sikerét csak a magyaros menüre, a kilenc centivel hosszabb, másféllel szélesebb és hattal alacsonyabb Sportage szemmel láthatóan sokat fejlődött.
Kívülről a Kue tanulmány vonalait örökölte, a kasztni igazán menő, de ez úgyis ízlés dolga. A belső tér igényessége viszont nem tetszik, nem tetszik kérdés, ez egyértelműen kellemes meglepetés.
Nem sajnálták a pénzt
Szépek a felületek, nem spóroltak a puha műanyagokkal, a belső tér masszív és jól összerakott. Nem mindig jó a bőrüléses, első-hátsó napfénytetős tesztautókból kiindulni, de a minőségérzet kifejezetten előkelő, az új SUV nagyvilági belül.
Sportage: múltja is van
Az elmúlt időszakban a Soul vagy a Venga bemutatásával a Kia többnyire számára új kategóriákba lépett be, a Sportage azonban koreai léptékkel egész patinás múlttal bír. 1996-tól 2002-ig futott az első Sportage, amelyet Európának a kisszériás gyártásra specializálódott Karmann készített Németországban.
2004 és 2009 között a második generáció már színvonalas autó volt. Mivel az európai konkurencia (pl. Kuga, Tiguan, Koleos, Yeti) későn ébredt, ezért szépen aratott a piacon. A 240 ezer feletti összeladások a második szériának köszönhetőek. A harmadik modell erre építhet, a tervek szerint 2016-ig tartó pályafutása során.
Belül hiányoztak az ülésvariálási lehetőségek, amivel a RAV4, a Qashqai+2 vagy a Yeti annyira megkönnyíti a hétköznapokat. Nincs tologatható hátsó ülés és csak a támlát lehet lehajtani, az ülőlapot nem, így a bővített csomagtér nem sík. A másik problémánk az ázsiai autógyártás értelmetlen spórolása az utas oldalon állíthatatlan ülésmagassággal.
Rossz a kilátás
A sikkes kasztni átka a borzalmasan vastag első tetőoszlop, amely ferdén előre nagyon zavarja a kilátást, veszélyesen sokat takar el a forgalomból.
Ezzel a három kifogással véget is érnek az autó bajai, mert a Sportage nagyon egyben van. Persze mi mást várnánk, ha a vele műszakilag azonos Hyundai ix35 is igazán jól sikerült? A rokonság okán a Kia szabadidő-autójában is van hátsó ülésfűtés. Éljen, éljen!
Bőven elég 136 lóerő
Kétliteres dízelmotorral és elsőkerék-hajtással próbáltuk ki a Kiát, amely életerős és agilis autónak bizonyult. A változó lapátgeometriás feltöltő 319 Nm-t présel ki a 136 lóerős motorból, amivel a Sportage vérbő autó.
Belül a sok rakodóhely, a tömzsi vagy colos emberszabásúaknak egyformán jó ülés és főleg a vezethetőség miatt éreztük jól magunkat.
A Kia aszfaltterepjárója alig dől, rossz úton nem nagyon ráz és a Pilisben kanyarogva is jól teszi a dolgát. Érzésre közelebb van egy Cee’dhez, mint a szabadidő-autókhoz.
Örültünk a kulturált zajszigetelésnek, ami távol tartotta a dízelmotor rázkódását és csúnya hangját, mert egy Yeti vagy 3008 benzines turbójánál egy dízelmotor alacsonyabb rendű organizmus, a modern befecskendezés dacára.
Felbolydult a kategória
Az autó tehát kifejezetten jó, annyira, hogy még a szerencsétlen bevezetési menetrendet is elbírja. A kategória alapautója a RAV4 most volt ráncfelvarráson, a darabszámok alapján vezető Qashqaiból pár hete járt nálunk a modellfrissítés utáni tesztautó, nem beszélve az SUV-t elérhetővé tevő Dacia Dusterről.
4×4 Ausztriából
Egy kanadai-osztrák beszállító, a Mini Countrymant is gyártó Magna fejlesztette ki az autó összkerékhajtását.
A jelenlegi, elektronikusan vezérelt Haldex-kuplungokhoz hasonlóan a Sportage Dynamax rendszerének sem kell kerékkipörgés a hátsó hajtás aktiválásához, mint régen a viszkokuplungoknak.
A számítógéppel vezérelt rendszer a gázadás nagysága és sok egyéb tényező függvényében dönt a hajtás megosztásáról a két tengely között.
Ezzel az ESP beavatkozását kitolhatja vagy megelőzheti a stabilitás javításával. A többtárcsás tengelykapcsoló lamelláit egy elektrohidraulikus készség nyomja össze több fokozatban, ezzel kapcsolva be a hajtásba a hátsó kerekeket.
Alapesetben a nyomaték 100 százaléka megy előre, ezen változtat az elektronika, ha szükséges. A vezető mély sárba vagy hóba, meredek emelkedőre keveredve választhatja a fix 50:50 százalékos erőelosztást az első és a hátsó kerekek között, de ez a terepezős üzemmód 40 km/órás sebességnél magától kikapcsol, az autó automatikusan dönt az erőleosztásról.
A 4×4-es rendszer – 750 ezer forintért – a kétliteres benzines és dízelmotorhoz rendelhető, az 1,6-os 140 lóerős benzineshez és a 115 lóerős 1,7 CRDi dízelhez várhatóan később sem. Az opcionális összkerékhajtás és a maximum 8 km/órás tempót tartó, automatikusan fékező lejtmenet-vezérlés ellenére a Sportage nem terepjárónak született.
Áprilisban jött a közvetlen konkurens, a Hyundai ix35, a tavaly októberben bevezetett Skoda Yeti is nagyon friss, de a Peugeot 3008-cal ott van még egy nívós konkurens az elsőkerekes modellnek.
Extrák nélkül: öt és 8,2 millió Ft között
Itthon 4 999 000 és 8 179 000 forint között mozognak a listaárak. Utóbbi egy EX Premium felszereltségű, kétliteres dízelt takar.
Háromféle felszereltség
Előbbi az LX kivitelű benzines alapmodell ára. A Mitsubishi módra GDI-nek nevezett, közvetlen befecskendezéses modell gyártása csak ősszel kezdődik, így októbertől lesz kézzelfogható.
Egy hónap múlva jönnek az autók
A vagány SUV-ból egy hónap múlva Magyarországon lesznek az első darabok, legalábbis a kétliteres motorokkal, így aki még nem vette meg a vágyott szabadidő-autót, most végképp nehéz választás elé kerül.
Árak és modellek |
1,6 GDI |
2.0 CVVT |
1,7 CRDI |
2,0 CRDI |
LX | 4 999 000 | 5 449 000 | 5 749 000 | 6 379 000 |
EX | 6 049 000 | 6 499 000 | 6 799 000 | 7 429 000 |
EX Premium | 6 799 000 | 7 249 000 | 7 549 000 | 8 179 000 |