Lehet és érdemes is vitatkozni azon, mi a jövő az autózásban. Ma az elektromos autókban gyakorlatilag a fűtéssel és a légkondival állítjuk be a hatótávolságot és az akkutechnika állása szerint a LEAF-nél nagyobb méretben nem érdemes tisztán akkumulátoros elektromos autót gyártani.
Átmenet a hibridekkel
Ebben a helyzetben a környezetszennyezés csökkentésére jó megoldás lehet a benzines-elektromos hibridhajtás, annak minden változatával a konnektorból tölthető hibrideken át az alapvetően villanyautóként működő, de benzines motorral is ellátott Opel Amperáig.
A felső kategóriás hibridek közé az Infiniti is benevezett, az itthon 16,5 millió forinttól megrendelhető M35h-val. Lamara Roland az autóMAGAZIN-tól pár hónapja vezetett egyet és mondta hogy jó lesz, csak azt nem, hogy ennyire.
Azzal nem sokat mondok, ha a kategória legjobb hibridjének nevezem, mert ehhez elég a Lexus GS-t felülmúlnia, ami a minimum egy új autótól a hatéves konkurenssel szemben.
Az M a világ első hibridautója, amely a VSP (Vehicle Sound for Pedestrians) funkció révén nem zavaró, mégis kivehető hanggal figyelmezteti a gyalogosokat és biciklistákat 30 kilométer/óra alatt az első lökhárító mögötti hangszóróból.
Nem árt az egyébként kikapcsolható akusztikus jelzés, mert a villanymotorral elindulva kísérteties csendben oson a luxusautó.
A hang magassága és ereje is változik, én elsőre nem jöttem rá, hogy ez most az autó által kiadott figyelmeztetés, mert nem együgyű sípolásról van szó.
Nissan hibrid, egyszerűen
Egyszerű és az első próbaút alapján igen hatékony hibridrendszert fejlesztett ki luxusmárkája, az Infiniti számára a Nissan. A hajtásláncban nincs hidrodinamikus nyomatékváltó, mint a normál automata váltós kocsikban.
Nélküle könnyebb az autó és a hajtásláncnak is kisebbek a veszteségei, amitől 10 százalékkal takarékosabban működik az M, mint hagyományos automatával tenné. Maga a váltó azonos a többi Infinitiből illetve a Nissan 370Z-ből ismert hétfokozatú automatával.
A benzines motor 3,5 literes és 306 lóerős, az elektromos teljesítménye 50 kW (68 LE), nyomatékuk 350 illetve 270 Nm. Két kuplunggal dolgozik a hajtásrendszer. Az elsővel, amely egy száraz kuplung a V6 és a váltóval egybeépített villanymotor között, a benzines iktatható ki a hajtásláncból.
Így a villanymotorral haladva vagy gázelvételkor nem kell energiát pazarolni a forgatására, mint a Jazz Hybridben. (A Honda alacsonyabb ára miatt ez ott ésszerű kompromisszum.) A másik egy olajos kuplung a villanymotor túloldalán.
Az elektromos motor szolgál generátorként is, a hibridakkuk töltésével visszanyerhető a mozgási energia egy része gázelvételkor vagy fékezéskor.
A hibridrendszer akkumulátora lítium-ion, ami a Toyota és a Lexus hibridekben vagy a Touareg Hybridben lévő nikkel-fémhidridnél sokkal drágább és magasabb energiasűrűségű, de a robbanásveszély, a költségek és az NiMH akkuk tartóssága miatt csak hosszas fejlesztési idő után kerülhetett be szériaautóba, például a Mercedes-Benz S 400 Hybridbe.
Villanymotorral majdnem százig
A két motor önállóan is hajthatja az autót, de alapesetben tandemben működnek. Elektromos hajtással elvileg akár 100 km/óráig gyorsítható az autó, nekünk 80-ig sikerült, ha elég türelmesen nyomtuk a gázt.
Nehéz volt visszafogni magunkat. Szép, szép, hogy nem zabál annyit és nem pusztít el annyi kis bálnát, mint egy benzines, de a tulajdonosok azért fogják szeretni, amiért a turbódízeleket is: az erőért és a gyorsulásért.
Autobahn, belső sáv
Németországban, Frankfurt környékén volt módunk először kipróbálni az autót, ahol nem mindenütt van sebességkorlátozás. A hibrid uralta az Autobahn belső sávját, 220-230-nál kicsit sem izzadt a tenyerem és kollégámmal még a hangunkat sem kellett felemelnünk.
Ám egy felső kategóriás autóban ez magától értetődő, az M-ben is az a meglepő, ahogy 140-160-ról ellő. Az automata visszakapcsol hetedikből, közben felüvölt a V6 és a villanymotor betolja a közösbe erejét, amiben nem a 68 lóerő az igazán érdekes, hanem a 270 Nm nyomaték.
Mintha hirtelen ránk rántanák a horizontot, úgy indul meg. A mutatók végigvágtatnak a skálán, 220-nál 4300 körül forog a motor hetedikben, innen már nincs messze a leszabályozás 250-nél.
Papíron 7 liter, reálisan 9-10
A 7,0 literes szabványos fogyasztás és a 162 g/km szén-dioxid-kibocsátás szinte megmagyarázhatatlanul jó egy ennyire potens autótól, még azzal együtt is, hogy a mostani szabványos ciklus nagyon kedvez a motorleállító automatikával szerelt kocsiknak, éljenek akár benzinen, akár gázolajon.
Infiniti M30d |
Infiniti M35h |
Lexus GS450h | |
Listaár | 15 270 000 – 18 750 000 Ft |
16 520 000 – 18 250000 Ft | 14 700 000 – 19 600 000 Ft |
Teljesítmény (belső égésű V6) | 3,0 l / 238 LE | 3,5 l/306 LE | 3,5 l / 296 LE |
Teljesítmény villamos gép / hibridrendszer összteljesítménye |
Nincs villanymotor | 50kW (68 LE)/
364 LE |
147kW (200 LE) / 345 LE |
Nyomaték | 550 Nm | 350/270 Nm | 368/275 Nm |
Gyorsulás 0-100 km/h/ végsebesség |
6,9s / 250 km/h |
5,5 s / 250 km/h |
5,9 s / 250 km/h |
Átlagfogyasztás/ CO2-emisszió |
7,5 l/100 km 199 g/km |
7,0 l/100 km 162 g/km |
7,7 l/100 km 179 g/km |
Ha kézzel váltunk, nem kapcsol feljebb az automata és az ESP kikapcsolásához sem kell percekig masszírozni a gombot.
Kipörgésgátlás nélkül rövid az átmenet a normál autózás és az élet legsűrűje között.
Nem árt, ha a pilótában több a tehetség, mint a lelkesedés, amikor egyedül küzd meg 364 lóerővel a két hátsó keréken.
Biztonságos reptéren jókat lehetne farolni az M-mel, bár urasabb autó, messze nem olyan agilis mint a kisebb G37, amely igazi sportlimuzin.
Csak az Eco üzemmódtól kíméljen meg a jó sors. Ilyenkor a minimálisnál mélyebb gázadásra a számítógép a gázpedál ellenállásának növelésével reagál. Elvileg egy tökéletesen intuitív segítség a takarékosabb vezetéshez, de túl korán és túl keménnyé válik tőle a gázpedál, ezért a legtöbben alighanem kikapcsolják.
Bizonyos mérések szerint az autó akár az üzemidő felét is képes csak az elektromos motorral haladni, ha finom gázadással használják, mindenesetre a középső kis, a középkonzoli nagy kijelző folyamatábráin illetve a felgyulladó EV (electric vehicle) feliraton is látni, ha a villamos gép egyedül dolgozik.
A Hybrid feliratokon kívül az autó külsejében nincs semmi különbség a többi M-hez képest, a kiváló, 0,26-os alaktényező is közös.
Belül is megegyeznek, egyforma az ezüsttel díszített és barnára pácolt, de eredetileg fehér kőrisfa betét, a kapitális hímeknek is elegendő lábhely és fejtér hátul, a 200 fölött is imponáló csend, a szellőztethető bőrülések kényelme valamint a világraszóló zenei élmény, ha a tulaj áldoz a BOSE hangrendszerre.
Két kategóriával kisebb a csomagtér
Bár jobb energiasűrűsége miatt az M lítium-ion hibridakkumulátorából kevesebb is elég, mint a megszokott NiMH-ból, a telepek így is sokat elvesznek a csomagtérből. Az eredeti 500-ból 350 liter maradt, mint egy Golfban vagy Focusban. Egy GS hibridé 280.
Nem hittem, hogy tényleg belefér négy golfzsák, amiben fél disznó vagy babakocsi helyett a nemes és drága autók gyártói számolnak, de a gyári fotók tanúsága szerint képes elnyelni mind a négyet.
Árban a dízel és a benzines között
16 520 000 forinttól kapható itthon az M35h, amelyet az Infiniti alapáron is gazdagon megszór extrákkal. Azonos felszereltséggel a 320 lóerős M37 benzines 100 ezer forinttal többe kerül, a dízel 300 ezerrel kevesebbe. A benzines motorra kiszabott 3 207 000 helyett a hibridre érvényes 190 000 forintos regadó miatt a sima V6 itthon halálra van ítélve, de a két százaléknyi felár a V6-os dízellel szemben is bőven versenyképessé teszi a hibridet.
Tisztább, kulturáltabb, halkabb és jóval erősebb a hibrid a dízelnél, ráadásul a szabványos ciklus alapján fél literrel kevesebbet, kereken hét litert fogyaszt. Lehet, hogy a Lexus GS-hez és az RX-hez hasonlóan az Infiniti M-ből is száz százalékhoz közelít majd a hibridek aránya.