Nem könnyű sorba rendezni, hogy vajon a világ mely útszakaszai a legveszélyesebbek. Nem is szigorú a sorrend, csak a legelső hely tűnik igazán biztosnak. Kezdjük is a sort a közelben, Európában, majd ugorjunk át más kontinensekre.
10. A44-es út, Egyesült Királyság
A dél angol területen futó főút beláthatatlan kanyarjai miatt veszélyes, a legtöbb áldozatot a frontális ütközések okozzák. Az egyre növekvő baleseti számok miatt a hatóságok erősen ellenőrzik a sebességkorlátozás betartását, ennek ellenére ez az útszakasz mégis népszerű maradt a gyorshajtó motorosok körében.
Dél Amerikában sok minden megtörténhet. Nem is meglepő, hogy jó pár úttal szerepelnek a listában:
9. BR-116-os út, Brazília
Brazília egyik legfontosabb, 4385 kilométeres útjának érthető, vagy vannak veszélyesebb részei. A listás most is egy rossz minőségű, sziklás terepen vezető szakasz, amely Porto Allegre és Rio de Janeiro között szedi áldozatait. A rossz út mellett a csapadékos idő, a rossz látási viszonyok és a hatalmas forgalom is nehezíti a sofőrök dolgát.
8. Pánamerikai főút, Costa Rica
A világ leghosszabb útja, amely Alaszkától egészen Dél Amerikáig tart, 40 ezer kilométernél is hosszabban kanyarog. Persze ennek is a magasabban fekvő, Costa Rica-i részei a legkevésbé kedveltek, a keskeny, hitvány minőségű, lyukakkal teletűzdelt utak és mókás földcsuszamlások boldogítják az utazót errefelé.
7. Patiopoulo-Perdikaki, Görögország
Ismét egy keskeny ócska minőségű, bár nem túl magasan fekvő hegyi út, mindenféle korlát, felfestés nélkül, extrém csúszós, murvás felülettel. Éjszaka a legkönnyebb itt meghalni, mert néhol az út mindkét oldalán le lehet hullani a feneketlen mélységbe.
6. Cotopaxi Ecuador
A Pánamerikai utat egy működő vulkánt is jegyző nemzeti parkkal összekötő szakasz nemcsak a pocsék, gödrös útjai miatt veszélyes, hanem néha nagyobb vizeket is keresztez az út – amely magában nem lenne annyira nagy szám – de híd nélkül nem lehet annyira vicces az átkelés. De az esők, vízfolyások is okozhatnak kellemetlen meglepetést az arra járónak.
5. Az Indiát átszelő nagy út
Indiai út nélkül nem lehetne teljes a sor. Ez az út emberemlékezet óta köti össze a kontinensnyi ország keleti és nyugati felét. Kipling még az élet folyója néven emlegette, de a mai utazónak ez a több ezer kilométeres, tehenekkel, bölényekkel, riksákkal, gyalogos árusokkal és felelőtlen, túlrámolt, rémes állapotú járművekkel közlekedő sofőrökkel súlyosbított út ma már inkább egy rémálomra hasonlít
4. Luxor-ba vezető út, Egyiptom
Egyiptom manapság amúgy sem túl hívogató célpont, de a Luxor-ba vezető út, békeidőben is könnyen lehet halálos. A menő turistalátványosság felé vezető út nem a nehézségéről hírhedt, hanem a rajta tevékenykedő gonosztevőktől. És ha egy rabló, vagy terrorista nem jelentene elég veszélyt, akkor az úton éjszaka, a rablók elől rejtőzködve lámpa nélkül szembe jövők is bármikor elbaltázhatják az ember napját.
Nagyjából így fest az út:
3. Szecsuán-Tibet út, Kína
Ugyan Kína még csak mostanában áll át az autóhasználatra, mégis vannak veszélyes, sok közlekedő halálát okozó útjaik. Ezek a jellemzően a legritkábban lakott területeken lévők közé tartozik a fent említett is, amely tucatnyi hegységen halad át, átlagosan 4-5000 méteres magasságban. Ez nemcsak az embereket, de a gépeket is alaposan kikészíti, és persze a felhők, a sziklaomlások, lavinák is színesítik az utazást.
2. Szibéria Oroszország
Amióta fedélzeti kamerás videók érkeznek Oroszországból, azóta sosem látott felvételeken borzadunk. Ha ez nem lenne elég a dobogós helyhez, akkor spékeljük meg az egészet rettentő hideggel és szinte nem is létező utakkal. A 10 hónapos tél, a felfoghatatlan hideg mind kemény, de az olvadás sem hoz javulást, akkor felolvad a föld és az átázott földutakon minden azonnal elsüllyed.
1. Yungas, Bolívia
Bár objektíven nehéz megítélni, melyik a világ legveszélyesebb útja, mégis talán a bolíviai jelölt a legesélyesebb. Az Andokban, 4600 méter magasra is felkúszik a La Paz és Coroico között kacskaringózó út, amely rémes hajtűkanyarjaival, szinte állandó ködével, őrült vezetőivel vívta ki ezt az előkelő helyet. Emellett gyakoriak a földcsuszamlások is, az elkerülőút 2006-os megnyitásáig évente 2-300 utazó hagyta ott a fogát különféle változatos halálnemek miatt.