2016-ra már több mint másfél millió mobiltelefonra vagy tabletre írt miniprogram (alkalmazás, applikáció, röviden: app) tölthető le az Apple gépekre, valamivel több, 1,6 millió körül van az androidos gépekre írt appok száma. Ennyi virtuális bigyó között az autózással kapcsolatban is bőségesen találni hasznos és kevésbé hasznos szoftvert. Mi most összeszedtük azt a tízet, pontosabban azt a tíz kategóriát, aminek a legtöbb értelmét látjuk.

1, Traffipax-jelzők

Sok navigációnak van traffipax-jelző funkciója, de aki nagyon fél a drága fotóktól, jobban teszi, ha egy naprakész, folyamatosan frissülő adatbázisra épülő szolgáltatást használ. A Traffi Hunter magyar fejlesztésű program, segítségével sok tízezer forintot spórolhat meg, aki hajlamos nem odafigyelni, mennyivel megy éppen és mennyivel is szabadna az adott útszakaszon. Almás, robotos és ablakos telefonokra is telepíthető, ingyenesen.

A tankolási napló az alap-app, de bőven van más hasznos vagy érdekes cucc is a neten mobilra, autósoknak

Traffi Hunter: jelentsd be, ha traffit látsz, lassíts, ha mások már láttak ott, ahol jársz

Traffi Hunter: jelentsd be, ha traffit látsz, lassíts, ha mások már láttak ott, ahol jársz

2, Dugófigyelők

Magyarországra valahogy minden lassan ér el és nehezen fejlődik, a 2008 óta létező TMC-rendszer, ami segíthetne a legtöbb navi számára kikerülni a dugókat, ma sem az igazi nálunk. Időközben viszont olyan flottakövető cégek kezdtek dolgozni a hazai piacon (is), amelyen sok ezres autóparkok mozgását követik – ennek a munkának pedig mintegy melléktermékeként azt is mindig látják (és meg is mutatják), hogy hol mennek lassan a járművek, vagyis hol van dugó.

Ennél is jobbak a közösségi működtetésű dugófigyelők, amelyek világszerte autósok millióinak bekapcsolt mobiljának mozgásából szűrik le, hol van dugó, merre érdemes kerülni. Jelenleg talán az izraeli fejlesztésű Waze a legjobb ilyen rendszer, az alkalmazás Apple-cuccokra, androidos gépekre, Windows Mobile-kütyükre egyaránt telepíthető.

Kerüld a dugót!

Kerüld a dugót!

3, GPS-es sebességmérők

Az autók kilométerórája sosem pontos, a gyárak felelősség-kizárási szándékkal úgy állítják be a műszereket, hogy mindig valamennyivel kevesebbet mutasson a valóságnál. Nem árt hát a mobilra egy GPS-alapú, elvileg nagyon pontos sebességmérő, amivel néha megnézhetjük, mennyivel is megyünk valójában, amikor 50-et, 90-et, 130-at mutat az óránk.

Néhány fejlesztő kifejezetten arra gyúrt ezeknek a többnyire pofonegyszerű appoknak a dizájnolásánál, hogy a szélvédő tövébe fektetett mobil képe az üvegen tükröződve egyfajta primitív Head-Up Dipslayként működjön; ilyen például a Hudway:

4, Hol is hagytam az autómat?

Nagy parkolókban, ha az ember feje tele van melóval, otthoni teendőkkel, könnyű úgy megállni a kocsival – pláne, ha esetleg utazás előtt tesszük le napokra -, hogy aztán ne emlékezzünk, a macis, a csigás, a nyuszis sorban tettük-e le az autót. Külföldi túrákon, zegzugos kis utcákban meg aztán végképp el lehet keveredni. Az ilyesfajta feledékenységre hajlamosaknak segíthetnek azok az alkalmazások, amelyeken megállásnál egy gombnyomással elmenthetjük a kocsi pozícióját, majd később visszavezetést kérhetünk, mint Jancsi és Juliska a morzsákkal.

Hol hagytad a kocsidat? Megmondja a telefon!

Hol hagytad a kocsidat? Megmondja a telefon!

5, Profi útvonaltervező

Bár minden új mobilon van valamiféle előre telepített térképes-navigációs program, és persze számos GPS-navi telepíthető később is, tapasztalataink szerint az útvonaltervezésben, az útiköltségek megbecslésében még mindig a Michelin saját szoftvere, a Viamichelin az igazi.

Az útdíjakat, komp-tarifákat is számoló kalkulátor a weben is elérhető, de alkalmazásként is letölthető, Apple, Android és Windows Mobile alá is.

A navigációs programok nem pótolhatnak egy jó útvonal-tervezőt

A navigációs programok nem pótolhatnak egy jó útvonal-tervezőt

6, Elsősegély az elsősegély-nyújtóknak

Bár nem igazán életszerű, hogy egy baleset áldozata mellett térdelve az ember egy mobilapp menüjében barangolva próbálja elállítani a vérzést, megelőző jelleggel nagyon is hasznos egy kicsit elmélyedni valamelyik elsősegély-alkalmazásban, ha néha van egy kis időnk. Magyar nyelven is számos alkalmazást találni, bármelyik operációs rendszer alá.

Ömlik a vér? Koppintson az ikonra!

Ömlik a vér? Koppintson az ikonra!

7, Fizetőparkolás

Aki sokat jár-kel az országban, jól teszi, ha letölti a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. által összegyűjtött applikációk valamelyikét, amelyekkel elméletileg az összes hazai parkolási zónában könnyen-gyorsan fizetheti a sarcot. A Simple nevű app szerkesztőségünk több tagjánál is bevált, jó szívvel ajánljuk!

8, Fogyasztási napló

Se szeri, se száma a tankolásokat naplózó appoknak. Aki nagyon komolyan veszi a témát, annak a legismertebb német fogyasztás-beszámoló oldal alkalmazását, a Spritmonitor appját ajánljuk, de a többi hasonló programmal is egyszerűen naplózhatunk, statisztikázhatunk.

Sokat eszik? Keveset?

Sokat eszik? Keveset?

9, Fekete doboz

Bár egy profi menetrögzítő kamera nem váltható ki velük, mobilra telepíthető, sebességet, helyszínt, videót rögzítő „fekete dobozok” tömkelegét találjuk az app-áruházakban. Ha a telefont amúgy sem használjuk másra a kocsiban, vezetés közben, egy induláskor elindított DashCam vagy Autoguard jól jöhet, ha egy koccanás után nem egyértelmű, ki volt a hibás.

Fekete doboz az autóban

Fekete doboz az autóban

10, Üzenet-felolvasó

A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat„, mondja a hatályos KRESZ. Most ne menjünk bele abba, hogy milyen szerencsétlen is ez a megfogalmazás, meg hogy Abszurdisztán éber rendőrsége már sikeresen büntetett meg azért is autóst, mert kinyomta a kézben tartott telefonon a bejövő hívást – inkább nézzük meg, milyen megoldást találhatunk arra, hogy a bejövő SMS-eket, e-maileket a telefon kézbe vétele nélkül is el tudjuk olvasni, illetve miket beszélek: meg tudjuk hallgatni.

Ne olvass üzeneteket a kocsiban, olvastasd fel őket!

Ne olvass üzeneteket a kocsiban, olvastasd fel őket!

Akinek újabb Apple-terméke van, eleve nincs erre gondja: az iOS 8 óta az almás cuccokkal fel lehet olvastatni weboldalak szöveges részét, e-maileket, SMS-eket is. Androidosok több app közül válogathatnak, „SMS felolvasás”-ra keresve a Play áruházban – bár a magyarul is jól olvasó szoftverek többnyire fizetősek.