Teszt: Saab 9-3 1.9 TiD - Sosem késő!

Ez tényleg egy Saab? – kérdezte édesanyám, mikor érte mentem az autóval. Elsőre nem értettem lelkesedését, bár a 9-3 valóban jó autó, de őt ez miért dobja fel?

Mint kiderült, a skandináv regényirodalom jeles műveiben a szerelmi jelenetek Saabok hátsó ülésén zajlanak, és most már volt milyen autót kapcsolni az olvasmányélményekhez.

A modern svéd regényírók alkotásaiban ezek szerint Saab típusokban lesznek egymáséi a szereplők, nem pedig mondjuk 245-ös Volvókban. Nahát. Amikor nem szerelmi fészekként, hanem sima autóként kell megállnia a helyét, a 2002-ben bemutatott 9-3-nak akkor sincs nehéz dolga.

Sikerült sok praktikus részletmegoldást belesűríteni a 9-3 utasterébe, az elegáns autók tervezői hajlamosak megfeledkezni hasznos apróságokról, szerencsére a Saabnál nem ez a helyzet.

Külön rostélyokon át áramlik a hideg-meleg levegő a hátsó utasokhoz, zsebet találunk az utasülés elején és az első ülések háttámláján. Jól kihasználható a váltókar előtti mélyedés, de ezeken kívül is elegendő rakodóhely van belakni az autót.

Összesen négy pohártartóból van esélyünk kilöttyinteni az italokat kanyarban, ebből az egyik Saab módra virtuózan kihajlik a műszerfalból, kettő a hátsó üléspadból jön elő.

Szerintünk nincs értelme három különböző kijelzőt elhelyezni a műszerfalon, jobb lett volna kicsit koncentráltabban közvetíteni az információkat. A kilométerórán 140-ig ritkábban, e felett sűrűbben következnek az osztások.

Egy csúcsmodellben a négy vakkapcsolót soknak találjuk a vészvillogó mellett a műszerfalon, ami Linear felszereltség esetén kevésbé zavart volna. Az anyagminőség jóindulattal közepes, egy prémiummárka nem is régen piacra dobott autójától jóval többet várnánk. A Volvo S60 vagy az összes német konkurens többet nyújt ebben a tekintetben.

Mivel a 9-3-ban nem domináns, sőt alig észlelhető az Opel Vectra rokonság, esetleg a pedálgumikat is jó lett volna megváltoztatni a német donortól való átvétel után, de ez egy elhanyagolható részlet.

Hosszirányban néhány milliméterenként követik egymást az osztások a sínen, amivel bármilyen lábhosszhoz nagyon pontosan beállítható a vezetőülés. A kormány magassága és mélysége is kellően tág tartományban szabályozható.

Magas embereknek is kényelmes a két első ülés, a fejtámlák feltűnően magasra kihúzhatók. Hátul maximum 180 centis utasokra szabták a térkínálatot, ennél magasabbaknak a feje nem fér el kényelmesen. A korlátozott lábtér miatt nemigen lehet lejjebb csúszni sem.

Alapjáraton és magasabb fordulaton is jól kihallható a dörmögő dízelhang, de a motor finoman jár, nem rázkódik bárdolatlanul és a 2,2 literes dízellel szemben dízeles orgánuma már nem zavaró.

A motor nem vérszegény az alapjárat közelében sem, de a középső fordulatszám-tartományban gyorsulva úgy száguld felfelé a mutató a kilométerórán, mintha a motornak nem egy 1,5 tonnás autót kellene gyorsítania.


Amikor megérkezik a 2000-től lehívható 315 Nm forgatónyomaték, a Saab parádésan gyorsul, könnyedén előz, amit a 9,5 másodperces százra gyorsulás is mutat. Még néhány adat: a gázolajat 1600 bar nyomással porlasztja az égésterekbe a közös nyomócsöves rendszer, a változó lapátgeometriájú Garrett turbó maximum 1,35 bar-ral tolja be a levegőt.

Alacsony tesztfogyasztással tette fel a pontot az i-re a 9-3 common-rail turbódízele. Vegyes forgalomban csupán 8,1 litert fogyasztott a tesztautó, pedig nem hajtottunk rá külön a takarékosságra.

Utazóautóként nagyon meg tudnánk szeretni az erősebbik dízel 9-3-ast. A hosszúra áttételezett hatodik fokozattal, a kulturált zajcsillapítással és a jó alaktényező miatti csekély szélzajjal akár a trollhättani Saab gyárig is elgurulnánk.

Nagy sebességnél az egyenesfutás annyira stabil, mintha az autó világ életében erre készült volna. Görbe útra érve a 9-3-ról az is kiderül, hogy a gyors kanyarok is ízlenek neki a McPherson első és a négy lengőkaros hátsó felfüggesztéssel.

Nem vadulunk meg a 9-3 sportosságától, de a tesztautó még 15 colos, 195/65-ös téli gumijával is jól bírta a fordulókat, stabilan és kiegyensúlyozottan kanyarodott. A kormányzás pontos, kár, hogy a kormánykerék túl nagy, nem illik a kocsi amúgy sportos viselkedéséhez.

Érezni a rugózási kényelmen, hogy inkább feszesre, mint álomba ringatóra hangolták a futóművet a Saabnál és persze nem budapesti utakra találták ki az egészet. A futómű közepes sikerrel birkózik meg az úthibák jelentette feladattal. 210-es sebességnél a szélzaj dominál, a motorhangból nem sok szűrődik be az utastérbe.

Örömmel fedeztük fel ismét a Nightpanel funkció előnyeit. A Nightpanel gombot megnyomva, alapesetben csak a kilométeróra világít, annak is csak 140-ig érő, ritkán skálázott része. Az összes többi műszer, visszajelző csak akkor kap fényt, ha hirtelen lényeges fejleményekről kell értesíteni a vezetőt, például valamilyen üzemzavarról.

9,3 millió forinttól kapható a Saab 9-3 1.9 TiDS a tesztelt Vector felszereltséggel. Ez az összeg még akkor is magas, ha a Vector modell extrabősége figyelemreméltó. Bár a Vector modell a legdrágább kivitel, ráadásul a Saab ugye svéd autógyár, a 9-3-ban még sincs széria ülésfűtés az elöl ülőknek. A középső Arc felszereltséggel viszont van.

A dízel Saab 9-3 jó autó. Úgy jó, ahogy egy dízel Mondeo, Accord, Avensis, Vectra vagy Passat is jó, de utasterében és viselkedésén nem érezni azt prémium autós többletet, amit mondjuk egy C-Mercedes, egy A4-es Audi vagy egy hármas BMW megad.


Műszaki adatok – Saab 9-3 Vector 1.9 TiDS
MOTORADATOK
Lökettérfogat (ccm) 1910
Furat x löket (mm) 90,4×82,0
Hengerek / szelepek száma S4/16
Max. teljesítmény (kW[LE]/ford.) 110 (150) /4000
Max. nyomaték (Nm/ford.) 315/2000-2750
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Gyorsulás (s, 0-100 km/h) 9,5
Végsebesség (km/h) 210
FOGYASZTÁS
Város (l/100 km) 7,7
Lakott területen kívül (l/100 km) 4,9
Vegyes (l/100 km) 5,9
CO2 kibocsátás (g/km) 159
MÉRETEK
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 4635/1762/1466
Tengelytáv (mm) 2675
Csomagtér (liter) 425
Menetkész tömeg/terhelhetőség (kg) 1510-1610/ n.a.
Üzemanyagtank kapacitás (liter) 61
Gumiméret 225/45 R17
ÁR, KÖLTSÉGEK
Alapár (forint) 9 302 500
Konkurensek (forint) Audi A4 2.0 PD TDI, 8 281 000
BMW 320d, 8 435 000
Mercedes C 220 CDI Elegance, 9 677 500
Volvo S60 2.4D Momentum, 8 965 000
Tesztelt autó ára (forint)
A szériafelszereltség fontosabb tételei Vezető és utas oldali légzsák, első oldallégzsák, függönylégzsák, ABS, elektronikus fékerő-elosztó, 17 colos könnyűfém keréktárcsa, ESP, kipörgésgátló, fékasszisztens, motoros ablakemelők elöl-hátul, motoros állítású, fűthető tükrök, sílécalagút, bőr-szövet kombinációjú üléshuzat, fedélzeti számítógép, kétzónás automata klímaberendezés, sebességtartó automatika, kormányról vezérelhető CD-s rádió 7 hangszóróval.
ÉRTÉKELÉS
a vezess.hu véleménye Ára alapján a 9-3 ellenfele az Audi A4 vagy a 3-as BMW lenne, de a 9-3 színvonalban közelebb áll a hétköznapi középkategóriás autókhoz. Ettől még remek jó autó, csak a márkanéven kívül hiányoljuk azt a pluszt, ami a 9 millió feletti árat igazolná.
Pontszám (max. 10) 7,25 pont