Nem feltűnő, hogy az egyik keleti
Nem feltűnő, hogy az egyik keleti

Nem feltűnő, hogy az egyik keleti

Nem feltűnő, hogy az egyik keleti


Körülbelül két hónapja megérkezett a HungaroLADA telepeire az első néhány 2170-es Lada. Az új Lada kipróbálására egyeztetett nagy napon a parkolóban találkozunk Darázsi Bélával, az importőr műszaki menedzserével.

A Priora egy Clio és egy Swift Sedan között áll. Az átlagember aligha ismeri fel benne a legújabb Ladát, én is inkább pár évvel ezelőtti Hyundainak nézném. Laikusként csak a típusjelzés felfedezése után esne le, hogy ez egy modern kori Lada.

Egész más, mint régen

Nem lehet eléggé hátratolni az ülést

Nem lehet eléggé hátratolni az ülést

Nem lehet eléggé hátratolni az ülést


Az autóhoz sétálva kevés az esély a múltba révedni. Elefántfülablak rég nincs, a 2170-es szériában talán ha a csomagtér zárja emlékeztet a klasszikus Ladákéra. Még a Samara kapcsolóit sem lehet felfedezni. A régi modellekhez képest a Priora alapjaiban más autó.

Eredendően a 111-es utódja. Tudják, ez volt az a típus, amelyről húsz éve kémfotók jelentek meg, tátott szájjal lestük áramvonalas formáját, de a szenzációból nem lett semmi. A kilencvenes évek második feléig késett a hazai forgalmazása, amikorra már itt volt az összes nyugati márka, vonzóbb portékával.

Nevek helyett kódszámok
A Kalinából kombi is van itthon

A Kalinából kombi is van itthon

A Kalinából kombi is van itthon


Érdekes, hogy itthon a Kalinához hasonlóan ez a Lada sem a könnyebben megjegyezhető és talán erősebb kötődést kialakító Prioraként fut, hanem kódnevén. Az ötajtós a 2172-es, a négyajtós szedán a 2170-es. A kombi volna a 2171, de az nem kapható hazánkban.

A márka másik személyautójából, a Kalinából háromféle is létezik: a 1117 a képen látható kombi, az 1118 a lépcsőshátú és az 1119 az ötajtós. A régebbi ezerhatos, nyolcszelepes motor helyett a mai Kalinában 1,4 literes és 16 szelepes benzinest találunk 89 lóerővel. A menetteljesítmények nem változtak a két éve kipróbált verzióhoz képest, az átlagfogyasztás egy decivel 7,0 literre csökkent.

Hat éve mutatták be

2003 óta létezik a Priora, az Euro 4-es motor hiányzott az exporthoz

2003 óta létezik a Priora, az Euro 4-es motor hiányzott az exporthoz

Hiányzott az Euro 4-es motor az exporthoz


Aki a Priora formáját jó pár évvel ezelőttire tippeli, nem téved. 2003 óta létezik, csak nyugatra nem exportálta a gyár, mert eddig nem tettek bele az Euro 4-es környezetvédelmi szabványt teljesítő motort.

Belül a látványosan olcsó, fényes műanyagok ellenére erősödik a majdnem nyugat-hangulat. Légzsák az utasnak és a vezetőnek, rakodóhely van a kartámaszban, a tükröket villanymotor mozgatja, mind a négy ablakemelő motoros, a tetőről éles fényű LED világít.

Lada Priora törésteszt



Belül: nagy

Hátul rengeteg hely van

Hátul rengeteg hely van

Hátul rengeteg hely van


Hátul váratlanul sok a hely, pedig a kocsi csak 421 centis. A csomagtartó is tágas, könnyedén meg lehet pakolni a kozmoszig nyíló ötödik ajtón át. A vezetőülést 180-185 centis emberek be tudják állítani, szálasabb termetűeknek rövid a sín.

Rég nem kell játszani a kézi szívatóval, az elektronikus befecskendezős motor beröffen és egyenletesen duruzsol. A motor 16 szelepes, de ez nem újdonság, már a 111-es sorozatban is hasonló futott. A kézifék kiengedésekor még egy meglepetés: ülésfűtés is van, ráadásul alapáron jár.

A túloldalon jön az autó ára és pár nyugati konkurens hasonló összegből


Hangos és erős

Midőn a keleti blokkban az univerzum állócsillaga volt az ezerhatos Zsiguli, nem is sejtettük, hogy egy Lada még nála is tüzesebb lehet. Pedig igen.

A 98 lóerős négyhengeres jól veszi a gázt, kis fordulaton is ígéretesen húz. Érdemes kihúzatni (a régen sárgával jelölt tartományig), mert pörgetve majdnem sportosan megy.

Vadul gyorsul az ezerhatos Priora

Vadul gyorsul az ezerhatos Priora

Vadul gyorsul az ezerhatos Priora


Kettesben-hármasban odaverhetünk nem egy drágább autót, elég nagy csatazaj közben.

Az M3 emelkedőin is meg lehet lepni a többieket, amikor a Lada a kaptatón nem esik vissza. Az 1,6 literes motort megtámogatja az 1,1 tonna alatti súly, hegyen-völgyön stabilan tartható a megengedettnél jóval magasabb sebesség. Nem lennénk meglepve, ha a kétszázig kalibrált mutatót ki lehetne akasztani, lejtőn kicsit megtoldva a gyári 183-as végsebességet.

A váltó nem a régi

Átlagosan 7 literrel eljár a Priora

Átlagosan 7 literrel eljár a Priora

Átlagosan 7 literrel beéri a motor


Kellenek ezek az apró sikerélmények a lelkünknek, mert ma Magyarországon sajátságos hóbort új Ladával járni. A váltó azonban elszomorító. Pontatlan, bizonytalan és sokat kell vándorolni a karral két fokozat között. Ráadásul a műanyag váltógomb is rusnya.

Bezzeg régen! A Ladáknak a Samarát megelőző hátsókerekes modellekben isteni váltója volt, mert a kar közvetlenül a sebességváltóból állt ki, se rudazat, se huzalok nem rontották a kapcsolás élményét. Egy visszakapcsolás negyedikből hármasba, eltalált gázfröccsel lekísérve, még mindig az autóban átélhető élvezetek legteteje. Legalábbis nekem.

Lada 2172



Takarékos szervokormány

Alapáron jár azt ülésfűtés is, mint a legtöbb extra

Alapáron jár azt ülésfűtés is, mint a legtöbb extra

Alapáron jár még az ülésfűtés is


Talán nemcsak a mi iskolánkban volt Fradi-Honvéd és Lada-Skoda választóvonal. Autóügyben mi nem ütöttük egymást (a focicsapatért néha igen), de a skodásokat mindig fura szerzetnek tartottam. Az utak királya a Lada, esetleg a Zsiguli, legfeljebb a VAZ, ez számunkra nem lehetett kérdés.

Bizony megvetettük mindazokat, akik afféle érvekkel hozakodtak elő, hogy a farmotoros Skodákat mennyivel könnyebb kormányozni. Ma már erre sem hivatkozhatnának, mert a 2172 szervokormányos. A rásegítést modern elektromos szervo adja, amely csak akkor növeli a fogyasztást, amikor tekerjük a volánt, mint a korszerű nyugati autókban.

-27 fok: normál üzem

Rossz utakon bizonyít a Lada

Rossz utakon bizonyít a Lada

Rossz utakon bizonyít a Lada


Vannak olyan üzemeltetési körülmények, ahol a ruszki technikának több a létjogosultsága, mint a civilizáltabb viszonyok közé tervezett nyugati autóknak. A Priora gépkönyve mínusz 27 fokig normál hidegindításról ír, az autót mínusz negyven és plusz ötven fok közötti üzemeltetésre tervezték. Tehát nem még éppen kibírja, hanem mennie kell.

Átlagosan hét litert fogyaszt az egy-hatos motor, de lassan hajtva lejjebb is lehet menni. Egy műszakilag nagyon hasonló 111-esben a tulaj hihetetlennek tűnő 4,8 litert mért az Alföldön, Hajdúszoboszlóról békésen hazaporoszkálva. A zabálással együtt a rozsdásodás is a múlté, a kasztnikat cinkfürdőben meríti a gyár, ahogy a nyugati márkák teszik jó ideje.

2,7 millió forint

2 690 000 forint az ötajtós alapára

2 690 000 forint az ötajtós alapára

2 690 000 forint az ötajtós alapára


Ha normál tesztet írnánk az autóról, akkor 2 650 000 forintos ára miatt el kéne páholnunk. Az előző Mitsubishi Lancert 98 lóerővel, háromszor ennyi légzsákkal (hattal), légkondicionálóval és az ülésfűtést leszámítva a Lada extráival megkapni 2 999 000 forintért.

Van ugye a Dacia Logan és ott az Astra Classic II is, amely hasonlóan felszerelve listaáron sokkal többe kerülne a 2172-nél, de a légkondit és az elektromos csomagot elég sokszor adják akcióban.

Kéne egy fapados?

A Renault a Lada egyik fő részvényese

A Renault a Lada egyik fő részvényese

A Renault a Lada egyik fő részvényese


Tény, hogy a Ladánál csak jól felszerelt autókat árulnak, ami nem mindig eredményes üzletpolitika. Alacsonyabb indulóárral, de kevesebb extrával talán többen felkeresnék az ország 14 Lada-szalonját, ahol tavaly 80 autó talált gazdára a JATO Dynamics forgalombehelyezési statisztikája alapján.

A 2172-es Lada azt fejezi ki, hogy egy autó csak egy autó. Nem akasztanak hasba életérzéssel, nincsenek hozzá hangzatos, de kamu dumák, mint az egy-kettes Fabián a HTP. Tudják, mit jelent? High Torque Performance, magas nyomaték teljesítmény. A Priorára nem írják rá, de megadja, a nyomatékot és a teljesítményt is, csak nem azon az áron, amivel megszorongathatná a korszerűbb autókat.

Egy nekünk új Ladában még a száraz adatok is érdekesek lehetnek. A számok jönnek a túloldalon


Műszaki adatok – Lada 2172/2170 (Priora)
MOTORADATOK
Lökettérfogat (ccm) 1596
Furat x löket (mm) 82,0 X 75,6
Hengerek / szelepek száma S4/16
Max. teljesítmény (kW[LE]/ford.) 72 (98)/5800
Max. nyomaték (Nm/ford.) 145/4000
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Gyorsulás (s, 0-100 km/h) 11,5
Végsebesség (km/h) 183
FOGYASZTÁS
Város (l/100 km) 8,7
Lakott területen kívül (l/100 km) 4,9
Vegyes (l/100 km) 6,3
CO2 kibocsátás (g/km) 156
MÉRETEK
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 4210/1680/1420 (2172 ötajtós)
4350/1680/1420 (2170 négyajtós)
Tengelytáv (mm) 2492
Csomagtér (liter) 400-1300/416-1270
Menetkész tömeg/terhelhetoség (kg) 1088/490
Üzemanyagtank kapacitás (liter) 44
Gumiméret 185/65 R14
ÁR, KÖLTSÉGEK
Alapár (forint) 2 690 000 (2172)
2 650 000 (2170)
Konkurensek (nem akciós listaárak, forint) Chevrolet Lacetti Plus 1,4 5 ajtós, 3 659 000
Mitsubishi Lancer Classic Sedan, 2 999 000
Opel Astra Classic II 1,4 5 ajtós, 2 959 000
A szériafelszereltség fontosabb tételei Két első légzsák, állítható magasságú szervokormány, elektromos ablakemelők elöl és hátul, távirányítós központi zár, metálfényezés, 14 colos könnyűfém keréktárcsák, színezett üvegek, elektromosan állítható külső tükrök, fedélzeti számítógép, fűthető első ülések, egymillió forintos balesetbiztosítás
Extrák: ABS: 100 000 Ft
manuális légkondicionáló: 200 000 Ft
ÉRTÉKELÉS
a vezess.hu véleménye A Priora 1,6 erős és tágas autó, nagy csomagtérrel, jó fogyasztással és sok extrával. Sajnos a váltója pocsék, az anyagminőség sem a mai és a máshol érvényes akciókat látva az ára sem meggyőző. A felszereltsége rokonszenvesebb volna széria blokkolásgátlóval, pár kényelmi extra fejében.
Pontszám (max. 10) 6,5 pont