Hogy miért? Csakis a sportosság illúziója miatt, hiszen az automatikus váltókkal egybeépített hibridek takarékosabbak ugyan, de hiányzik belőlük az élvezetes autózás legkisebb szikrája is. A CR-Z pedig olyan autónak készült, amely nincs kilúgozva, lehet vele bolondozni is, de persze ésszel. A Honda nem holmi zöld ruhába bújtatott szörnyeteget gyártott, hanem egy valóban környezetkímélő járgányt, amelyben mégsem kell azonnal belepusztulni az ingerszegény autózásba.
Kék fényben
Ha lehuppantunk a földhöz igen közel került sportülésekbe, nagy halom fekete műanyag néz velünk farkasszemet. Ha elfordítjuk a kulcsot, már jóval több értelem látszik a műszerek szemében, hiszen elképesztő erejű kék fényáradat tölti be nemcsak az utasteret, de szinte az egész megyét is. Én irtózom a kék világítástól, de valaki egykor a fejébe vette, hogy ez a modern és az autóipar csak igen lassan szabadul ettől a bolondériától.
És elérkeztünk a CR-Z egyik fájó ökörségéhez, az indításhoz. Ugyanis hiába tekernénk reflexből még egy keveset a kulcson, az indításhoz nem ez kell, hanem a Nagy Piros Gomb. Logikus, nem? Kulcs és gomb egyszerre.
Hátra, a névrokonnak számító RCZ-hez hasonlóan csak ellenségeinket ültessük. Igazából ide kifejlett emberszabásúból még az apróbb fajta sem fér be, így mi is csak gyermekekkel kísérletezgettünk. Egy gyermekülésbe kötözött hároméves forma zajgép még éppen tud benne úgy ülni, hogy ne verje be a fejét percenként a plafonba. Persze ennek feltétele, hogy senki ne foglalja el az előtte lévő ülést.
Előre és oldalra remek a kilátás, de hátrafelé már rosszabb a helyzet. Nemcsak az osztott hátsó üveg változtatja egy nagy kerek holttérré a világot, hanem a lőrésszerű hátsó oldalablakok is sok mindent kitakarnak. Erre főleg parkolásnál kell odafigyelni.Káoszból rend
Elsőre hasonló átgondolatlanság uralkodik a gombok elhelyezkedése és formája terén is, de ez még sincs így. Pár nap használat után a negyvenhétféle különböző színű, formájú gombról, kapcsolóról kiderül, hogy nincsenek is véletlenszerűen szétszórva a műszerfalon. Minden logikus, hamar megtanulható és úgy működik, ahogy gondoljuk, sőt akadnak okos apróságok is. Például az USB-csatlakozó kis drótdarabon lóg, így a legdegeneráltabb 1:18-as méretarányú palackorrú delfin kinézetű adatutaztatót is vígan ráköthetjük, bárhol, törésbiztosan elhelyezhető.
6,5 millió
Adatlap
Honda CR_Z
Motor | 1497 cm3, Hibrid (Benzin/Elektromos), S4 |
Teljesítmény | 114 LE |
Nyomaték | 145 NM |
Gyorsulás (0-100 km/h) | 9,9 sec |
Végsebesség | 200 km/h |
Fogyasztás (vegyes) | 5 l / 100 km |
Az árlistán mindössze ennyi van: 6 499 000 forint. Nyoma sincsen zavarba ejtő motorválasztéknak, vagy a számtalan, nehezen átlátható felszereltségi szintnek. A hibrid, hatfokozatú kéziváltóval felszerelt Honda CR-Z-ből mindössze egyetlen kivitel választható, és kész. Szerencsére az autóban a megszokott – sőt, annál jóval több – extra benne van, legfeljebb metálfénnyel, üvegtetővel és bőrkárpittal lehet feljebb srófolni a kasszánál kifizetendő összeget. A bőrkárpit magában 440 ezer Ft, panorámatetővel kombinálva 550 ezer forintba kerül, míg a metálfényért 88 ezres felárat kérnek.
Hogyan spórol?
Sajnos a Honda az úgynevezett mild-hibrid megoldás mellett tette le a voksát, így a CRZ nem képes a hibrid autók egyik legviccesebb műsorszámára, a hangtalan, tisztán villanymotoros, lopakodó helyváltoztatásra. A beépített villanymotor csupán besegít a benzinmotornak. Hogy ez mennyire hatékony, azt pár óra vezetés után bárki megérzi. Teljesen feltöltött akksikkal jóval rugalmasabban vezethető az autó, mint lestrapált tápegységekkel.
Videó: Trabarnát újra felkértük egy gyors elemzésre!
A videót a Samsung videokamerájával készítettük!
A villanymotor leginkább akkor lendít nagyot a járgányon, amikor a benzinmotor még alacsony fordulatszámon dolgozik. Ilyenkor elég egy határozott gáztaposás – nem kell visszaváltani – és az elektromos motor átlendíti belsőégésű társát a nehéz pillanatokon.
Lámpánál állva a megszokottól teljesen eltérő start-stop rendszer már olyankor is leállítja a motort, ha az még nem érte el az üzemi hőmérsékletét. Sőt, meg sem kell állni az autóval, csak egyenletesen lassítani, és a vezérlés se szó se beszéd, lekapcsolja a benzinmotort. Ha kibírjuk, hogy zöldig ne lépjünk le a fékről, akkor extra CO2 kibocsátásmentes másodpercekkel járulhatunk hozzá a globális felmelegedés elodázásához.
Szerencsére nemcsak spórolós vánszorgásra, hanem élvezetesebb kocsikázásra is alkalmas a CR-Z. Csupán az Eco és Normal üzemmód helyett a Sportot kell kiválasztani. Ilyenkor a gázpedál érzékenysége, a kormányrásegítés mértéke, villanymotor működése és a légkondi is másként dolgozik. Sőt tapasztalatok szerint a tempomat toleranciaküszöbére is hat a kiválasztott üzemmód és persze ami a legfontosabb, a műszerfal közepének megvilágítása is alkalmazkodik ehhez a választáshoz.
Lassú startSzokatlan az indulás is, hiszen hiába nyomjuk be a kuplungpedált, a motor továbbra is néma csendben vár tovább. Egészen addig, amíg a kéziváltót sebességbe nem tesszük. Az indítás zaj-, időveszteség- és rázkódásmentes folyamat. Van akit ez a furcsa viselkedés zavar, nekem tetszett, sőt kifejezetten sportot űztem a minél takarékosabb vezetésből, a minél hosszabb állómotoros pillanatokért.
Ennél valamivel összetettebb dolog az áramtermelés. Ha a műszerfalon lévő kis jelzésnek hihetünk, akkor csupán gázelvétel után lódul meg egy rövid időre a villanytermelés, illetve óvatos fékezéssel is tölthetőek a NiMh akkumulátorok.
Fogyasztásmérés
A fogyasztásmérés igen felelősségteljes munka, így a főszerkesztőnk áldozta fel magát és járt végére a kényes dolognak:
A CR-Z megérkeztének másnapján úgy alakult, hogy el kellett mennem Nyíregyházára, majd Debrecenbe, majd vissza Budapestre. Adsza’ azt a kulcsot, mondtam hát, megnézzük gyorsan, mit fogyaszt a hibrid-sport Honda hosszú távon.
Teletank a Chuck Norris híd előtt, számítógép kinulláz, mehetünk. A kis Honda elég hangos nagy tempónál, meg a gyorshajtást is drágán mérik manapság, tehát óra szerint 130-140-es tempóval csettegtem, szinte végig tempomattal.
A pályán ismét kijött, hogy villanymotor ide, pufferakkumulátor oda, csodák nincsenek: 6,7 l/100 km szerepelt a számítógép kijelzőjén. Tartós, gyors autózásnál alig van szerepe az elektromos kisegítésnek, a kocsi benzinesként viselkedik. Másfél literes benzinmotor 1,3 tonnával pedig még ilyen látványosan áramvonalas forma mellett is ennyit eszik – hiszen nem egyszemélyes kapszuláról van szó, hanem biztonságos, kényelmes, modern utcai autóról.
Városban spórol
A hibridség előnyei a sztrádáról lehajtva kezdenek jelentkezni, a városban pedig kiteljesedni. A számítógép már pár tíz kilométer utca-országúti ketyegés után megállapodott a 6,4 literes értéken. A kútnál utánatankolva pedig kiderült, hogy ez is álszerénység volt a részéről: 6,2 liter volt a CR-Z átlaga. Ez ekkora, ilyen nehéz kocsi esetében egy közepes dízeles érték. Nem is rossz. Csak annak fényében, hogy a jóval nagyobb, tágasabb, kényelmesebb, automata Toyota Prius ugyanezt 5,3 literből megoldotta. Hiszen az nem csak ilyen látszat-hibrid – még ha nem is olyan attraktív, mint a kis Honda.
A Honda CR-Z már nem a szuicid hajlamú éjszakai kamikazék játékszere, hanem sokkal inkább az egyedi autóra vágyó, gyerekmentes, zöldséggel alaposan megfertőzött tehetős fiatalok autója. Tetszetős formával, ultramodern hangulatú, jó minőségű anyagokból felépített belsővel, és a teljesítményhez, tömeghez képest még nyomokban élvezetes autózást is tartalmaz az autó.