150 ezer forint felár: ez kell ahhoz egy Insignia megvásárlásánál, hogy a kétliteres turbómotor megigya az E85 jelzésű, 85%-ban etil-alkoholból, 15%-ban benzinből kevert üzemanyagot is a benzinkútnál. (Az extra még nem került fel az Opel magyar weboldalára, de a szalonokban már rendelhető szeszes autó.)
Ha utánaszámolok, az jön ki, hogy a 385 forintos benzinnel és 280 forintos E85-tel, valamint kétliteres fogyasztás-növekedéssel számolva 25 ezer kilométeren térül meg ez a költség. A cikknek tulajdonképpen vége is van, a lényeg ez. De azért mondunk pár szót a sokadik Insignia tesztautóról is.
Adatlap
Opel Insignia szeszhajtással
Motor | 1998 cm3, Benzin, S4 |
Teljesítmény | 220 LE |
Nyomaték | 350 NM |
Gyorsulás (0-100 km/h) | 7,6 sec |
Végsebesség | 242 km/h |
Fogyasztás (vegyes) | 8,9 l / 100 km |
Kétliteres turbó, OPC-látványcsomag, piros
A kocsi egy nagyjából tízmilliósra extrázott, ötajtós Insignia. Az OPC Line nevű csomag sportosabb kinézetet ad neki, a turbós benzinmotor pedig izgalmas menettulajdonságokat és derekas étvágyat.
Nem ez lesz a húzómodell az Insigniából, főleg nem nálunk, főleg nem pirosban. Egy másfél tonnás limuzin, amit főleg cégautónak vesznek mifelénk, legalább 90%-ban dízelként kél el. Ezért jó ez a szín a tesztautónak: hadd látszon róla már messziről, hogy nem a fogyasztása miatt választották.
Az OPC Line felirat bánatot jelent rövid távon, örömet hosszú távon az Insignia utasainak. Az igazi OPC vérforraló hörgése ugyanis ehhez a csomaghoz nem jár, viszont cserébe Budapest-München távon nem kell már Biatorbágynál vattát tömködni a fülbe zaj ellen.
Az igazi OPC hivatalos trailere:
Jól megy, jól fordul, de ebből semmit nem érezni
A /45-ös gumik keménységét elveszi az Insignia sportosan is finom futóműve. A kormány közvetlen, de érzéketlen is, semmit nem ad vissza az útból. A motorhang, az út és a szél zaja szinte teljesen kívül marad a kabinon. Az Insignia OPC Line vezetésében az erős motor adta intenzív gyorsulásélményen kívül egyáltalán semmi sportos nincs.
Kanyarban próbálgatni a határait nem azért veszélyes, mert akár elöl, akár hátul ki akarna törni – a szinte tökéletesen kiegyensúlyozott futóműben semmi szeszély, semmi alattomosság nincs. Hogy mégis ütött a kormány 120 fölött a még alig futott kocsin, az valószínűleg épp ennek a teljes érzéketlenségnek köszönhető. Az ember nem fél tőle, nem is érzi, hogy lassan-lassan csúszni kezd a kocsi, aztán, mikor azt mutogatja a barátnőjének, vagy a haveroknak, milyen jól tapad a piros Opel, már oda is vágta a padkához a kereket. Legalábbis én úgy képzelem, így sérülhetett a futómű valamelyik kollégánál egy korábbi teszt során.
242 km/h a vége, 7,6 másodperc alatt gyorsul százra papíron – katalógus alapján ugyancsak izgalmas ez a nagy Opel. Valójában viszont semmivel nem izgalmasabb vezetni, mint fogyasztásbajnok dízel változatást, az Ecoflexet volt. Biztos megöregedtem, de nem hogy saját pénzből inkább a dízel Insigniát tankolnám, mint a turbós nagy benzinest, de még üzemanyagkártyás céges kocsinak is inkább azt választanám. Egyszerűen harmonikusabb karakter, mint ez a piros.
Bár ez a piros alkoholista már a sokadik Insignia volt minálunk, most sem bírom megállni, hogy ne rúgjak egyet rajta a belső tér furcsaságai miatt.
Első látásra, első beülésre, első szaglásra, tapintásra semmi baj sincs az Insigniával. Sőt. Ha tíz éve azt mondja nekem valaki, hogy lesz olyan Opel, melyben a körbe zárt villámon kívül semmi nem utal arra, hogy nem egy Audi, egy drága Audi minőségi kabinjában ülök, nehezen hittem volna el. Ez pedig olyan.
Az anyagok, a dizájn, az ízléses mértékű krómozás, a puha, puffanósan záródó meghitt szalon, és főleg a kihúzható combtámaszos, remek ülések (ebben a kocsiban ráadásul motoros állítással, két memóriával) a presztízsmezőnybe való, ami nem épp az Opel játéktere volt eddig.
De.
A kormány alsó felét valószínűleg egy jeti tervezte, legalábbis én még nem láttam akkora emberi tenyeret, amihez ne lenne lehetetlenül vastag. A menü kezelőegységét valamiért egy az egyben megismételték a két ülések között is – miért? Csak mert a német luxustrióban középen van az I-Drive, a Comand, vagy a MMI, és már nem volt idő levenni a műszerfalról a pörgethető joystickot?
És ha már két tekerentyű van ugyanarra a célra, miért működnek máshogy? Miért van az egyiken lenyomható gyűrű és négyállású gomb, a másikon meg nem, ha ugyanazokat a funkciókat végezhetjük velük?
Az elektronika tud olyat, hogy kiszállás előtt elhúzza az ülést a kormánytól. Pocakosok öröme. De miért nem tolja vissza beszállás után? Nyúlkálhatunk a gombért. (Szerencsére a funkció a menüből kikapcsolható.) És végül a kedvencem: ha lekapcsolom a rádiót a hangerőszabályzó megnyomásával, miért kapcsol ki a navigáció is azonnal?
No sebaj, megszokhattuk, hogy az Opel gyakran ad el béta teszteléses állapotú kocsikat szériának. Ahogy a kifutott Vectra első szériájában kipróbált, be nem kattanó, csak elektronikus indexkar és a csak menüből, sok lépcsőben kikapcsolható légkondi valahogy szép óvatosan, minden csinnadratta vagy fészlift nélkül kifejlesztődött az Opelekből, ezek az apróságok is orvoslódnak majd.
Erre a folyamatra utal, hogy az Insignia belsejéhez látványában nagyon hasonló új Astrában ezek a gondok már mind-mind meg vannak oldva.
Szesztestvérek
Etanolra felkészített kocsikat az Opelen kívül a Ford kínál, de nem ebben a kategóriában (a Focus és a C-Max rendelhető E85-üzemmel). Az Insignia egykori unokatestvére, a Saab (most már nem a GM, hanem a holland Spyker tulajdona) az Insignia padlólemezére épített 9-5-öst kínálja E85-üzemre felkészítéssel – ugyanezzel a motorral. Csak kicsit drágábban: annak 12 millió forint az alapára.
Azzal a tanulsággal adtuk vissza a tesztautót, hogy drága, erős autó esetén sem hülyeség ez a gyári etanolüzem. Legalábbis annak, aki nem szereti a gázolaj szagát, és jobban kedveli a teljesítményt a nyomatéknál. A 13 liter átlagfogyasztású Opel (városban 14 felett lehet számolni) listaáron 750 ezer forinttal drágább, mint 160 lóerős dízel megfelelője lenne.
Üzemeltetésben persze még 280 forintos E85-ár mellett sem térül meg soha a felár – de akinek kell az a 60 lóerős extra teljesítmény, sokkal-sokkal jobban jár, ha szesszel autózik, mintha tiszta benzinnel.