Röviden – Citroën C-Elysée 1.6 VTI Exclusive

Mi ez?

 Tágas, olcsó szedán, ami a Logannál nívósabb, az Octaviánál gagyibb 

Mit ad? Óriási csomagtartót, nagy hátsó lábteret és eleget a hétköznapokra
Mibe kerül? A tesztautó klímával, Bluetooth-hifivel, 1,6-os benzinmotorral 3,94 millió
Kinek jó? Racionális gondolkodású apukáknak 2 gyerekig, vagy autókölcsönző cégeknek, flottaüzemeltetőknek

A kollégák a szerkesztőségben egytől egyig hülyének néztek, amiért nem lelkesedtem ezért a kocsiért. De hát tök nagy! Meg egész elfogadható minőségű! Ráadásul milyen olcsó! – mondták. Értem én, és igazuk is van, de azt a csomagtérfedél-döndülést nem bírtam kiverni a fejemből. Meg a pofátlanságot, hogy egy gyártó képes Exclusive plakettet ragasztani egy új autóra 2013-ban, amiben nem állítható az öv magassága, sem a kormány tengelyirányban, és nincs a hátsó üléstámlában se könyöklő, se fejtámasz.

Egyszerű, tágas, könnyű, olcsón gyártott, olcsón kínált négyajtós modell, főként a keleti piacok számára a Citroentől: ez a C-Elysée
Brazilos far a nagyobb csomagtérért

Brazilos far a nagyobb csomagtérért

Brazilos far a nagyobb csomagtérért


Olcsó, tágas szedánok Keletre

Az utóbbi években szép lassan kialakult egy B-liga az európai személyautók piacán. A folyamat kezdetének időpontja egészen egyértelműen definiálható: 1999, amikor is Párizsban a Renault bejelentette az X90 kódnéven induló új projektet, az olcsó, de elfogadható minőségű új modellfejlesztését. Ez a modell 2004-ben Dacia Loganként mutatkozott be.

A Logan sikeres lett, ahogy az új és újabb Dacia-modellek is. A piac – a nyugat-európai piac is – felismerte, hogy példátlanul olcsó  lehetőséget kapott az ából-bébe közlekedésre. A Dacia sikerét látva persze elindult a lavina, és van már nekünk mindenféle olcsó, tágas autónk, kompromisszummentes biztonsággal, fejlett technológiájú, takarékos motorokkal, de elnagyolt, olcsó részletmegoldásokkal. Škoda Rapid, Seat Toledo, Renault Fluence, Fiat Linea; akár a Classic néven tovább árult kifutott Opel Astra is ide sorolható, és az összes Dacia, köztük az új Logan.

506 literes csomagtér, 2,65 méteres tengelytáv - de C3-as, 175 centis szélesség (az Astra hat centivel szélesebb)

506 literes csomagtér, 2,65 méteres tengelytáv – de C3-as, 175 centis szélesség (az Astra hat centivel szélesebb)

A Citroën C-Elysée (és konszern-ikre, a Peugeot 301) is a másodosztályú európai autók élmezőnyét képviseli. 1,6 literes, 115 lóerős benzinmotorja mellé még automata váltót is kínál a gyártó, mindössze 200 ezer forintos felárért. Nem rossz autó, rá is jár a két év kilométer-korlátozás nélküli garancia, mint a többi (igazi) Citroënre, meg lehet venni, még szeretni is lehet. De le kell nyelni vele a békát, hogy szép, új autónk maga a kétsebességes Európa négykerekű illusztrációja, amolyan odavetett autó-pótlék a csóró gyarmati tartományoknak.

Adatlap

Citroën C-Elysée 1.6 VTi Exclusive

Egyszerű, tágas, könnyű, olcsón gyártott, olcsón kínált négyajtós modell, főként a keleti piacok számára a Citroentől: ez a C-Elysée
Motor 1587 cm3, Benzin, S4
Teljesítmény 115 LE
Nyomaték 150 NM
Gyorsulás (0-100 km/h) 10,3 sec
Végsebesség 190 km/h
Fogyasztás (vegyes) 6,5 l / 100 km

A C-Elysée formája egyszerű, néhol egy-egy kis motiválatlan formai játékkal, hogy ne legyen túl unalmas. A felső-oldalsó fény-árnyék vonal törése a visszapillantók előtt, a kis szemöldökök a hátsó lámpák mellett a fémlemezbe nyomva, a ködlámpafészkek kidolgozott formája néha, pillanatokra még a kissé nyomi arányokat, a túl rövid orrot, a túl nagy feneket is képes elfedni.

A háromdobozos forma középső doboza hosszú, de a kocsi méretéhez képest keskeny utasteret rejt. A hátsó egy irdatlan, 506 literes csomagtartót, az első pedig valamelyik egyszerűbb PSA-motort, nevezetesen az új, 1,2 literes háromhengerest, az 1,6-os dízelt, vagy épp ezt az 1,6-os, 115 lóerős benzinest.

Esztétikailag meggyőző a beltér, az anyagok minősége persze másodosztályú

Esztétikailag meggyőző a beltér, az anyagok minősége persze másodosztályú

Zengzetesen Exclusive-nak hirdetett, csúcsfelszereltségű autónkban ez utóbbi dolgozott, nagy megelégedésemre. A 11 mázsa alatti tömegű autót szinte repítette, miközben vegyes üzemben a kútnál sem kért többet 6,7-6,8 liter benzinnél többet száz kilométerre. Egy rossz szót szólhatok rá csupán: ordas nagy hazugság a jelölése a katalógusban. Ez az 1.6 VTi ugyanis egy 1587 köbcentis, régi, TU gyári kódú PSA-blokk, ami – ugyan még nyolc szeleppel – már 1999-ben ott brummogott a 406-osban. Nem pedig a BMW-eredetű, MINI-kből is ismert 1598 köbcentis, remek újabb motor, amit szintén 1.6 VTi-ként jeleznek a C4, vagy a Peugeot 308 katalógusokban. Rodolfo elismerően bólintana erre a marketingtrükkre.

A tesztelt Citroën C-Elysée és konkurensei listaáron, zárójelben az akciós árak
SEAT Toledo 1.2 TSI Style (105LE)
5 061 000 Ft (4 242 000 Ft)
Citroën C-Elysée 1.6 VTI Exclusive (115 LE) 3 940 000 Ft (3 670 000 Ft)
Škoda Rapid 1.2 TSI Ambition + Clever csomag (105 LE) 4 442 419 Ft (3 942 419 Ft)
Chevrolet Cruze 1.6 LT+ (124 LE) 4 129 000 Ft
Renault Fluence 1.6 Dynamique (110 LE) 4 390 000 Ft (3 590 000 Ft)

A kabinban az olcsó, nagy autókban szokásos kemény műanyagokkal, látványos, de valójában puritán kezelőszervekkel találkozhatunk. Hiába van digitális kijelző, elektronikus gombok a klímakonzolon, ha maga a kezelés teljesen manuális, és még felárért sincs automata. Ahogy automata ablaktörlő és automata világításkapcsoló sincs a modellhez, még felárért sem.

Hiába lapított alul a kormány, ha gomb nincs rajta, és még az Exclusive-ban is 60 ezer forintos, feláras extra lenne a sebességtartó automata. És hiába fotogén a beltér, ha minden műanyag kemény, és az egész kocsit belengi az új olcsó plasztikok odőrje.

Ellenben nagy tempónál is csendes a C-Elysée, kifejezetten dinamikus, már-már agilis a viselkedése, városban, országúton, sztrádán egyaránt kényelemben, biztonságban érezzük magunkat benne. A rádió is elfogadhatóan szól, a szellőzés, fűtés a primitív kezelőszervek mögött azért hatékonyan teszi a dolgát.

Csupán a nagy tempónál zavaróan rövid váltóra, a hatodik fokozat hiányára lehet panasz – de 130-nál még így is 4000 alatt marad a fordulatszám. A régi Audi A3 1,6-os ős-motorja ami ennél többet forgott, pedig az presztízsmárka volna.

Kekeckedő autós újságírók még beleköthetnek abba, hogy spórolási célzattal középre kerültek az ablakemelő gombok (így kevesebb kapcsoló és drót kell), vagy hogy a fehér kárpithoz már nem sikerült világos színű övet beszerezni a nemzetközi alkatrész-piacon. De leginkább a csomagtér-fedél példátlanul silány kidolgozása miatt lehet kötözködni:

A válasz persze egyszerű: no de ennyi pénzért? A végső verdikt tehát az autóról: nem rossz ez, négymillió alatt, sőt, akciósan 3,7 millió alatt ajándék, és igazából mindent tud, amire a hétköznapokban szüksége lehet egy átlagos autósnak. Hogy döndül a fedél? Egy 1,6-os, 105 lovas, ötfökozatú váltós Focus szedánban ötmillióért nem döndül, meg lehet venni azt is.

Mellette – Ellene
  • Tágas csomagtér
  • Nagy hátsó lábtér
  • Jó összeszerelési minőség
  • Kiváló motor
  • Japánosan csekély fogyasztás
  • Szomorúság, amikor az ember átül belőle egy első ligás kompaktba
  • Hiányosságok a passzív biztonsági eszközök terén
  • Rövid váltó

Nagy belterű, csóró piacokra tervezett limuzin. Tetszik?
átlag
8.16
szavazat
80
Nagy belterű, csóró piacokra tervezett limuzin. Tetszik?