Röviden – Mazda CX-3 | |
---|---|
Mi ez? |
Sportos kiállású kis szabadidő-autó, amely nagyon közeli rokonságot őriz a Mazda2-essel. |
Mit tud? | Jó vezetni, és körülbelül olyan praktikus, mint egy alsó középkategóriás autó. |
Mibe kerül? | A belépő modell négy és félmillió forinttól indul. A dízel felára félmillió forint. |
Kinek jó? | Azoknak, akik valami újszerűt szeretnének. Olyat, ami nem fér be a hagyományos ötajtós, négyajtós kategóriákba, és egyúttal szeretnek vezetni. |
Egyetlen kategória eladásai nem nőnek olyan sebességgel manapság, mint a kis szabadidő-autóké. A szabad pénzkészlettel rendelkező vevők – nehéz másként fogalmazni – egyszerűen rácuppantak a kicsi és praktikus modellekre, és szinte egymás kezéből kitépve viszik haza őket. És ez nemcsak Európa tehetősebb országaiban van így, hanem még nálunk is – példázza ezt az Opel Mokka átütő sikere.
Ha valami ennyire megy, abból érdemes kivenni a magunkét, gondolják egymás után az autógyárak, és így is tesznek. A hullám a korábban csak a nagyobb méretű autókban érdekelt prémiumgyártókat is elérte. Az Audi 2016-ra, a BMW pedig 2017 végére ígéri kis szabadidő-autójának megjelentetését Q1, illetve Urban Cross néven. Mindkettő esetében közös jellemző, hogy esetükben nem annyira a magas építésű, terepjárókra emlékeztető karosszériaformát részesítették előnyben, hanem a laposabb, sportosabb kiállást. Az is közös, hogy vagy az első- vagy mind a négy kerék lehet hajtott. Ez még a BMW Urban Crossra is igaz, amely az új MINI műszaki alapjaira épül, hasonlóan a 2-es Active és Grand Tourerhez, valamint a következő X1-eshez és 1-eshez.Külső, karosszéria
A Mazda azonban korábban kapcsolt, és már nyár elején elkezdi árusítani a maga verzióját: a CX-3-at, amely hosszú motorháztetejével, viszonylag alacsony tetővonalával akár az X1-es kistestvérének is elmehetne. Persze az elejét nem hatalmas, már-már egybeérő vesék díszítik (mint az urban Crossét fogják), hanem a Mazda felfordított ötszög alakú hűtőrácsa. A külső méreteik azonban hasonlóan alakulnak, a BMW Urban Crossa ugyanúgy valamivel négy méter feletti hosszúságúra várható, mint ahogy pontosan 4,27 méter hosszú a Mazda CX-3-asa.
Ehhez a hosszúsághoz 153,5 centis magasság tartozik, ami nem túl sok egy szabadidő-autó esetében. A kisebb hasmagasságú Mazda2 csak négy, a Citroën C3 alig egy centivel alacsonyabb, míg a BMW X1-es pontosan egy centivel magasabb nála. A 257 centis tengelytávolság pedig pontosan egyezik a Mazda2-esével, jelezve, honnan is származik a CX-3. Persze, hogy a 2-es adja az alapját, ezen belül pedig ugyanaz a SkyActiv néven emlegetett padlólemez- és autóépítő készlet, amiből ezeken kívül a Mazda3-as, sőt, a 6-os és a CX-5-ös is építkezik.Belső tér, csomagtartó
Mindez természetesen alapvetően határozza meg a CX-3 külső megjelenését éppúgy, mint belső térkínálatát. Tulajdonképpen ebből adódik a hosszú orr-rész. Az, amitől épp olyan sportos a Mazda kis szabadidő-autójának kiállása. De ugyanebből adódik az is, hogy elöl annyi a hely, mint egy kisebb alsó középkategóriás autóban. A rövidebb, alacsonyabb 2-esben viszont emiatt nem maradt sok hely a második sorban, és a csomagtartó méretét sem lehetett a végtelenségig növelni.
Azonban a CX-3 bő 20 centivel hosszabb a 2-esnél és – szabadidő-autós jellege miatt – magasabb és 7 centivel szélesebb is. Mindebből következően az azonos tengelytáv ellenére hátul is több benne a hely, és a csomagtartója is nagyobb befogadóképességű. Mindkét adatra igaz, hogy körülbelül egy kategóriával nagyobb autók szintjét hozza. A csomagtartó esetében ez 350 literes térfogatot jelent, de csak akkor, ha nem vesszük meg a Bose hifit – amihez lábosnyi mélynyomó jár a csomagtartó aljába – és beérjük gumijavító készlettel. Ebben az esetben a padló két szinten is rögzíthető: alsó állásban a teljes térfogat a mienk, felső állásban pedig sík maradhat a csomagtartó alja a – 60-40 százalékban osztott – hátsó üléstámlák előrehatása után. Ha helyet foglalunk a kicsit rövid ülőpárnájú, de egyébként kényelmes, és oldalirányban is határozottan tartó vezetőülésben, alaposabban is szemügyre vehetjük a műszerfalat. Ám nem kell hozzá sok nézegetés, hogy kiderüljön: a CX-3 műszerfala lényegében azonos a 2-esével. A lényegében azt jelenti, hogy az alapja ugyanaz, és gyakorlatilag ugyanazokat is tudja. Vagyis van hagyományos műszerfal nagy sebességmérővel és kisebb fordulatszámmérővel, és nem hagyományos: nagy fordulatszámmérővel – a sarkában digitális sebességmérővel – és head-up-display-jel. Utóbbi egyedi a kategóriában, mint ahogy a 2-esnél is az, és egyben jól mutatja, mit tud a SkyActiv építőrendszer. Ami egy típusban benne van, benne lehet mindben, ami ugyanarra az alapra készül. Mivel viszont a CX-3-at magasabbra pozicionálják a 2-esnél – gyakorlatilag a 3-as szintjére – ezért jobban ráfeküdtek a minőségi benyomásra. Csak sajnos nem eléggé! A varrott bőrök szépek, a színösszeállítás, a krómok összeválogatása is ízléses, sőt szép: a képek alapján azt mondaná bárki, hogy végre egy Mazda, ami minőségi szempontból is telitalálat. A valóságban azonban kibukik a 2-es eredet, ami azt jelenti, hogy a műszeregység árnyékolójának kivételével a teljes műszerfal kemény műanyag, és még az ajtók felső éle is az. Ez egyszerűen nincs összhangban az autó egészével!
Vezetés városban
A magasabb pozicionálásból adódik, hogy a CX-3-ashoz kínált legkisebb benzinmotor is kétliteres: a SkyActiv-G szívómotor 120 lóerős változata, amit csak elsőkerék-hajtással párosítva kínál a Mazda, viszont lehet kérni hatfokozatú manuális, illetve automataváltóval is. Ugyanennek a motornak a 150 lóerős változatához viszont összkerékhajtás társul, a váltó lehet ilyen is, olyan is. A harmadik lehetőség – az összesen háromból – a másfél literes, 105 lóerős turbódízelmotor, ami ha manuális váltós, akkor lehet első- és összkerék-hajtásos is, ha automataváltós, akkor csak összkerék-hajtásos.
Mivel minden motor bemutatkozott már valamely más Mazdában, ezért nem okoznak nagy meglepetést. A pontos, rövid úton, könnyen és gyorsan kapcsolható hatfokozatú manuális váltóval próbált 150 lóerős benzinmotor már 1500/perces fordulaton alkalmas a sebesség tartására és finom gyorsításokra, aki azonban vehemensebben akarja növelni a tempót, jól teszi, ha nem engedi 3000/perc alá esni a fordulatszámot. Ha minden lóerőt kiaknázunk, 8,7 másodperc alatt érhetjük el a 100-as tempót, a végsebesség 200 km/óra. Ilyen használat mellett azonban egy kicsit megemeli a hangját a motor, ám még ekkor sem zavaró, inkább inspiráló. Nyugodt vezetésnél ellenben olyan halkan működik, mintha ott sem lenne. (A 120 lóerős, elsőkerék-hajtású, manuális váltós modell adatai: 9 másodperc, illetve 192 km/órás végsebesség.)
Ha csak a sebességet akarjuk tartani, akkor az 1500/perces fordulattól szépen húzó, és akár 5500/percig kipörgethető dízel hangja sem tolakszik be az utastérbe. Ellenben ha megnyomjuk neki, akkor dörmögésével mindjárt tanúbizonyságot tesz arról, hogy milyen üzemmódban is működik valójában. Itt nyert igazolást az, amit a CX-3-as helyettes programvezetője, Kiyoshi Hayashi – kérdésünkre – már korábban elárult: motortól függetlenül ugyanazt a hangszigetelést kapta minden CX-3-as. A dízelmotoros, elsőkerék-hajtásos és manuális váltós CX-3 10,1 másodperc alatt katapultál százra, a végsebessége 177 km/óra. Városi forgalomban egyébként jól elboldogul a CX-3. Gyorsan lehet vele reagálni a sebesség-változásokra, fordulékony, egyedül a vezetőülést érdemes felemelniük az alacsonyabbaknak amennyire csak lehet, mert egyébként még előre is korlátozott a kilátás. (Holott a sportos üléshelyzethez jobb lenne alacsonyabban ülni, ráadásul emeléskor az ülés előrefelé billen, amit én például nem szeretek.) Hátrafelé sem nagyon lehet kilátni, ezért a tolatóradar éppúgy ajánlott extra, mint a tolatókamera. Ezeken kívül számos új biztonsági extra könnyíti meg a városi közlekedést, így a tolatáskor a keresztirányú forgalomra figyelmeztető és szükség esetén fékező rendszer, vagy az előttünk haladó autó utolérését aktív fékezéssel (is) megelőző rendszer.Mit tud hosszabb úton?
Autópályán pedig a távolságtartó tempomatot kapcsolhatjuk be, ami szintén nem mindennapos extra egyelőre a kategóriában. Ilyenkor könnyíti meg a tájékozódást a 7 colos érintőképernyős – tehát nem csak a forgókapcsolóval irányítható – navigációs rendszer, amin egyébként a magyar NNG cég szoftvere fut. Bluetoothon keresztüli okostelefonos kapcsolattal internetezésre is alkalmas a rendszer. Autópályán egyébként nagy izgalomra nem kell számítani: magabiztosan, elegendő erőtartalékkal, stabil egyenesfutás mellett gurul a CX-3, miközben belül semmiféle zaj nem zavarja a nyugalmat, vagy a zenehallgatást.
Mindjárt megváltozik a helyzet kanyargós országúton. Ott előkerülnek a Mazda-gének, és még a legmérsékeltebbek is nehezen tarthatják vissza magukat attól, hogy megkergessék a CX-3-at. Az ok nyilvánvaló: hiába a magasabb felépítés, a kiviteltől függően 1,1-1,2 tonna körüli saját tömeg, azért a CX-3-at is jó vezetni. Ezt támogatja az eltalált üléshelyzet (pedálok pont szemben), a közvetlen és pontos, de a 2-esénél kevesebb visszajelzést adó kormány, a korlátozott oldaldőlés és a közel semleges kanyarviselkedés. Félő volt, hogy az elektronikus vezérlésű, többtárcsás kuplungos 4×4 rendszer összezárva erősen orrtologatóssá teszi a CX-3-at – de nem! Ez a kivitel is elegánsan, közel semlegesen veszi a gyors fordulókat. Ja, és mindennek a tetejébe a rugózás is kényelmes, a kisebb kátyúk, nem nagyon kiálló csatornafedelek csapásait teljes hatékonysággal közömbösítik a felfüggesztések.Költségek, fogyasztás
Sportos használat mellett persze a Mazda új motorjai sem maradnak absztinensek, de normális vezetés mellett – legalábbis papíron – a CX-3-ban is barátságos fogyasztással örvendeztetik meg tulajdonosaikat. A bajnok persze a dízel, amelyről azt állítja a gyár, hogy (elsőkerék-hajtással, manuális váltóval) átlagban 4 literből is kijön, míg az automata váltó hét decit (4,7 l), az automata és összkerék-hajtás kettőse 1,2 litert ad ehhez hozzá (5,2 l). A legtakarékosabb benzines (elsőkerék-hajtás, manuális váltó, 120 LE) 5,9 literrel éri be, míg a legtorkosabb érdekes módon nem az automata, 150 lóerős, 4×4-es, hanem ugyanennek a manuális változata, amely 6,4 litert ereszt le 100 kilométerenként a torkán.
A Mazda CX-3 vetélytársai | Listaár, forint |
|
Fiat 500X 1.6 16V (110 LE) | 4 390 000 | |
Nissan Juke 1.6 (94 LE) | 3 745 000 | |
Peugeot 2008 1.2 PureTech (82 LE) | 3 930 000 | |
Renault Captur 0,9 TCe (90 LE) | 3 850 000 |
Korábban már tisztáztuk, hogy a Mazda a 2-es fölé, körülbelül a 3-as szintjére pozicionálja a CX-3-ast, ami az árképzésre is igaz. Bár hivatalos árlista még nincs, annyit megosztott velünk a hazai képviselet, hogy a klímával, kulcsnélküli indítással, osztható hátsó üléstámlákkal és CD lejátszós rádióval is felszerelt belépő modellért (120 LE benzinmotor, manuális váltó, elsőkerék-hajtás) körülbelül 4,5 millió forintot kérnek majd. Körülbelül 700 000 forinttal többet, mint a 2-es belépő modelljéért. A dízel felára körülbelül 500 000 forintra várható. A jól felszerelt, összkerékhajtásos CX-3-ak ára meghaladja a hatmillió forintot is, de még így is olcsóbb, mint amennyibe egy hasonló tudású BMW Urban Cross kerül majd 2017-től. Érdemes egyáltalán a bajoroknak erőlködni?
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|