Röviden – BMW M3 | |
---|---|
Mi ez? | BMW 3-as kasztniba bújtatott versenyautó |
Mit tud? | Ha kell, erős utazóautó, ha kell, pusztítóan gyors ötszemélyes fegyver |
Mibe kerül? | 21,1 millió forint az alapára, automatával már 22,5 millió, a tesztautó 32 milliót kóstál |
Kinek jó? | Bárkinek, akinek telik rá – ha képes önuralmat gyakorolva élvezni a 400+ lóerős teljesítményt |
A feleségem tudta legjobban összefoglalni milyen az új BMW M3-as. „Láttam már sok kényelmes vagy szép autót, de ebben igazi élmény ülni!” – mondta egy közös ismerősünknek, aki a kocsiról kérdezte. És valóban, az F30-as kódjelű BMW M3 nagyon különleges.
Külső
Eddig, ha azt mondtuk BMW M3, a legtöbbeknek egy kupé juthatott eszébe. Ennek most vége, hiszen a bajorok névváltoztatása miatt a kupé már M4 néven készül, az M3 immár csak négyajtós kasztival készül. Rendkívül praktikus, hiszen elődjéhez képest nagyra nőtt a 3-as modell, így a 2,8 méteres tengelytávnak köszönhetően hátul is kényelmesen ülhetnek magasabb utasok, akik a plusz két ajtón át könnyen szállhatnak be. Új M3 – élmény négy főnek.
Bár a szedánforma kevésbé izgalmas, mint egy kupé, az M3 külseje nagyon ütős. Még a tesztautó unalmas szürke színe sem tudta elrejteni az M3 igazi lényét. A szélesített sárvédők, a motorháztető domborítása, az agresszív lökhárítók, a különleges visszapillantó tükrök, a négy kipufogóvég és az extrém széles abroncsok erőt sugároznak, száguldásra csábítanak.
A karosszéria ugyan hasonlít a normál 3-as sorozatnál megismertre, de az alapszerkezeten kívül kevés közös pontjuk akad. Az M3-ashoz korábban extraként kínált, ma már szériában adott szénszálas tető az autó legmagasabb pontján csökkenti a tömeget (mínusz öt kiló az acélhoz képest), előnyös hatást gyakorolva a kocsi súlypontjára. Viszont ha valaki tetőablakot szeretne, bukja a karbon tetőt! Könnyített a motorháztető fedele (mínusz 6 kg) vagy az első sárvédők is (-3 kg), amelyek alumíniumból készültek. A csomagtérfedél váza karbon, borítása üvegszálas műanyag.
A karbonból készül kardántengely öt kilóval könnyebb, mintha acélból lenne, a szintén szénszálas kerékagyakkal egy kilót spórolt meg a BMW, az alumínium első segédkeret öt kilóval segít be. A karosszérián, a futóműben, motoron elvégzett tömegcsökkenő megoldásokkal 80 kilós mínuszt értek el a korábbi, külméreteiben jóval kisebb M3 modellhez képest.
1595 kiló az EU szabvány szerint az autó. A BMW M3 ugyan gyengébb mint konkurensei, de kisebb tömegével képes versenyben maradni. A Mercedes-Benz C 63 AMG 476 LE mellé 1715 kg, Audi RS4 Avant 450 lóerős és 1795 kilogramm. Tömeg / teljesítmény arányban a rangsor: 1. Mercedes. 2 BMW, 3. Audi.
A súlycsökkentés mellett az aerodinamikára is rágyúrtak a tervezők. A karosszéria nyílásai nem csupán látványelemek, valódi hasznuk is van. A lökhárító oldalsó részen levegőt vezetnek az első kerekekre, miközben a sárvédők mögötti nyílásoknál kivezetik az áramlatokat a kerékdobból, így csökken a turbulencia, a légellenállás. A motor hűtőjére sem csak úgy simán megy a menetszél: a rafinált megvezetéssel csökken az első tengelyre ható emelőerő, így javul a bekormányzási tulajdonság.Minden egy célt szolgált a fejlesztésnél: hogy hétköznapokon is használható versenytechnika szülessen.
Belső
Az utastérben visszaköszönnek a BMW 3-asnál megismert formák, de sok egyedi megoldás teszi unikummá az enteriőrt. Az ülések, a váltókar, a kormány, a műszerfal mind különlegesek.
A kagylószerű első ülések remekül tartanak, köszönhetően az oldaltámaszok állítható szorításának (de az ülőlap lehetne kissé hosszabb). A M Technik klasszikus színhármasával varrott kormány jó fogású (de a kormány lehetne kisebb). A kormányról állíthatjuk a hifit, a tempomatot, de az M3-ban az M1 és M2 gombokat nyomkodtuk leginkább, ezekre lehet ugyanis felprogramozni a gázpedál, a futómű, a kormány és a váltó, sőt a head up display beállításait is.
A műszeregység különlegessége, hogy nincsrajta vízhőfok-mérő, helyére M-es szokás szerint olajhőmérő került. Viszont a fordulatszámmérő sárga és piros mezői alkalmazkodnak a motor állapotához. Amíg hideg a hűtővíz, 6000-től kezdődik a sárga, 500-zal fentebb a vörös, ahogy melegszik a blokk, úgy váltanak a LED-ek, és kúszik 6500-ra, majd 7000-re a piros mező határa.Motor
Adatlap
BMW M3
Motor | 2979 cm3, Benzin, S6 |
Teljesítmény | 431 LE |
Nyomaték | 550 NM |
Gyorsulás (0-100 km/h) | 4,3 sec |
Végsebesség | 250 km/h |
Fogyasztás (vegyes) | 8,8 l / 100 km |
Ahogy minden M-s modell, a BMW M3 karakterét is mindig meghatározza a motorja. Míg az előző generáció soros hathengeresről váltott V8-asra, most újra hathengeres motor került az M4/M3 párosba. Az M3 történetében azonban most először nem szívó, hanem feltöltött motorral találkozunk az autó orrában.
Fúj, turbó! – mondhatnánk, de csak addig, amíg nem ültünk a kocsiban. Mert az élmény minden kételyt eloszlat. A 431 lóerős csúcsteljesítmény egyenletesen épül fel, akár egy szívómotorban, a turbók miatt alacsony fordulattól elérhető 550 Nm nyomaték pedig letaglózó. Nincs gond a fordulatszámmal sem; ahogy elődei, az M GmbH új gyermeke is magas fordulatszámú motor, a vörös zóna csak 7500-nál kezdődik. és könnyen, gyorsan el is jutunk idáig a padlógáz hatására.
A Mitsubishitől származó turbók a sorozatgyártású modelleknél szokatlan vezérléssel működnek, ugyanis Sport, illetve Sport+ módban akkor is tovább pörögnek, ha a vezető elveszi a lábát a gázról. Ez a folytonos készenlét biztosítja a szívómotorokéhoz hasonló gyors reakciót és a turbólyuk-mentességet. Nem ez azonban az egyetlen különlegessége a motornak.
Bár az M3-as motorja ugyanúgy háromliteres, hathengeres, akár a 335i modellben, de teljesen más motorblokk és hengerfej adja az alapokat. Nincs öntöttvas hüvelyezés, helyette felületkezelési eljárással dolgozzák meg a blokk furatait, a karter pedig magnéziumból készült. A főtengely, a hajtókar és a dugattyú erősebb kivitelű, de könnyebb, mint a 35i-ben. Míg a jelenlegi Twin Powernek nevezett 3,0 literes turbómotort egy kettős megfúvású turbó látja el levegővel, az M3 hengerfejéhez két kis turbó kapcsolódik.
Hogy versenypályán is megbízhatóan működjön a motor, két olajpumpa biztosítja a kenést, így az 1,2 g-s oldalgyorsulás sem jelent gondot. A hűtés is speciális,a turbókat hűtését egy olajelszívó rendszer is segíti, míg a motor a turbók hőháztartásáról elektromos vízpumpa gondoskodik a motor leállítása után is. Külön hűtő tartozik a motorhoz, a turbókhoz, a sebességváltóhoz (automatánál), a motorháztető domborulata pedig nemcsak látványelem, az intercooler miatt van rá szükség.
És a hang? Az is remek, turbó ide vagy oda! Sikerült megőrizni a BMW klasszikus soros hathengeres motorhangját, amelyhez hátborzongató kipufogószólam társul. Turbófütty nincs,sőt, az autó kimondottan csendes Efficient/Comfort módban. Sport és Sport+ üzemben viszont megnyílik egy akusztikai elem a kipufogóban, így biztosítva, hogy a járókelők biztosan tudjanak érkezésünkről. Őrületesen szól ilyenkor az M3, gázelvételkor bősz durrogásra is képes.A bent ülők sem maradnak élmény nélkül. Ellentétben az M5/ M6 párossal itt nincs olyan csalás, hogy az adott fordulatszámhoz előre rögzített hangokat játszanának be a hangszórókon, csupán annyi történik, hogy sportos üzemmódokban a hangszórókból élőben érkezik a motor és a kipufogó felerősített hangja. Efficient módban viszont csendes marad az utastér, így ha úgy akarjuk, kényelmesen utazhatunk. Mert az M3 olyat is tud ám.
Milyen vezetni?
Röviden? Fantasztikus. De a BMW M3-ashoz felkészülés kell. Ha nekirontunk, ledob minket, akár egy vadló. Ha valaki azonnal Sport+ módban próbálkozik, rácsodálkozhat, hogy 130-nál is csak a menetstabilizáló menti meg attól, hogy kitörjön a kocsi hátulja. Szokni kell a gyorsulást is, mert elég egy erősebb gázadás, és máris 120-szal száguldunk városban, 150-160-nal osrszágúton. Nagyon megy ez a kocsi, a motor pedig soha nem fogy ki a szuflából, csak tol és tol.
Lépésről lépésre kell előcsalni erejét és tudását. A gázreakció, a kormányrásegítés, a sebességváltó gyorsasága (a hétfokozatú duplakuplungos automata esetében) és a lengéscsillapítás három fokozatban állítható.
Amikor mindent alapszinten hagyunk, az M3 egy kezes, de erős túraautó benyomását kelti, még édesanyámat is elengedném vele. A futómű nem ráz, a motor csendes, gyorsan és kényelmesen suhanhatunk.
A Sport+ viszont a másik véglet, amellyel leginkább versenypályán érezhetjük elemünkben magunkat. Főként a gázreakcióval kell vigyázni, mert ilyenkor úgy harap a motor, hogy városban amatőr rángatásba csaphat át a dolog. Ilyenkor minden váltás hátbarúgással társul. A Sport mód biztonságos és jó kompromisszum, de élményben azért a Sport+ a nyerő.A gázpedálkezelés a kulcs az M3-ashoz. Ha valaki vadul tapossa, annak minduntalan beleszól a menetstabilizáló (illetve kitör a kocsi hátulja, ha kikapcsolja), de ha finoman kezeljük, még kikapcsolt elektronikával is képesek lehetünk gyors kanyarvételre. Ilyenkor a túl vehemens gázadásból egy ideig megmenekülhetünk gázelvétellel, de ha rosszul sül el a dolog, nem ússzuk meg ennyivel, a másik irányba csap át a kocsi és kapkodhatjuk a kezünket.
Létezik azonban a védelmi rendszereknek egy olyan állapota, amikor a kipörgésgátló nem aktív és a menetstabilizáló is visszafogottabb. Ezzel bátrabban próbálkozhatunk, látványos de stabil erőcsúsztatásokkal fordulhatunk a kanyarokban, végső esetben ugyanis megment minket az elektronika. Ha ráéreztünk az egyensúlyra, minden pillanat örömöt okoz az autóban. Futóműve feszes, de nem kopogós, kormányzása pontos.
Nemcsak a futóműé az érdem az extrém gyors kanyarsebességért, de az elektronikus szabályzású aktív M differenciálmű is komoly segítség. A lamellás differenciálzár a menetstabilizáló, a gázpedálállás, a kerékfordulatszám és a jármű függőleges tengelye körüli perdületének paramétereit is figyeli. Képes a másodperc tört része változtatni a zárónyomaték nagyságát, nulla és száz százalék között, így megakadályozhatja a kerekek kipörgését. Ha száraz az aszfalt, nagyon betapad az M3 hátulja.Ennek hasznát vehetjük állórajtnál is, amelyben simán padlógázzal indulva is nagyon jó az M3, de ha különösen gyorsan akarjuk letudni a 100-es sprintet (hivatalosan 4,1 mp), jöhet a hétfokozatú automatába épített rajtautomatika:
A gyorsuláshoz hasonló a lassulás az M3-asban, az adagolhatóság nem a legjobb, de a fék rettentően fog. A tesztautót ellátták az extraként rendelhető karbon-kerámia féktárcsákkal, amelyeket nem is elsősorban a mélyen lapuló tárcsákról lehet leghamarabb felismerni, hanem az aranyszínű féknyergekről, amelyek elől hat-, hátul négydugattyúsak.
Árak
Konkurensek | Listaár |
Mercedes-benz C 63 AMG (471 lóerő) | 21,77 millió Ft |
Audi RS4 Avant (450 lóerő) | 26,79 millió Ft |
Gondolj arra, mennyit ér az autód – el tudod képzelni, hogy árának harmadát az extrák tegyék ki? Mert a nálunk járt tesztautó összeállításán még mi is meghökkentünk egy kicsit. A BMW M3 alapára 21 193 000 forint, csakhogy az importőr további közel 11 millió forintnyi extrát válogatott össze bele, így a alakult ki a 32 095 000 forint végösszeg.
Milyen tételek kellettek ehhez? Például teljes bőrkárpitozás 1,1 millióért, duplakuplungos váltó 1,3 millióért, karbon-kerámia fék 2,4 millióért, adaptív futómű hatszázezerért, M-es keréktárcsák, elöl-hátul eltérő méretű gumiabroncsokkal 680 000-ért, LED-es adaptív kanyarvilágítás 630 000-ért, navigációs rendszer 830 000-ért, Head-Up kijelző 320 000-ért, Harman/Kardon hifi 360 000 forintért, ilyesmi.
Drága-e a BMW M3? Nagyon! Megéri? Nagyon!
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|