Úgy tűnik, a Ford a négykerék-hajtással is javítani kíván arculatán. A globálisan vastagon nyereséges, de európai működését tekintve veszteséges márka célja ugyanaz, mint az összes konkurensnek: növelni az átadási árakat, jobban felszerelt, magasabb árréssel eladható autókkal. A feladat feljebb pozícionálni a márkát, amely termékei műszaki színvonala alapján simán az európai tömeggyártók élvonalába tartozik, az ezredforduló óta mindenképp.
Az előrelépéshez jól jöhet az aszfaltterepjárókkal és összkerekes modellekkel indított offenzíva. A Ford megszórja a piacot kisebb-nagyobb SUV-modellekkel a 2016 nyarától elérhető EcoSport és a jövő májusra várható Edge révén, megújította továbbá a Rangert és több személyautóhoz is elérhetővé tette a négykerék-hajtást. Az újdonságokat a Belgiumban található titkos fejlesztési és tesztközpontban vezethettük, ahová nagyon ritkán jut be újságíró.LPG, de nem autógáz
150-160 tesztelő évi 8-12 millió kilométert tesz meg prototípusokkal a Lommel Próbapályán. A létesítményt a fordosok LPG-nek hívják, ami ezúttal a Lommel Proving Ground rövidítése. Egy új autó kifejlesztése nagyjából három évig tart, ennek utolsó szakaszában futnak a 325 hektáros terület 17 féle pályáján az új autók.
30-40 számítógép egy autóban
A mai autókban van 30-40 számítógép, de egyikhez sincs Ctrl-Alt-Del gomb, nem működhetnek olyan megbízhatatlanul, mint egy személyi számítógép – mondta Valere Swinnen, a tesztközpont igazgatója. Az elektronikai vizsgálatokon kívül nagysebességű méréseket is végeznek itt, a próbapálya leggyorsabb ívén a 160-as tábla a minimumsebességet jelzi. Az összesen mintegy 80 kilométernyi aszfaltcsík a járműdinamikai tesztpályát veszi körbe, egy gigantikus, több mint 300 méter széles aszfaltozott négyszöget.
Itt végzik például az ESP hangolását kikerülési tesztekkel. Robotok biztosítják az azonos körülményeket, amelyek garantáltan egyformán, bármely tesztpilótánál pontosabban rántják el a kormányt minden sorozatban.
Gyilkos utak a világ minden tájáról
A világ különféle pontjairól származó, rossz minőségű utak pontos másait találni itt a speciális rázópályákon kívül. Rossz volt látni, ahogy egy S-Maxban a futómű tartósságát vizsgáló mérnök keresztülveretett velünk a mélyített, fémkeretes kazettákkal preparált pályán, majd mindenféle gyilkos fekvőrendőrön, átrázatta az autót keresztben fekvő gerendákon, meggyötörte éles köveken és mindezek közben nem kaptunk sem defektet, de még a futómű sem kopogott. Ezek után szinte felüdülés volt az autónak a hullámvasutazás, elugratva egy 30 százalékos emelkedőről, amit érkezéskor durva felütés követett.
Aki menőbb, annál van 4×4
Ez a technika a tömeggyártók között vízválasztó: a volumengyártók között napjainkban már csak a nagyobb tekintélyű márkák fektetnek be kifejlesztésébe, például az Opel, újabban a Mazda és hagyományosan a VW-konszern. A Ford jelenleg már nyolc európai típusából gyárt 4×4-est, eltérő technikai megoldásokkal.
A gyár két kategóriába sorolja négykerék-hajtású autóit, kissé önkényes, de követhető terminológiával. Náluk az AWD (All Wheel Drive, összkerékhajtás) az automatikus erőelosztású, gyakorlatilag lamelláskuplungos négykerék-hajtású személyautók megjelölése. A 4×4 a Ranger mintájára nehéz terepre alkalmas, kézzel kapcsolható négykerék-hajtásos járműveket takarja.
Előbbit felfoghatjuk automatikusan bekapcsoló, kvázi személyautós, a másikat kézzel aktiválandó, terepjárós összkerékhajtásként. (Most vonatkoztassunk el a G-osztályban, a Nivában, a Wrangler Rubiconban és az épített Samuraiban hívő offroaderek kemény magjától, akik szerint nagy hátsó túlnyúlásuk miatt a pickupuk csak trágyahordónak jók. Rossz hátsó terepszögük ellenére a terepváltós platósok komoly terepjárók, felezővel, hátsó diffizárral.)Fotózni tilos!
Lommelben, a Ford belgiumi fejlesztőközpontjában volt alkalmunk vezetni a 4×4-es modellpaletta jó részét. Itt annyira tilos volt fotózni, hogy nem leragasztották a kamerás mobiltelefonok optikáit, hanem a fotómasinák mellett leadtuk a telefonokat is, így a cikket a gyári képek illusztrálják. A titkos lommeli bázisról ebben a cikkben írtunk.
Négyféle 4×4
Négyféle négykerék-hajtási rendszert kínál a Ford európai autóihoz. A Galaxy, a Kuga, a Mondeo és az S-Max alapesetben elöl hajt. A hátsó kerekeket szükség esetén elektronikus kuplung iktatja be a hajtásba, amely mindössze 2 századmásodperc alatt oszt nyomatékot a hátsó kerekeknek is, maximum 50 százalékos arányban.
A megoldás teljesen automatikusan működik, nincs kapcsoló, amivel hatni lehetne rá. A cél a jobb erőátadás mellett a jobb úttartás és az agilisabb viselkedés. Az EcoSport Európában nem lesz kapható vele, de létezik belőle 4×4-es, amely szintén elektronikus kuplunggal dolgozik.
Driftelés, Focusszal
Ezt továbbfejlesztve a Focus RS rendszere a nyomaték maximum 70 százalékát tudja hátraadni. Ennek a nyomatéknak viszont akár 100 százalékát is kivezérelheti az ívkülső keréknek, ha a vezető aktiválta a driftmódot.
Ezzel kanyarból kifelé farolni lehet, ami a havat leszámítva gyenge pontja az összkerekes sportmodelleknek. A Focus RS hajtásrendszere másodpercenként százszor elemzi az erőelosztásban releváns releváns adatokat.
Hasonló, oldalankénti erőelosztást, amit nyomatékvektor-szabályozásnak is hívnak, a Mitsubishi Lancer EVO-n láttunk először 1994-től, majd a Honda SH-AWD-je kínált hasonlót, mielőtt a ZF rendszere kirajzott RS Audikban és erős BMW-kben. A Focus RS osztóműve a nagyobb terhelés miatt vízhűtéses, a többi modellé nem. Megkérdeztem egy fejlesztőmérnököt, hogy az első féltengelyek kihagyásával lehetne-e tisztán hátsókerekes driftautót építeni azt RS-ből? A válasz nem, mert a rendszert úgy méretezték, hogy a 350 lóerő 70 százalékát viselje el tartósan a hátsó hajtás, ne az egészet. Tervben van azonban, hogy a hátsó tengelyhez épített lamelláskuplungot egy tengelykapcsolóval kiiktassák a hajtásláncból, hogy ne forogjon nyitott állapotban sem feleslegesen, amivel még egy picivel csökkenthető a fogyasztás.
A 4×4-es Transit (tehát a nagy modell, nem a középső Transit Custom vagy a kisebb Transit Connect) normál esetben a hátsó kerekeit hajtja. Az automatikus állás mellett itt a vezető a Lock (zárás) kapcsolóval is megadhatja a nyomatékarányt, az erő 50 százalékát küldve az első kerekekre.
Ranger: felező és hátsó zár
Megint más a Ranger hajtása. Klasszikus terepjárós rendszer van benne, középső differenciálmű nélkül, amit érezni is lehetett a 4×4-et használva egészen szűk kanyarokban a gumik radírozásán, az első és a hátsó tengely fordulatszám-különbségét kiegyenlítő csúszáson.
A hátsókerekes kisteherben kézzel, egy forgókapcsolóval kapcsolhatunk át két- vagy négykerék-hajtásra, a szinkronizálásnak köszönhetően menet közben, 120 km/órás sebességig.
A gyors 4 High mellett van a terepjáráshoz nélkülözhetetlen terepáttétel is. A felezőt csak álló helyzetben lehet kapcsolni illetve ABS nélküli, régi dzsipekben a kerekeket blokkolóra fékezve is, de jobb megállni. A terepjárást segíti a hátsó differenciálzár, az alsó védelemmel együtt az off-road csomagban bruttó 203 200 forintért.
A már ismert Kuga vezetése után átültünk az Edge-be. Az Amerikában piacon lévő, de május végtől itthon is értékesítendő Edge-et a Ford évek óta mutogatja különböző eseményeken. Az elnyújtott ismerkedés szerény felvonása volt némi terepes zötykölődés benne.
Terepre született a Ranger
Jó volt átülni a Ranger volánjához, amely a lommeli tereppályán hajmeresztő emelkedőkön és lejtőkön jutott túl a terepáttétel használatával, fél-egyben (a hajtásrendszerek eltéréséről ld. a keretest). Felezővel, egyesben tényleg elképesztő módon, minimális gázadással lehet elindulni felfelé, lefelé pedig a nagy sűrítésű dízelmotor motorféke az ultrarövid 4 Low áttételekkel biztonságosan lehozza az autót.
Összkerekes modellek felára a középkategóriában | Forint |
|
Mazda6 2,2 CD 175 LE | 600 000 | |
Ford Mondeo 2,0 TDCi 150 LE | 650 000 | |
Volkswagen Passat 2,0 TDI 150 LE | 670 560 | |
Škoda Superb 2,0 TDI 150 LE | 725 170 | |
Opel Insignia 2,0 CDTI 170 LE | 750 000 | |
BMW 320d 190 LE | 800 000 |
Vezetni lehetett viszont a Mondeót, a Galaxyt és az S-Maxot is az új hajtásrendszerrel. Bravúrnak mondható, hogy a magasabb építésű egyterűek érzésre szinte ugyanolyan lendülettel kanyarogtak a technikás, remek kanyarokkal tűzdelt pályán, mint a velük közös technikára épített Mondeo. A helyenként vizes úton úgy mentek, mintha sínen suhannánk kanyarról-kanyarra. Komolyan az volt az érzésem, hogy a bennünket felvezető instruktor sem unja magát halálra a sor elején a V8-as Mustangban.
4×4 csak dízelmotorral
Magyarországon már rendelhető a 4×4-es hajtás a Galaxyhoz, a Mondeóhoz, az S-Maxhoz és a Mondeo csúcsváltozatához, a nemesített Mondeo Vignale-kivitelhez. A 150 lóerős dízelmotorral a kézi váltó társítható ezzel a hajtásrendszerrel, a 180 lóerős 2,0 TDCi-hez pedig csak a hatfokozatú, duplakuplungos automatával csomagban választható a 4×4. Ez életszerű megosztás, mert a nagyobb teljesítményű és árban is húzósabb középkategóriás autókat kevesen veszik meg manuális váltóval.
Amikor a Ford bejelentette a Mondeót és a nagy egyterűeket gyártó genki üzem bezárását, a sztrájk miatt a gyártás vagy négy hónapig szünetelt Belgiumban. Ennek következtében a márkakereskedők nem tudtak szállítási időpontot megadni a vevőknek, akik a bizonytalan átadás miatt sokszor más flottaautót választottak. Mivel az előző Mondeo mind kvalitásait, mind megbízhatóságát tekintve igen jó autó, a négykerék-hajtás jó esély az igényes vevők visszahódítására.