Röviden – Toyota Corolla E21 | |
---|---|
Mi ez? | A 12. generáció az 1966 óta gyártott Toyota Corollából ötajtós ferdehátú, kombi és limuzin karosszériával, dízelmotor nélkül. Ez a 180 lóerős új hibridverzió, konnektorról nem tölthető akkumulátorral. |
Mit tud? | Szebb lett belül, jó vezetni és kétféle hibridhajtása közül a 180 lóerőstől a sportosan vezetőknek sem áll égnek a haja. |
Mikor jön? | Jövő tavasszal kezdődik a ferdehátú és a kombi értékesítése, a szedán kicsit később érkezhet és megkapja a 122 lóerős hibridhajtást. |
Kinek jó? | Családoknak az 581-598 l csomagterű kombi lesz a jobb, az ötajtós inkább ifjabb vagy idősebb házaspároknak és egyedülállóknak szól. |
„No more boring cars” – mondta Tojoda Akio, és ha a világ egyik legnagyobb autógyártójának elnöke nyilatkoztatja ki, hogy lépni kell, akkor tényleg van mit korrigálni. Az alapjaiban új technikára épülő, az Auris nevet a Corollára visszacserélő autó valóban újrakezdést jelent a Toyotának a kompakt autók között. Az új Toyota Corollát az egyetlen magyar újságíróként vezettem az Autó Magazin és a Vezess képviseletében Madrid környékén, ahol a hazai 16-22 helyett 6-11 Celsius-fokos idő várt.
Külső
Messziről és embléma nélkül is látszik, hogy ázsiai autó áll előttünk. Az elődjénél hosszabb, de szélesebb és alacsonyabb autó arányai jobbak, mint a kifutó Aurison. Pirosban a Corolla jó kiállású autó, formájának a két centivel rövidebb első túlnyúlás is jót tesz. Az ötajtós és a kombi csomagtérajtaja műanyag. Nem elsősorban a súlycsökkentés kényszerítette ki, így volt megvalósítható a formaterv az összetett élekkel, domborulatokkal.
437 centis hosszával a ferdehátú négy, a 465,3 centisre nyújtott kombi 5,8 centiméterrel lóg túl az Aurison. Szélességük és magasságuk azonos, 179 illetve 143,5 centiméter. A ferdehátú tengelytávja négy centit nőtt, most 264 centiméter, a kombié viszont 10 centivel nagyobb, eléri a 270 centimétert.
Bár a formát álcázás nélkül láthattuk a Párizsi Autószalonon, a matricázás azt hangsúlyozza, hogy ezek előszériás autók, nyáron készültek a brit gyárban. Én semmi kivetnivalót nem találtam az összeszerelésben, de ez mégsem a végleges állás. A lökhárítók álcázása hangulatosabbá tette a vezetést, így jobban érezhető, mennyire exkluzív alkalom volt ez.
Belső
Elsőre feltűnik az Auris kusza vonalait leváltó, visszafogottabb formaterv és az olcsó hatású anyagok után üdítő a látványosan javuló minőségérzet is. A fejtéren érezni, hogy az autó alacsonyabb lett, a magasra nőtt és meredek üléstámlával vezető emberek biztosan ne rendeljenek üvegtetőt, mert a tokozásához hozzáér a fejük.
Hátul az ötajtósban közepes a lábtér, ennél az összehasonlító tesztünkben szereplő Civic, a Focus, a Golf és a Ceed is többet nyújt. A hat centivel hosszabb tengelytávú kombiban viszont kiváló a térkínálat, a kombi magas embereknek is kényelmes utazóautó.
Mivel a most vezetett 2,0 hibrid motorterében nem maradt hely a 12 voltos akkumulátornak, ez a csomagtér alatt van. A térfogat lényegesen kisebb, mint a többi motorváltozatban, összesen 242 literes az elválasztópadló feletti hely, amihez jön még 71 liternyi üreg a padló alatt. Az össztérfogat az 1,8-as hibrid és az 1,2 T 361 literje helyett 313 liter. A kombiban nincs különbség, mert ott a jobb hátsó kerék mögött sikerült helyet szorítani a 12 voltos akkunak.
A Corolla Touring Sports, azaz a kombi a villanymotoros csomagtérnyitás megjelenésével láblendítésre is feltárja az ötödik ajtót. Csomagtere is az új keletű igényességet tükrözi a halvány pilácsot leváltó LED-fénnyel, a nemesacél küszöbvédővel, az alumínium sínekkel a cuccok könnyebb tologatására. A csomagtérnyílás 1067 mm-re nőtt és végre itt is elég rápaskolni a rolóra, hogy betekeredjen. A kétféle magasságban rögzíthető csomagtérpadló hátoldalának gumibevonata könnyen tisztítható, a színe szőnyegborítású.
Névváltozás
Néhány országban megmarad ugyan az Auris név, de a Toyota Európában is átnevezte Corollára a kompakt autót. A változtatás az utolsó utáni pillanatban jöhetett, mert az októberi Párizsi Autószalon előtt még az új Auris fejlesztési vezetőjével egyeztettük az interjút, de a beszélgetésen már a 12. generációs Corolla főmérnökével találkoztam.
Abszolút ésszerű az ötajtós és a kombi visszatérése a régi névhez. A vevőkör fiatalításának reményében bedobott Auris nem bukott meg, mert 12 év alatt, idén júliusig mégiscsak elkelt belőle 1 466 682 db Európában, de mégsem egy Corolla.
A latin korona szóból eredeztethető típusjelzés a legértékesebb nevek egyike a világon. 1966 óta több mint 45 millió autóval a Corolla a legnagyobb darabszámban gyártott autó és a legnépszerűbbek egyike is. Tavaly a JATO és a CarSalesBase adatai szerint az 1 073 285 Ford F-sorozatú pickup mögött második volt a globális értékesítési ranglistán 924 118 autóval, megelőzve a 867 145 darabig jutó Volkswagen Golfot.
A lépcsőshátú neve nem változik, viszont a szedánból is lesz 1,8-as hibrid, amikor tavasz végén megjelenik hazánkban az új Corolla-generáció. A limuzint azért nem nevezték át, mert ez sosem volt Európa-centrikus modell, szemben az ötajtóssal és a kombival. Bár mostantól azonos technikára épülnek, a Priusból és a C-HR-ből nem lesz Corolla Eco+ vagy Corolla Coupé.
Technika
Minden új Toyota a TNGA-építéselvet követi. Önmagában a Toyota New Generation Architecture nem sokat jelent, a Corolla ezen belül a GA-C padlólemezt használja, mint a Prius IV, a C-HR és a Lexus UX. Az összes Corolla megkapja az előző két Aurisnál csak bizonyos motorváltozatokhoz járó független hátsó kerékfelfüggesztést, amit minap az összehasonlító tesztben szereplő Focusból és Golfból hiányoltunk.
Súlycsökkenés sajnos nincs. Az 1,8 literes hibridek esetében a kifutó Auris súlya 1345-1430 kg között szórt, az újból a ferdehátú 1345-1400, a kombi 1370-1430 kilós. A dízelmotoros, automata váltós konkurensek zöménél így is kevesebbet nyom a Corolla 1,8 HSD, egy vele összevethető Golf 1321, a Focus 1364, az Astra 1393 kilós.
Európai fejlesztés a kombi
Mivel az Avensis gyártása megszűnt és az eleve drágább Camryből nem lesz kombi, a Corolla Touring Sports kénytelen pótolni az Avensis kombit. Ez annyira Európának szóló és másutt nem is forgalmazott modell, hogy a Japánban fejlesztett ötajtóssal párhuzamosan, de a brüsszeli központban futott a fejlesztése Kanei Tosio vezetésével, míg a ferdehátú fejlesztési vezetője Ueda Jaszusi, a Toyota globális főmérnöke.
Itt a bemutatón tudtam meg, hogy eltértek a mérceként választott konkurensek is. A kombi fejlesztői a Golf VII mellett elsősorban az Astra K-ra figyeltek, az ötajtós fő ellenfele a Golfon kívül a tavaly 800 380 példányban értékesített új Civic.
10 mm, amin sok múlik
A Corolla új technikájával 60 százalékot javul a karosszéria torziós merevsége és ami a vezethetőségben még fontosabb, 10 milliméterrel alacsonyabb a súlypontja. Erre nem szabad legyinteni! Kobajasi Norihiko főmérnök-helyettes szerint egy hozzáértőnek 5 mm is feltűnik, az egy teljes centivel lejjebb vitt súlypontot a közlekedés fejhallgatóval vezető, telefont nyomkodó rémei is megérzik.
Míg az 1,2 literes, 116 lóerős turbós benzines ismert az elődből, az 1,8-as hibrid hajtáslánca a C-HR-ből és a Prius IV-ből, a Toyota kifejlesztett egy új hibridrendszert, kifejezetten az európai vevőknek.
Dízelmotor nem is lesz az új Toyota Corollában, mivel gázolajos motort Európában is csak a Land Cruiser terepjárókban, a Hiluxban és a haszonjárműves gyökerű Proace Versóban kínál a Toyota. Mivel 1997, a Prius I bemutatása óta a cég eladott a világon 12,5millió hibridet, Európában pedig 2,1 millió darabot, a dízelt könnyen nélkülözheti. Európai szinten 2012-ben 28, tavaly már csak 6 százalék volt a dízelarány az Aurisban, a hibridé mindeközben felment 29-ről 68 százalékra.
Kétféle hibrid
A Toyota alapos felméréseket készíttetett 1,0-1,4 literes turbós benzines konkurensekkel és szintén turbós dízelekkel járó embereket a hibridbe beültetve. Az derült ki, hogy pont azt értékelik a hibrid hajtásrendszerben, amit mi is (kifinomult működés, csekélyebb környezetszennyezés, városi alkalmasság) és ugyanazt is utálják. Amit elsősorban kifogásoltak: a 130-as sebesség tartása autópályák emelkedőin, tehát az erőtlen motor bőgése; nehéz besorolás sztrádafelhajtókról a forgalomba (+1 ványadt és felbőgő motor) és kamionok bizonytalan megelőzése országúton, tehát a gyorsulás 80-120 km/óra között.
A megoldás alapja a Lexus UX kapcsán részletesen bemutatott, új fejlesztésű benzines motor integrálása a hibridrendszerbe. Az Atkinson-ciklussal az új motor hatásfoka 41 százalék, sűrítési aránya 14,0:1. A motor hosszú löketű, 80,5 mm a furat és 97,6 mm a lökete. Az elektromos hajtású vízszivattyús, szívó négyhengeres a közvetlen és szívócső-befecskendezést variálja. A motor teljesítménye 112 kW (152 LE)/6000 és 4400-5200 között 190 Nm.
Többet tud a villamos gép is, 80 kW (109 LE) teljesítménnyel és 202 Nm forgatónyomatékkal. Kompaktabb és könnyebb a teljesítményelektronika, kisebb a villanymotor, kevesebb helyet foglal a fokozatmentes erőátvitel.
Az erőtejesebb elektromos rásegítéssel a kétliteres benzines motor fordulatszáma erős gyorsításkor nem szökik fel 5500-ra, kb. percenként 4000-4500 között marad és lassabban is emelkedik. Mivel a fordulatszám-növekedés valamelyest arányos a gyorsulással, az eddiginél harmonikusabban viselkedik a továbbfejlesztett HSD. Nemcsak a finomabb átmenet és a villamos gép ereje javít a kényelmen, de az alaposabb zajszigetelés is.
122 és 180 lóerő, eltérő hibrid akkuk
Eltér a 122 és a 181 lóerő rendszerteljesítményű hibridváltozat nagyfeszültségű akkumulátora. A régi norma szerint 3,4 l/100 kilométeres átlagú, kilométerenként csak 76 gramm szén-dioxidot kibocsátó 1,8 literesben a fogyasztáscsökkentés volt a legfontosabb, ezért ebben a jobb energiasűrűségű, az eddigi nikkel-fémhidridnél 16 kilóval könnyebb könnyebb lítiumion akkumulátort találjuk. A kétliteres hibridben viszont a jól bevált nikkel-fémhidrid akkucsomag működik, mint a Priusban és a C-HR-ben.
Amikor rákérdeztem a várható élettartamukra, a hibridhajtásért felelős Cukasima Hirojuki és az autó fejlesztését irányító főmérnök-helyettes, Kobajasi Norihiko nagyon határozottan állította, hogy tesztjeik alapján a lítiumakkumulátor élettartama sem lehet csekélyebb az NiMH-telepnél. A gyártó ugyanazt várja el a lítiumos akkutól, amit az évtizedek óta bevált megoldástól, meglátjuk. Esetleg az E21-es Corolla használt autó tesztjében kitérünk rá 10-20 év múlva.
Vezetés
Párizsban is láttuk, hogy a Corolla ígéretes autó, de a tényleges előrelépés csak menet közben jön át. A 180 lóerős hibridhajtással halk, flott, kulturált és takarékos autó, amit jó vezetni. A végre alacsonyra engedhető üléshelyzet mellett újak a sportülések is. Tolakodó oldaltámaszok nélkül tartanak jól, a Corolla dinamizmusa nem bicsaklik meg azon, hogy szerencsétlenül csúszkálunk jobbra-balra és a kormányba kell kapaszkodni.
Abba kormányba, amelynek ezúttal nem tolták túl a rásegítését. Apró adalék, hogy Kobajasi Naofumi, a futóművet hangoló szakember Impreza STi-vel járt, amíg a családalapítás ki nem kényszerített egy praktikusabb autót. A Corolla útfekvése mostantól a jobbak közé tartozik a kategóriában. Érdekes, hogy a vezetett autók nyári gumiját a Falken szállítja; a legnagyobb gyári méret 18-as, de a technika elbírna 19-est is.
A kipróbált autókban nem találkoztam vele, de az új Corolla rendelhető adaptív lengéscsillapítás-szabályozással is. A rendszert a Kayaba gyártja, a számítógép mintegy 600-650 beállítás közül választja ki a megfelelőt. A csillapítási karakterisztitikát egy apró léptetőmotor szabályozza a lengéscsillapítókban, az átfolyó olaj mennyiségének űrsebességű változtatásával.
A szériafelszerelésű lengéscsillapítók szelepei egyenesben könnyen utat engednek a dugattyúnak az olajban, hogy a futómű lágyan reagáljon az úthibákra, kanyarban viszont nehezebb elmozdulnia a dugattyúnak. Élőben jól működik, de a nem adaptív futómű inkább feszes és sportos, mint pihe-puhán suhanós.
Mivel a hibridben nem kell kézzel sebességet váltani, az automatikus váltót igénylő vezetőtámogató rendszerek is érvényesülni tudnak. Az ütközésmegelőző rendszer felismeri nappal a kerékpárosokat, a gyalogosokat éjjel is észleli. Az adaptív tempomat finomabb fékezésekkel és gyorsításokkal tartja a követési távolságot és az előttünk autózó sebességét, ezért sokat és elégedetten használtam. A táblafelismerés is jól dolgozott, ahogy a sávelhagyást megelőző, a kocsit a sáv középvonalánál tartó berendezés sem bőszített fel tenyérbemászó, örökös kormánykorrekciókkal. A RAV4 is ezekkel a fejlesztésekkel debütál tavasszal.
Egy turbós benzineshez képest a hibrid hajtást nem éreztem 180 lóerősnek, inkább a 150 lóerős kompakt autók dinamizmusát nyújtotta, ami már élvezhető szint. Pedig jól megy, a kombi 8,1, az ötajtós 7,9 másodperc alatt gyorsul százra. Csak a végsebességét limitálja továbbra is 180 km/órában a Toyota.
Vezetés közben a Corolla Touring Sports is igen jó benyomást keltett, ha az alsó középkategória autóihoz hasonlítjuk. De az igényességet jelző, 8 hangszórós JBL-audiorendszer, a szélvédőre vetített kijelző, a lecserélt ülések, a hatásos zajcsillapítás, a távnyitással lehajtható hátsó üléstámla és az elődhöz képest 10 centivel megnyújtott, a hátsó lábteret növelő tengelytáv dacára a kompakt kombi nem ér fel a mai középkategóriás autókhoz. Ám a kifutó Avensis sem azt nyújtotta, amit az új 508, az Insignia, a Passat vagy a Superb, tehát összességében nem sokat romlik a Toyota pozíciója, ha nem a céges kombi mérete, hanem használati értéke számít egy vállalatiautó-tenderen.
Értékelés
Amikor a Vezess indult 2001-ben, a Toyota épp nagy korszakát élte a középmotoros MR2 harmadik generációjával, a Yaris 1,5 TS-sel, a VVTL-i Celicával. Igen jó autó volt az Avensis Verso, az E12-es Corolla és a fineszes Yaris Verso, nem beszélve a rendíthetetlen Land Cruiserekről és pár évre rá kijött a Prius II. Mindezt fájdalmas színvonalesés követte nagyjából 2007 után a tohonya Aurisszal, a 2,2 D-CAT mizériával, a Yaris nem túl ütős harmadik generációjával és a sok átlagos autóval, kivéve a zseniális GT86-ot. Nem véletlen hogy európai szinten a Hyundai annyira megközelítette, a C-HR érkezése előtt a Nissan majdnem meg is előzte a Toyotát.
Mostanra mintha a Toyota újra az európai igényeket tartaná szem előtt, mintha nem az Amerikában és Ázsiában nagy tömegben elsózható autókkal szúrná ki a jobbhoz szokott és többet is váró vevők szemét Európában és Magyarországon is. Kétségtelen, hogy a legdrágább és legjobban felszerelt modelleket vezettem az új Corollából, de rég nem ültem olyan tömegméretekben gyártott Toyotában, amely a kategória első harmadába sorolható, egyszerre nyújtva értékelendő kényelmet és örömteli vezethetőséget.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|