Röviden – Ford Mondeo kombi hibrid | |
---|---|
Mi ez? | A Ford Mondeo 2014-óta létező negyedik generációs modelljének hibrid hajtású változata, kombi karosszériával |
Mit tud? | Tágas, kényelmes és már a csomagtartójának mérete is kezdi megütni a használható méretet |
Mibe kerül? | A Ford Mondeo Hybrid listaára 10 875 000 négyajtósként és 11 475 000 kombi karosszériával |
Kinek jó? | Aki nagy, kombi autóra vágyik, de mégis spórolna a benzinszámlán, annak érdemes megnéznie a Ford Mondeo kombi hibrid változatát |
A Ford Mondeo jelenlegi változata már korántsem nevezhető újdonságnak, a negyedik generáció 2014-óta van piacon és a hibrid is elérhető már évek óta. Most viszont megpróbálták orvosolni a plusz akksik által felzabált, fájdalmasan kis csomagteret: kombi karosszériát kapott az autó. Igaz, így sem hatalmas a befogadóképessége, és a csomagtartó padlója is kényelmetlenül magasan kezdődik, de azért a 403 liter már nem olyan rossz adat.
Külső
A 4867 milliméter hosszú, tükrök nélkül 1852 mm széles és 1501 mm magas karosszéria hozza a jellegzetes fordos vonásokat, a mezei Mondeótól mindössze a kis gördülési ellenállású, 216/60 R16-os méretű, húsos abroncsok és az autó oldalán található Hybrid felirat különbözteti meg.
Jellegzetes trapéz formájú hűtőmaszk, keskeny, LED-es fényszóró, dombornyomott motorháztető és érzéssel adagolt krómbetétek. Aztán jön még a formás fenék, szemérmesen eldugott kipufogóval. Egy harmonikus, dinamikus kombinak nagyjából így kell kinéznie. Talán egy kicsit még hangsúlyozhatták volna a bolygóbarát hibridséget, de nem tették.
Belső
Utastere hatalmas, van benne hely bőven, minden ülésen kényelmesen lehet végigpöffeszkedni akár több órás utat is. Ugyan a dizájn már érezhetően lemaradt a mostani, frissebb modellek megjelenésétől, de a felhasznált anyagok jó minőségűek, szinte nagyítóval sem találni benne kemény, olcsónak tűnő műanyagot és maga az összeszerelés is tisztességes munkának látszik. Nagy, kényelmes, süppedős fotelek, pazar láb- és mindenféle tér, igazi hosszú távra való autó. Csak csomagot ne akarjanak sokat tenni bele.
Valahogy a szellőztetés nem sikerült túl jól, a légkondicionáló nehezen küzdött meg a nyári meleggel, hiába állt a hőfokszabályzó akár 21 fokon, kifejezetten melegnek lehetett érezni az utasteret hosszabb út során is.
Műszerfala egy nagy, analóg sebességmérőből áll, amit kétoldalt szerény méretű, de színes és változtatható információtartalmú kis képernyők egészítenek ki. Míg jobb oldalon csak levelek teremnek, attól függően, milyen takarékosan autózunk, addig a bal oldali tényleg hasznos, ott követhetjük az autó mélyén történő eseményeket. Hogy éppen a villany- vagy a benzinmotor hajt-e, és éppen milyen erőbedobással, valamint ezen a képernyőn gyűjthető be a megállásokkor az aktuális fékezésre kapott százalékos értékelő is.
Ha piros lámpához közeledve előrelátóan vesszük el a gázt, és finoman fékezve gurulunk végig, akkor könnyen összejöhet a 100 százalékos értékelés is. Ez az egónkon kívül a világnak is jó, mert ilyenkor szinte az összes mozgási energiát elektromos árammá alakítja a rendszer és elraktározza későbbre.
Hétköznapokon hátul a gyerekek életét ugyan megkeseríti a feláras, légzsákot is tartalmazó biztonsági öv – nehezen mozog, nagy a csatja és vastagabb is a hurkányira puffadt heveder alsó része – amit kifejezetten nehéz gyereküléssel együtt használni. Viszont biztos nagyon jó, ha felrobbanva éppen életet ment. Hátul még lehajtható könyöklő, illetve az abból nyíló, csomagtartóba vezető járat szórakoztatja a második sor utasait, ha az ablakok árnyékolóival, vagy a szellőzőrostélyok állítgatásával már kijátszották magukat. Fedélzeti rendszere könnyen átlátható, az érintőképernyő kezelése is könnyű, és a saját navigáció mellett a telefon tükrözést is támogatja, mind az androidos, mind az almás telefonokkal.
Alapból 403, lehajtott üléstámlákkal 1508 literes a csomagtartója, ami érezhetően kisebb a mezei hajtású kombi 525, illetve 1630 literes kapacitásával összehasonlítva. Van benne világítás, 12 voltos csatlakozó, és pár apróbb rekesz a mélybe száműzött gumijavító készlet mellett, és lehajtott támlákkal ha nem is tökéletes, de nagyjából sík padlófelületet kapunk. A motoros csomagtartónyitó mechanizmus viszont jól sikerült, pont olyan gyorsan nyílik, csukódik, hogy ne érezzük azt, hogy megőrülünk a tötymörgésétől. Mondjuk, ha közben a fura hangú kulingolást se csinálná, még szerethetőbb lenne.
Technika
A Toyota jól bevált receptjét követte a Ford, amikor összehozta a hibrid Mondeót. Vettek egy aránylag egyszerű, Atkinson-ciklusú benzinmotort, amihez az égvilágon semmiféle ördögi találmányt nem használtak fel, sem turbót, sem kettős tömegű lendkereket, sem irgalmatlan nyomáson dolgozó közvetlen befecskendezést, részecskeszűrőt nem szórtak a fazékba.
Atkinson-ciklus
Minél hosszabb úton mozoghat a dugattyú a keverék begyújtását követő expanziós szakaszban, annál nagyobb a hasznos munkavégzés – igen ám, de egy mechanikus szerkezetben minden mindennel összefügg, és a dugattyú ugyanakkora úton tud kifelé mozogni, mint befelé. Az Atkinson-ciklus úgy vágja át a gordiuszi csomót, hogy a sűrítési ütem kezdetén késlelteti a szívószelep zárását, így a beszívott keverék egy része visszaáramlik a szívócsőbe. Így a lehetségesnél kisebb mennyiségű keverék marad az égéstérben, a munkavégzés során tehát kevesebb potenciál marad kiaknázatlanul. Röviden: az Atkinson-ciklusú motorok a hatásfok növelését – és a károsanyag-kibocsátás csökkentését – úgy érik el, hogy a munkavégző ütem lökettérfogata nagyobb, mint a sűrítő ütemé.
Majd fogták az eCVT „váltót” – amely nem a hagyományos értelembe vett folyamatosan változó áttételű, hanem egy bolygóműves erőátvitel – két villanymotort, amelyek közül az egyik a hajtásba száll be a másik pedig főleg a rekuperációért felel – és összerakták a Toyota példáján valószínűleg megbízhatónak és takarékosnak ígérkező rendszert, majd betették a Mondeóba.
Ami ugye alapvetően nem erre a hajtásláncra szabva készült, ezért a töpörödött, az optimálistól távol álló formájú csomagtartó. Üzemanyagtankja 49 literes, amivel a mért fogyasztási adatokkal, a lélektani 1000 kilométeres hatótáv kiautózása sem reménytelen küldetés.
Kétliteres benzinmotorja önmagában 140 lóerős, ami az elektromos hajtással kiegészülve, együtt 187 lóerős rendszerteljesítményt jelent. Papíron nem rossz, de azt se feledjük, hogy a hibrid Mondeo kombi saját tömege 1,7 tonna, ezzel kell megbirkóznia az említett teljesítménynek.
Vezetés
Mivel a Mondeo hibrid hajtáslánca nagyon hasonló a Toyota-féle hibridekéhez, vezetni is olyasmi, mint egy Priust, vagy éppen Camryt. Ugyanúgy megvan a nagyobb gázadásra felbőgő, aztán gyorsulás közben is azonos fordulaton üvöltő motor, amitől a legtöbb európai autóvezető kiütést kap. Hétköznapi használat mellett azonban a Mondeóban ez sokkal kevésbé zavaró, hiába halljuk, amikor bekapcsol a hajtásba a benzinmotor is, valahogy a hangszigetelés jobban sikerült. A csendes, puha siklásba a ma már furcsának ható ballonos gumik is besegítenek.
Fékezésnél leginkább a nyúlós, nehezen adagolható fék az, ami hozzáedződést igényel. Eleinte felszisszen az ember, hogy meg fogunk-e állni. Lassításkor eleinte csak a villanymotor megnövekedő ellenállása fékezi az autót, amivel a mozgási energia egy része elektromos áramként visszatáplálható az akkumulátorokba, és csak intenzívebb fékezéskor használja az igazi fékeket. Az átmenet, hogy mikor fékez visszatáplálással és mikor az üzemi fékekkel, sajnos egész jól tetten érhető. Pedig a fékek elvileg egész jól működnek, 100-ról 35,1 méter alatt állítják meg a tekintélyes méretű autót.
Civilizált, megfontolt vezetés mellett egész jó arcát mutatja a Mondeo Hybrid: igen csendes, se szél-, se egyéb zaj nem hallható benne, még autópályás sebességgel autózva sem. A vezető kényelmét távolságtartó tempomat, és kissé talán málészájú, megfontolt sávtartó is segíti, sötétben pedig az automata fényszóróasszisztens kapcsolgatja a távolsági és a tompított fényt helyette. Kormányzása ugyanolyan semleges, könnyed, mint amilyen az egész autó vezetése, és irányítani sem stresszes a hatalmas testet, méretéhez képest egyáltalán nem érezni problémásnak, mindenhova fájdalommentesen belavírozható.
Egy takarékosságra kihegyezett autónál érthető, hogy fontos a fogyasztás. Közel 1000 kilométer közös autózás után 5,2 litert mutatott a fedélzeti számítógép, ami tankolás, és számolás után inkább 5,1 liter lett a valóságban. Az sem gyakran fordul elő, hogy ilyen pontos legyen egy fedélzeti rendszer, de az meg még ritkább, hogy ha kevéssel is, de mégiscsak fölé lőjön a mért adatnak. Az 1000 kilométerben úgy 400 km-nyi autópálya lehetett, 300 országút, a maradék pedig városi vánszorgás. Igaz, az autópályás szakaszon az M3-as telítettsége miatt ritkán ment 110 fölé a sebességmérő mutatója.
Költségek
Ford Mondeót kombi karosszériával jelenleg 9 220 000 forinttól lehet kapni – ez az 1.5-ös EcoBoost motoros változat ára 165 lóerővel, hatfokozatú kézi váltóval – a lista másik végén pedig a 2.0 TDCi áll, 190 lóerős motorral, nyolcfokozatú automatikus váltóval, összkerékhajtással, 12 480 000 forintos árral. A hibrid az árlista drágább végéhez húz a maga 11 475 000 forintos árcédulájával. A tesztautó pedig összeszámolva a belekerült extrákat is, úgy 12,9 millió forint körül vihető haza.
Ford Modeo Hybrid kombi és vetélytársai – Listaár, forint
Ford Modeo Hybrid kombi és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Toyota Camry Executive (218 LE) | 11 890 000 |
Volvo V60 T6 hibrid Inscription (320 LE) | 17 950 000 |
Ford Mondeo Hybrid kombi (187 LE) | 11 475 000 |
Értékelés
Ha nem igazán dobogtatja meg a szíved a vezetés, de mégis egy termetes, kényelmes, jóindulatú lamantinnal szeretnél autózni, amiben még a dugóban senyvedés is elviselhetővé válik, és fáj minden benzire költött forint, akkor Ford Mondeo Hybrid a te autód. Egy tank benzinnel kimegy a világból, van benne hely, csendes, okos, de garantált, hogy a pulzusod nem megy benne 75 fölé.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|