Röviden – Alfa Romeo Stelvio QV
Mi ez? Az Alfa Romeo 2016-ban bemutatott szabadidő-autója, a Stelvio csúcsmodellje, a QV, némi modellfrissítés után. Nem változott sokat, de nem is nagyon volt rá szüksége. Szerencsére a művészi szinten megalkotott 510 lóerős motort nem piszkáltak.
 Mit tud? A a Porschén innen számos sportmodell menettulajdonságait felülmúlni.
Mibe kerül? Az Alfa Romeo Stelvio QV listaára a cikk megírásakor 29 190 000 millió forint. A tesztautóba néhány millióval több extrát pumpáltak.
Kinek jó? Aki sportos SUV-re vágyik, mindenképp próbálja ki, mielőtt vásárol bármit, aztán nem kizárt, hogy meggyőzi a Stelvio.

Néhány éve, az Alfa Romeo Giulia tesztje alatt engem is elragadott az érzelmcunami, addig nem igazán rajongtam az olasz autók iránti, de a Giuliával határozottan elindult valami. Most pedig, miután kiszálltam a Stelvióból, teljesen megfertőzött az olasz autógyártás egyik csúcsterméke, mint Bruce Bannert a gammasugárzás. Ahogy a Stelvio egy zöld embléma hatására Hulkká változik, úgy izzik fel a sofőr szeme is és csattintja a kormány mögötti váltófüleket fel-le, mert a Stelvio QV azt akarja, hogy érezd. Érzed minden porcikádban, hogy ez az autó képes kiszakítani a szürke, unalmas hétköznapokból, a vezetés mára szinte teljesen kikopott őszinte élményét adja, amire mondhatnánk, hogy megfizethetetlen, de ennek kőkeményen megkérik az árát.

Egy apró adalék a felvezetőhöz, hogy még jobban elkapjon a hangulat: az Alfa Romeo Stelvio QV volt jó ideig a leggyorsabb szabadidőjármű, ami valaha végigszaladt a Nürburgringen. A körideje: 7 perc 51,7 másodperc! Olyan nagynevű modelleket utasított ezzel maga mögé, mint a Range Rover Sport SVR, vagy a Porsche Cayenne Turbo S, amely elsőként lépte át a 8 perces álomhatárt az SUV-kategóriában (jelenleg egy Mercedes a leggyorsabb).

Itt a legújabb Bosszúálló 1

Külső

Kívülről nem sok változáson esett át a Stelvio Quadrifoglio a 2020-as modellfrissítéssel. A hátsó lámpabúra kicsit áttetszőbb, fényes fekete színű a scudetto körüli keret, valamint a hátsó emblémák is. Ami még látványos újdonság, hogy mostantól kizárólag a Stelvio QV-változathoz lehet rendelni az új 21 colos könnyűfém keréktárcsákat, amelyek sajnos a tesztautóra nem kerültek fel, de ránézésre sokkal jobban mutatna egy 21-es felni a 20-as helyett, hiszen a kerékjáratban még van hely bőven.

A színek terén sokat bővült a kínálat. Négy besorolás közül lehet választani: a Competizione a márka sporthagyományaira utal, de ott van még a Metál, a Pasztell és az Old Timer színválaszték, amely az Alfa Romeo múltjából merít. A tesztautó a csodás Competizione Red színben feszített, amely máris 850 ezer forintos extraként hullik az alapárra.

A hatalmas légbeömlőkkel ellátott lökhárító felett helyezkednek el a táncra csábító lámpatestek, amelyek felett érzékien domborul a motorházfedél, oldalanként három szellőzőnyílással, hogy megfelelő legyen a légáramlás az 510 lóerős motor számára. Csak a rendszámtábla rondít a képbe.

Itt a legújabb Bosszúálló 65

A méretes tükrök aránya passzol ugyan az autóhoz, ám dimenzióiknak köszönhetően a szél bizony alaposan megtörik rajtuk és ez nagyobb sebességnél komoly hanghatással jár, ami beszűrődik az utastérbe. Vizuálisan a hátsó ablak körvonala és a tetőív is lefelé csapódik, de szerencsére annyira mégsem, hogy kupé SUV-ről beszéljünk, a hátsó fejteret nem áldozták fel a forma oltárán. 

A Stelvio farához érve semmi extrát nem venni észre, egészen addig, amíg lefelé nem kúszik a tekintet, amikor is mosolyra húzza az hétköznapi autóbuzi száját az oldalanként két-két kipufogó látványa, melyek a szénszálból és titánból készülő, kettős üzemű Akrapovič rendszer végpontjai. Ez egyébként nem szériatartozék, 2 millióval növeli meg az autó vételárát, amire nem mondom, hogy minden fillért megér, de közel jár hozzá.

Itt a legújabb Bosszúálló 66

Itt a legújabb Bosszúálló 67

Belső

Olaszos dizájn köszönt minket az utastérben, finom vonulatokkal, lágy ívekkel. Nincsenek illesztési hézagok vagy sorjás műanyagok. Minden puha, kellemes tapintású és letisztult. Még a 8,8 colos TFT-kijelző is tükröződésmentes borítást kapott, ami növeli prémiumérzetet. De itt azonnal meg kell állnunk egy pillanatra, ugyanis ez a fedélzeti képernyő és a mögötte található hardveres és szoftveres megoldás az autó leggyengébb pontja.

Azzal még meg tudtam barátkozni, hogy a képernyő felső vonala nem fut párhuzamosan a felette lévő műszerfalelemmel, de azt, hogy 2020-ban ennyire gyenge felbontású, lassú és nehezen használható rendszert szerelnek egy 30 milliós autóba, csak azért bocsátja meg az ember, mert egy hét használatnál magasról teszünk rá, szaggat-e a navigáció és mennyire éles a tolatókamera képe. Ha hosszan birtokolnánk, már más lenne. Hiába kerültek újdonságok a menübe, mint például a nagyon jópofa Performance Pages, amelynek segítségével valós idejű információkat kapunk a fontosabb mechanikai alkatrészek hőmérsékletéről, az éppen leadott nyomatékról, a felhasznált teljesítményről, a turbónyomásról, a G-erőről vagy a maximális sebesség teljesítményszintjének értékéről, ez keveset kompenzál azon, hogy például a tolatókamera képét az alapvetően sem túl nagy képernyő felén láthatjuk csak, ami ezzel a felbontással párosítva szinte már egy Mitóban is kellemetlen.

Itt a legújabb Bosszúálló 68

Itt a legújabb Bosszúálló 69

A modellfrissítéssel leginkább az utastérbe érkeztek újdonságok: változtattak a kormánykerék és a sebességváltó dizájnján, ami piszok jól sikerült. Fogásra és ránézésre is csillagos ötös mindkettő. További újdonság még, hogy a biztonsági övek a klasszikus fekete mellett piros, valamint zöld színben is rendelhetők, a tesztautóban piros feszült a testre.

Az előre szerelt sportülések mérete nagyobb testű és az átlagnál magasabb felhasználóknak picit szűkös, és sajnos sehogy nem tudtam megfelelően kényelmes ülés- és kormánypozíciót fogni a Stelvióban, épp csak megfelelőt. A vezetőülést nem lehet számomra kellően alacsonyra, a kormányt pedig elég magasra állítani. A hátsó helykínálatra azonban nem lehet panasz, az ülőlap befelé lejt és olyan szögbe állították, hogy kényelemesen elférjen a térd.

A csomagtér is teljesen használható méretű, ha azt nézzük, hogy egy sportautóról van szó, márpedig arról van szó: 499 literről a hátsó ülések lehajtásával 1600-ig bővíthető.

Itt a legújabb Bosszúálló 70

Itt a legújabb Bosszúálló 71

Technika

Miután a kormányon megnyomjuk a szép piros indítógombot, az alumínium motorháztető alatt életre kel a hathengeres blokk, amelyet V8-as Ferrari-motorból alakítottak át, és ezt bizony nem rejti véka alá a Stelvio. Büszkén üvölti, hogy ezek nem üres szavak, vagy hangszórón keresztül adagolt parasztvakítás, ez bizony a nyers erő, amitől felállnak a szőrszálak a karon. A 2,9 literes, V6-os motor 510 lóerővel és 600 newtonméteres nyomatékkal bír. Ez az erőforrás található a Giulia Quadrifoglióban is, de itt kizárólag összkerékhajtással párosítható, emiatt pedig az nyolcfokozatú ZF váltón is módosítottak.

Itt a legújabb Bosszúálló 72

Ha bárkin azon aggódna, hogy miért nem csupán hátul hajt a Stelvio QV, azt megnyugtathatom: ez az SUV alapjában véve száz százalékban hátul hajt, csak igény esetén segít be a hajtásba a két első kerék egy karbonból készült kardánon keresztül – maximum 50 százalékos nyomatékeloszlással. De van itt még önzáró differenciálmű és aktív nyomatékelosztó rendszer is (a hátsó kerekek között osztja a nyomatékot), és a DNA vezetőimód-kapcsoló is alapfelszereltség, az állítható keménységű lengéscsillapítókkal.

Itt a legújabb Bosszúálló 73

A súlycsökkentés érdekében az első, kettős keresztlengőkaros, és a hátsó négy lengőkaros futóműelemek is alumíniumból készültek, akárcsak az ajtók és a sárvédőívek. A végeredmény 1830 kg, ami közel 100 kilóval kevesebb a Porsche Macan Turbóénál. Ennek eredménye nemcsak az autó agilitásán érződik, hanem sebességadatain is: 3,8 másodperc kell mindössze százig (ezzel fürgébb, mint a Giulia Quadrifoglio), végsebessége pedig 283 km/óra!

Vezetés

A Stelvio Quadrifoglio az a fajta autó, ami nem szégyenlősködik, határozottan a tudtára adja a sofőrnek, hogy ő bizony menni akar, és nem érzi jól magát ha nem dinamikus módban van a DNA-tárcsa, amely segítségével négy különböző vezetési mód közül választhatunk, úgymint takarékos, normál, dinamikus és verseny. Ezen a tárcsán felfelé haladva egyre élénkebb lesz a gázreakció, keményedik a futómű, hangosodik a kipufogó és a mellékvese több adrenalint termel.

Race módban azonban nem árt észnél lenni! Bár a négykerék-hajtásnak hála bátran tapossuk tövig a gázpedált, a ESP ilyenkor nem engedékeny módba kerül, hanem teljesen kikapcsol. Megijedni nem kell, száraz aszfalton gond egy szál se, fizikát és lapos sportautókat megszégyenítő módon stabil a QV, maximum egy kicsit farol a feneke, ha kanyarban sem spórolunk a gázzal, de ez is teljesen kezelhető és felettébb élvezetes. Esős időben azonban ne erőltessük a dolgot, 510 lóerőnél és 600 Nm nyomatéknál pillanatok alatt megbosszulja magát az eszetlenség.

Itt a legújabb Bosszúálló 74

Az Akrapovič kipufogórendszer kétféle üzemben működik, a hangos és a nagyon hangos között lehet választani. A brutális akusztikus élményt akkor lehet átélni leginkább, amikor Race módba kapcsoljuk az üzemmódtárcsát és a váltásokat is manuálisan végezzük a kormánykerék mögötti, hatalmas alumínium fülekkel. A bő ezer kilométeres teszt során több ízben nyomtuk el a hortobágyi pusztaságban csattanó karikás ostorok hangját, és nem kizárt, hogy néhányszor megzavartuk a tokaji borvidék dűlőin és erdőiben élő vadállomány nyugalmát.

Autópályán is sikerült meghajtani a Stelvio QV ménesét, amiről csak annyit mondhatok, hogy a sebességérzet ilyen körülmények között gyakorlatilag megszűnik. Egy kicsit nem figyeltem, és máris közelebb volt a mutató a kettessel kezdődő sebességtartományhoz, mint az egyeshez. Országúton pedig akkora az erőtartalék, hogy az ember azt gondolná, nincs az a szituáció, amikor nem kezdhetek bele egy előzésbe, pedig van, szóval itt is nagyon észnél kell lenni, ne ragadja el a sofőrt túlságosan a hév.

Itt a legújabb Bosszúálló 75

A fogyasztásról legyen elég annyi, hogy a móka akkor kezdődik, ha 18-19 litert elfogyaszt 100 kilométeren az autó, de erős városi forgalomban móka sem kell hozzá, hogy elérjük ezt az értéket. Persze 120-as tempóval be lehet vinni 14 liter alá a fogyasztást, de akkor minek vesz valaki ilyet? A fogyasztás mellett a sportos karakter hátulütője a felfüggesztés, ami elég rázós, még takarékos üzemmódban is. Meg lehet szokni, nem vitás, de ne várjuk, hogy szabadidő-autós hajókázást kapunk a pénzünkért.

Most pedig nézd meg a nürburgringes körrekordot, amit az elején említettem:

 

Költségek

Az Alfa Romeo Stelvio QV ára 29 millióról indul, és olyan apróságokkal mint az extra kipufogórendszer, a vezeték nélküli telefontöltő, a fényezés, az elektromos napfénytető vagy a karbon-kerámia fékek, máris 35 milliónál járunk.

A Stelvio paletta legolcsóbb modellje a 160 lóerős dízel változat, ezért 12,3 millió forintot kérnek. A legolcsóbb benzines pedig 14,2 millióba kerül és 200 lóerős.

Az Alfa Romeo Stelvio QV és vetélytársai – Listaár, forint

Az Alfa Romeo Stelvio QV és vetélytársai – Listaár, forint
Alfa Romeo Stelvio QV (510LE) 29 190 000
Porsche Macan Turbo (440LE) 33 316 264
BMW X4 M (510LE) 29 280 000
Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ (435+22LE) 34 467 000

Itt a legújabb Bosszúálló 76

Értékelés

Bárhol közlekedtem az autóval, alap volt, hogy az alfások már messziről villantottak, de az utca emberének is mosolyra húzta a száját és kedves pillantások közepette haladhattam el egy-egy forgalmasabb városi szakaszon, arról nem is beszélve, hogy a ház előtt vagy parkolóban mennyien lefotózták. Olyan ő, mint Pókember, aki az egyik legerősebb Bosszúálló, mégis barátságos és közkedvelt.

Mellette – Ellene
 
  • Gyönyörű formaterv
  • Barátságosan feltűnő
  • Pusztító erő
  • Menettulajdonságok
  • A vezetés élménye
  • Anyaghasználat
  • Brutális kipufogóhang
 
  • Magas sofőröknek kényelmetlen kormány- és üléspozíciók
  • Néhány ezer kilométer után már röcögnek az anyagok az utastérben
  • A központi kijelző mérete, felbontása, minősége nem 2020-as

Szavazás

Hogy tetszik az Alfa Romeo Stelvio QV?
átlag
8.56
szavazat
1059
Hogy tetszik az Alfa Romeo Stelvio QV?