Röviden – Maserati Levante Hybrid GT | |
---|---|
Mi ez? | Modellfrissítés utáni nagy SUV, a Levante első generációja a Ghiblivel közös hátsó vagy összkerekes padlólemezre. A 4×4-es tesztautó 48 voltos hibrid, turbómotorja 2,0 literes és 330 lóerős. |
Mit tud? | Kis motorból bántó turbókésés nélkül nagy erőt kinyerni. De fontosabb, hogy a Levante exkluzív és öltöztet. |
Mibe kerül? | 32 566 280 Ft volt a tesztautó alapára, extrákkal együtt 46 580 018 Ft szerepel a listaáras ajánlaton. Most 39,7 és 41,9 millió Ft között kapni új négyhengeres hibridet. |
Kinek jó? | Erős, tekintélyes, jól kivehetően drága SUV-t keresőknek való, de inkább V6-os vagy V8-as motorral. |
Torinóban, a Mirafiori üzemben, az itáliai autógyártás egyik epicentrumában készül a Maserati Levante. A nemes SUV hibrid hajtáslánca egyben azt is jelenti, hogy orrában V6-os vagy V8-as motor helyett soros négyhengeres dolgozik, rafinált feltöltéssel. Mire elég mindez?
Külső
Egy Maserati orrát a márkajelzés önmagában eladja. Az emblémát a bolognai Piazza Nettuno terecskét ékítő műemlék ihlette, itt áll az a 16. századi szökőkút, amelynek része Neptun tengeristen bronzszobra, a kezében tartott háromágú szigonnyal.
2016 óta készül a 0,31-es alaktényezőjű Levante, modellciklus utolsó harmadában lehet. Külseje mégsem öregedett meg, talán mert semmi bazári nincs a formájában, többek között LED-ek sem világítanak a hűtőrácsból. A motorháztetőn lévő emblémát és a hűtőmaszkon lévő szigonyt 4-4 fényes pálca keretezi, szigorúra szabott, a tesztautóban LED-mátrix fényszórókkal.
Egy Levante a tápláléklánc tetejéről nézhet körbe, méretei is tekintélyt adnak. Hossza 5005, szélessége 1981, magassága 1693, tengelytávolsága 3004 mm. A Levante nem kiugróan terebélyes, de magabiztosan leparkolható a kategóriatársak közé. A G05-ös BMW X5 4922 mm hosszú, 1745 mm magas és 2004 mm a szélessége, az Audi Q7 hossza 5063 mm, szélessége 1970 mm és 1741 mm a magassága. A Levantét az alacsonyabban vezetett tetővonal is sportosabbnak mutatja a Maseratikhoz képest tömegtermelésben ontott konkurensek között.
Oldalnézetből látni, mennyire hosszú az orra és milyen határozottan a hátsó kerekein ül az autó tömege, legalábbis optikailag mert nem farnehéz. A 2022-es modellévre módosult az embléma a motorháztetőn és a C-oszlopon illetve a Maserati felirat betűtípusa a csomagtartófedélen.
Maseratis jellegzetesség a három oldalsó kopoltyú az első sárvédőkön. A hibrideket kék díszítés különbözeti meg a benzines Maseratiktól, a hibridség kékje színezi az emblémát is a C-oszlopon.
Alapáron 18-as felnik járnak, a tesztautó 21 collos, Helios fantázianevű kerekei extraként 2 122 602 forintba kerültek, a Bianco Alpi fényezés felára 1 278 385 Ft volt az autó megrendelésekor. Soknak tűnik? Pedig Sonderangebot ahhoz képest, hogy a prémiumszegmens ezen magasságában – és ebben az árnyalatban – a kék féknyergek felára 1 206 023 Ft lehet.
De ez a kék valójában azért ennyi, mert a Blu Classic a Maserati perszonalizációs programja, gyári nevén a Fuoriserie része és a tesztautó ezt is megkapta. Ha tudsz élni másmilyen kék árnyalattal, ennek a töredékéért lehet kék féknyerged a Levantén. A Fuoriserie egyedi fényezéseket is kínál akár 9-10 millió forintos felárral, gyakorlatilag minden földi jó elérhető, ha az autó egyediségéért nem számít a pénz. Olaszul minden annyival nagyvilágibban hangzik, álljon itt eredetiben néhány fényezés gyári neve: Giallo Modenese, Rosso Magma, Nero Luce, Blu Sofisticato, Azzurro Astro.
Belső tér
Szomorú, hogy a hátsó ajtók kulcsérzékelője ki tud maradni egy ennyire magas árú autó szériafelszereltségéből, ráadásul a Levante nem új modell, több év lett volna ezt korrigálni a modellévváltásokkal. A hátsó kulcsérzékelő a könnyű hozzáférés csomag részeként kapható, onnantól az első ajtók nyitása vagy a távirányító nyomkodása nélkül is biztonságba helyezheted először a gyermekeket.
Beülve klasszikus rajzú és kialakítású utastér fogad. Nem uralják a látványt faltól falig érő képernyők, ami egyeseknek avíttá teszi a Levantét a frissebb konkurensek mellett, másokat meggyőz a békebeli látványvilág.
Egy analóg időóra és a két kerek főműszer 10 vagy 20 év múlva sem fog ósdinak hatni, mint a ma szépnek látott, de felbontásban, reakcióidőben gyorsan elavuló és az egész autót megöregítő képernyők. Mit ér ma a monosziluett Nissan Primerában világelsőként csodált tolatókamera?
Nem volt fontos a szempont a jó térkihasználás. Belül van ugyan elegendő hely, de egy 5 méter feletti autó sokkal tágasabb lehetne. Elöl normálisan elférni, a második sorban is inkább a fejtér csekély. A csomagtartó 580 literes, ami átlagos ebben a méretkategóriában.
Legtöbbször a motoros csomagtérfedél gombja az ajtón magán van, így a lecsukáshoz pipiskednie kell az alacsonyabbaknak. Itt viszont felismerték a tervezők, hogy mennyivel okosabb lejjebb elhelyezni a zárógombot. A fedél csukása kis késleltetéssel indul, biztosan nem csukja oda senkinek a kezét, ráadásul akadályérzékelője is lehet.
Minőségérzetben többet várnánk ezért a pénzért, mintha a Levante utasterének tervezői egy egész autógenerációval korábbi konkurensekhez igazodnának, nem azokhoz, amelyek 2022-ben csábítják a tehetős ügyfélkört. Ezen a 2021-es modellévre, 2020 júliusában érkező modellfrissítés sem segített, hiába hozott többek között egy új központi kijelzőt.
Szép rajzú, gyors és elég hamar kiismerhető az érintőképernyő. Még jobb, hogy a fő funkciókhoz valódi kapcsoló is van, például az offroad üzemmódhoz, amit támogat a légrugózással megnövelhető hasmagasság. Belül néhány kapcsoló a Mercedesekre emlékeztet, a tükörállítás és az ablakemelő gombjai például.
Belül is találkozunk a hibridek kékjével, ilyen a díszvarrás kontrasztszíne a fekete bőrrel kárpitozott, illatos és igen szép bőrrel bevont üléseken illetve a fejtámlákban látható háromágú szigonyé. 1 495 469 forintba kerülnek az extrák sorában a perforált teljes prémium bőrülések.
Technika
Korábban is lehetett volna terepjárója a Maseratinak, de az olcsóbb és gyorsabb megoldás, a Jeep Grand Cherokee technikájának reciklálása helyett a márka saját fejlesztésű, a Ghiblit és a Quattroportét hordozó padlólemezének módosított verziójára épül. Így nemcsak a tömegközéppont lett alacsonyabb, de az 50:50 körüli súlyeloszlás is megvalósulhatott.
Valamivel a Levante előtt a felső középkategóriás Ghibli limuzin is megkapta a hibrid hajtásláncot, még 2020-ban. A cél mindkét típusban a gyártásból törölt dízelmotor pótlása. Ha elolvassátok a leírást a sajtóanyagban a fogyasztás- és emissziócsökkentésről, a márka jellegzetes hangélményének megőrzéséről, a Maserati hajtáslánc-villamosítási stratégiájáról vagy a márka természetéből fakadó innovatív attitűdről, azt hihetnétek, hogy a Prius után 25 évvel izgalmas hibridhajtással gazdagodott a technikatörténet.
A valóság ezzel szemben egy kisegítő hibridrendszer, 48 voltos feszültségű elektromos komponensekkel, amilyet a Suzuki S-Cross-tól a 4-es BMW-ig sokféle tesztautóban láttunk már. Itt is szíjhajtású önindító-generátor, egy erősített generátor szolgál villamos gépként, ez termel vissza áramot gázelvételkor és fékezéskor a csomagtérpadló alatti akkumulátorba.
Amiben a Maserati rendszere különleges, az a turbófeltöltőt kisegítő elektromos légsűrítő. Mivel a turbót megpörgeti levegővel egy elektromos kompresszor, a töltőnyomás mindig van akkora, hogy egyenletesen bőséges legyen a teljesítmény és kis fordulaton se legyen bántó késés gázadás után.
A kompresszor azt az áramot is elhasználhatja, amit gázelvételkor vagy fékezéskor összegyűjt a szíjhajtású önindító-generátor. Ha a csomagtéri akkumulátor épp lemerült volna, a 48 voltos önindító-generátor termel áramot az elektromos feltöltőnek.
A benzines motor a Stellantis konszern GME (Global Medium Engine) motorcsaládjába tartozik, van amerikai ága Hurricane néven és európai ága is a Stelvio és a Giulia motorjaival illetve a Jeep Wrangler 4xe konnektoros hibriddel.
200 bar a közvetlen befecskendezéses motor üzemanyagnyomása, ez ma átlagosnak tekinthető. 250-350 baros nyomásértékek is vannak benzines motorokban a porlasztás tökéletesítésre.
Elvileg a tesztelt Maserati Levante Hybrid GT súlyeloszlása jobb, mint a nem hibrideké. Az autó farában elhelyezett akkumulátor és a hat vagy nyolc helyett mindössze négyhengeres motor kisebb tömege két irányból javítja a súlyeloszlást.
A motor 330 lóerős, a maximális forgatónyomaték 450 Nm már 2250-es percenkénti fordulatszámon. Azt a tartományt, amíg késne a gázreakció, mert a nem osztott szívócsatornás (monoscroll) turbófeltöltőt nem tudja felpörgetni a kipufogógáz, ügyesen áthidalja egy elektromos hajtású feltöltő a turbófeltöltő pörgetésével. A végsebesség meghaladja a 240 km/órát, a gyorsulás időigénye 0-100 km/óra között kereken 6,0 másodperc.
Teljesítményben a V6-os turbós benzines Levante Modena a következő lépcső 350 lóerővel, 500 Nm nyomatékmaximummal, majd jön a 430 lóerős Modena S és legfelül a V8-as Levante Trofeo 580 lóerővel, 730 Nm-es nyomatékcsúccsal, 4,1 másodperces gyorsulással 100-ra. És 302 km/órás végsebességgel, híven a márka vállalásához, hogy ők az SUV-k Maseratiját adják.
A Levante egy nagyon fejlett technikájú autó, benne van hardverben is, ami elvárható. A hajtáslánc egyéb komponensei a mild hibrid technikával nem változtak. Itt is a ZF nyolcfokozatú automatikus váltójának örülhetünk, az összkerékhajtás része a hátsó kerekek közötti részlegesen önzáró differenciálmű.
Aszfaltterepjárók között sem magától értetődő a légrugózás, amit itt elöl kettős keresztlengőkaros, öt lengőkarral megvalósított, hátul pedig többlengőkaros futóművel társul, adaptív lengéscsillapítással kiegészítve.
Vezetés
Szervozárás húzza be a hanyagul becsapott ajtókat, állítható a pedálsor és 310-ig ér a sebességmérő skálája. Előbbi kettő extra ugyan, de azonnal érezni, hogy elegáns és mi tagadás, nagyon drága autóval indulunk útnak.
Városban feltűnt, mennyire sokan előzékenyek az alpesi fehér SUV-val. Kiengedik a Maseratit, elveszik gázt, hogy be tudj sorolni, olyan gesztusokkal kedveznek neki, amit az ellenszenvvel kísért prémiummárkák nem kapnak meg. A szép nagy panorámatető első része tolótetőként nyitható, ez is jót tesz a hangulatnak.
Zavaró ellenben, hogy a parkolássegítő nem mindig képes megkülönböztetni azt a helyzetet, amikor a torlódás állít meg, emiatt kerül közel egy autó és feleslegesen ad hangjelzést illetve amikor tényleg parkolni szeretnénk.
Akadnak sportautók, amelyek nem érik el a hibrid Maserati Levante menetteljesítményeit, a motor mégis csalódás. Beindítása után az első mordulás még elhiteti, hogy valami nagyobb van benne, de vezetés közben hamar kijön, hogy nagyon fakó a karaktere.
Négy henger hiányzik belőle, de kettő biztosan. Az utcán elhúzó, akár dízelmotoros Ghiblik és Levanték hangját csodálva a márka saját motorjainak varázsa teljesen kimarad a mild hibriddé fejlesztett sornégyesből.
Nehéz lehetett a szerencsétlen alapadottságokkal bíró, viszonylag kis hengerűrtartalomból nagy teljesítményt kipréselő négyhengeressel összelőni a váltóvezérlést, de a nyolcfokozatú automatika itt is remekel és amennyire tudja, kisegíti a motort. A váltások harmonikusak.
Tetszett, hogy Sport üzemmódban a váltó nem lép feljebb a fordulatszámhatár elérésekor, még jobban tetszettek a jó nagy, bármilyen helyzetben könnyen eltalálható, ráadásul tömör fém fülek a kormány mögött a fokozatok kézi kapcsolására. Aki hallott már műanyag váltóflepnit csattogni más elegáns autóban és gyönyörködött itt a boldog békeidők igényességét visszaidéző fém kapcsolókarban, az nehezen fog róla lemondani más márkáknál.
Valahol azt olvastam a márka magyar honlapján, hogy a Levantével „Bármely terepen könnyedén szárnyalhat, vicsorgó reagálókészséggel és könnyed távolságbíró képességgel”, ami megfogalmazásában némi értelmezést igényel, de van benne igazság.
Ez egy nagyon jól használható autó, veled van a mindennapokban adódó feladatokban. Légrugózásával megemelhető, ha szükséges, a 4×4-es hajtás megőrzi az autó fölényét és a vezető magabiztosságát nehéz körülmények között. A melegen simogató, de gyorsan viharosba forduló mediterrán szélről elnevezett Levante jó társ autópályán is, motorja 130 km/órás sebességnél 1800, 160-nál is csak 2950 körüli fordulatszámon jár.
Ebben a komor színvilágú, de nemes környezetben, a Harman Kardon-hangrendszer zenéjével aláfestve jó utazni, annál is inkább, mert SUV létére és 21-es kerekei dacára a Levante szépen és nyugodtan fut. Rugózási kényelme hozza azt, amit ennyi pénzért illetve a rugózott és a rugózatlan tömeg ilyen kedvező arányával elvárhatunk.
Vezethetősége, útfekvése és stabilitása is a jobbak közé tartozik a magas építésű autók világában, jól megszabott kormányerőkkel irányítható, de azt messze nem tudja, amivel a Cayenne újra és újra meg tud lepni. Pedig egy Maserati adekvát ellenfele inkább a Porsche, a nagy darabszámaik miatt kommerszebb prémiummárkák autói arculati hátrányban vannak.
Kanyargós úton a 48 voltos hibrid Maserati Levante nem kérdőjelezi meg úgy a fizikát, mint a Porsche Cayenne, de így is jó autó. Nem kell azzal takaróznia, hogy mennyivel egzotikusabb, mint az olaszoknál sikeresebb, jobb modellpolitikát folytató, következetesebb márkaépítést végző gyártók autói. Mert a ritkaság nem lehet érv a középszerűség mentegetésére, pláne nem ezen az árszinten.
Költségek
32 566 280 Ft volt tesztautónk alapára tavaly ősszel, amikor gyártották, kevésbé gyenge forinttal. Ezért a pénzért bőven lehetne nagyfeszültségű akkumulátoros, konnektorról tölthető hibrid is, nem egy sima 48 voltos. A cikk feltöltésekor az importőr, a Maserati Wallis 39 690 000 illetve 41 930 000 forintért kínál négyhengeres hibrid Levantékat.
Mivel ez az első Maserati tesztautó a Vezess 21 éve során, kihasználtuk az alkalmat és Levante Hybrid GT szerepelt a Teletankban, a Vezess fogyasztásmérő videósorozatában is. Itt 14,9 liter/100 kilométeres átlaggal zárta az egyforma arányú városi, országúti és autópályás szakaszokból komponált tesztkört. A WLTP szerinti átlagfogyasztás 10,2 liter/100 km.
A Maserati Levante Hybrid GT és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Audi Q7 55 TFSI quattro 48V hibrid (3,0 V6, 340LE) | 22 342 910 |
BMW X6 xDrive40i 48V hibrid (3,0 sorhat, 333 LE) | 29 205 000 |
Maserati Levante Hybrid GT (2,0 soros 4, 330 LE) | 32 566 280 |
Porsche Cayenne Coupé (3,0 V6, 340 LE) | kb. 36,9 millió |
Nálam száz kilométerre 16,3 literes benzinkúton mért átlagot produkált városi és békés országúti utakkal, a fedélzeti számítógép szerint 20 liter körüli városi értékekkel. Mivel itt szó sem volt hajszolásról, ez mindenképp túlzás egy közvetlen befecskendezéses, kiváló sebességváltóval megtámogatott motortól. Kell is a 80 literes tank, hogy a sűrű tankolások ne emlékeztessenek állandóan az autó falánkságára.
Értékelés
Ha már az autó nevében is szerepel a Hybrid szó, ennél sokkal fejlettebb szinten illene villamosítani a Levante hajtásláncát. Ebben az ár- és súlykategóriában hiányzik egy konnektorról tölthető hibrid, ami a konkurenseknél évek óta létező technika, a GLE még egyenáramú villámtöltést is nyújt.
330 lóerővel is bőven elég erős, nem a nagyobb motorok többletteljesítménye, hanem a négynél több henger karakterjegyei hiányoznak belőle. Motorból másikat is választhattok szerencsére, hat vagy nyolc hengerrel a Levante egészen más autó lehet. Mert ez így 46 580 018 forintért, ráadásul még a 359 forintos euróval számolva, aránytalanul sok pénz a nyújtottakért cserébe.
Formája és kisugárzása van olyan erős, kényelme, biztonsága és felszereltsége van olyan nívós, hogy a saját környezetükben folyamatosan Q7-es Audikba, X5-ös és X6-os BMW-kbe, GLE Mercedesekbe, XC90-es Volvókba botló ügyfelek könnyedén hátat fordítsanak a kevésbé exkluzív autóknak.