Egészen váratlan számokkal találkozhatunk, ha a Lexus UX eladási adataiban turkálunk. A márka egyik bestseller modelljéről beszélünk, majdnem ugyanannyi kel el belőle évente, mint az NX-ből. Hogy miért nem látunk belőle annyit az utakon? Magyarországon még mindig a SUV a vonzóbb, így nálunk kicsit mást mutat a mérleg, de nyugaton és főleg Amerikában az UX húzómodell a Lexusnál. Idén már elment belőle majdnem 8000 példány csak Európában. Joggal gondolhatnánk, hogy a márka eladásainak nagy részét hozó modellt igyekeznek minél vonzóbban tartani piac számára, erre egy modellfrissítés igazán jó alkalom.
Ezzel szemben a Lexusnál nem igazán módi, hogy a modelleken jelentős változásokat hozzanak. Sem az előző NX, sem az ES nem mutatott fel sokkal többet a ráncfelvarrással, és ugyanez a helyzet a UX-szel is. Hogy a modell értékeit megtapasztalhassuk és a vásárlók életstílusát megértsük, egy berlini kirándulást szervezett a gyártó a friss UX bemutatására.
Mit csinál a Lexus-vásárló szabadidejében? Bonsai-fát ültet, kite-surföl a naplementében, este megsüti a maga kenyerét és kever egy koktélt. Hogy milyen a termék, amivel közlekedik? Nagyon úgy tűnik, hogy teljesen lényegtelen.
Külső
Ha egy Lexust láttál, akkor láttad mindet. Tényleg csak sziluettbeli különbségeket lehet felfedezni, a formavilág mindegyiken szinte teljesen azonos. Az UX viszont úttörő dizájnmegoldásokat is hozott a megjelenésekor, melyek közül a legfeltűnőbb a LED-csíkkal összekötött hátsó lámpapár. Mi az újdonság? Hacsak nem valamelyik új árnyalatú fényezést kapja, tulajdonképpen semmi. Az UX megjelenése egyáltalán nem változott a modellfrissítéssel.
Ha nem az F Sport csomag kerül rá, megkülönböztethetetlen az előző modelltől. A sportmodellre ugyanis most fényezett kerékjárati ívek kerülnek, más a lökhárítója – ez korábban is így volt – és pici emblémákat akasztanak a sárvédőire, de technikailag semmit nem változik a 2023-as modellévre. Külső méretei is változatlanok: 4495 mm hosszú, 1840 mm széles, 1540 mm magas, ez igaz a teljesen elektromos UX 300e-re is.
Belső
Az utóbbi 15 évben különböző megoldásokat láttunk a Lexustól a multimédia kezelőszervére, de egyik sem volt az igazi. Amikor az Audi, a BMW és a Mercedes is tekerős kezelőszervet használt, akkor a Lexusokban vagy lapos joystick, vagy egy külön érintőpad szerepelt, amelyekkel messze nem volt olyan egyszerű a menüben turkálni. Ennek utolsó generációja került az UX-be is, amit most a frissítéssel nyugdíjaztak.
A teljesen új multimédia rendszer a ráncfelvarrott UX egyetlen igazi újdonsága. A 12,3 colos kijelző már érintésérzékeny, ezért a középkonzolra nem kerül kezelőszerv, a régi helyén most az ülés- és kormányfűtés gombjai vannak. Nagy lépés ez, de valójában már eredetileg így kellett volna megjelennie az UX-nek ahhoz, hogy naprakész lehessen. Kicsit ez az érzésem a szoftver és a kezelőfelület tekintetében is, nehézkesen, lassan irányítható, a menük között sokat gondolkozik, nem azért nem vált át néha, mert nem érzékelte, hogy hozzáértünk, egyszerűen csak késik, sokat.
Az ilyen nemzetközi bemutatókon nagy szerepet játszik a gyári navigáció is, ezen megtervezve kapjuk meg a tesztútvonalat. Ezen viszont a legtöbb rendszertől eltérően komplett útvonal – több megállót beszúrva – nem menthető el, csak egymás utáni pontok megadásával. Vagyis ha lekapcsoljuk a navigációt, kezdhetjük elölről az egész tervezést. Az pedig mindkét autóban előfordult a próba során, hogy teljesen magától kikapcsolt a navigáció, így a teljes magyar delegáció elvesztette az útvonalat.
Online kapcsolat ide vagy oda, egyáltalán nem naprakész a szoftver: azt a rövid távot, amennyit az autókkal megtettünk, azt sem tudta félrevezetések nélkül kivitelezni. Az esetek 50%-ában próbált bevinni olyan utcába, amit már lezártak felújítás vagy a karácsonyi készülődés miatt, de a kanyarodási korlátozások sem passzoltak a célra vezetéssel. Röviden: közel használhatatlannak bizonyult a berlini forgalomban a fedélzeti navigációs rendszer.
Azzal hogy eltűnt a tapipad, nem kapott több tárolót a középkonzol. Továbbra is két pohártartó szerepel, a könyöklő alatt pedig egy egész nagy rekesz. Két USB-C kerül előre, kettő hátra és egy sima USB a könyöklő alá, ez egy elég jó pont. Akárcsak az utastér anyaghasználata, remek a bőr minőségérzete, ahogy a legtöbb műanyagé is.
Hogy mennyire két főre szabott az UX utastere, azt a hátsó sor mutatja a legjobban. Ennyire feltűnően ma már semmiben nem spórolják le az ajtókárpitot hátul. Ami elöl szépen bőrözött és aprólékosan kivitelezett, azt hátul rideg műanyagból öntötték ki. A hely nem kevés, de sötét és szűkösnek érződik, nem jó hátul ülni. Csomagtartója az akkumulátor miatt 320 literes, az elektromosé kicsit nagyobb, 367.
Technika
Változatlan a Lexu UX benzines kínálata, Magyarországon csak a 250h modell lesz elérhető, amely a Toyota negyedik generációs hibridrendszerét takarja – azaz még nem a legfrissebbet. Ebben 2,0 literes Atkinson-ciklusú szívó benzinmotor dolgozik, melyhez egy töltő és egy hajtó villanymotort csatlakoztattak.
A benzinmotor teljesítménye 152 lóerő, a villanymotoré 109, ha pedig összkerékhajtású változatot kérünk, akkor a hátsó tengelyre egy 7 lóerős, 55 Nm nyomatékú elektromos motor is kerül. A rendszerteljesítmény minden esetben 184 lóerő, nyomatékból a benzines 190, a villanymotor pedig 202 Nm-t teljesít, ezek nem adódnak össze. 8,5 másodperc alatt gyorsul fel 100-ra az elsőkerekes és 8,7 alatt az összkerékhajtású, innen is látszik, hogy nem teljesítményben, hanem mozgékonyságban ad többet az alapváltozatnál.
Nagyot változik azonban az elektromos hajtású Lexus UX 300e, amivel még nem találkozhattunk – a frissítés előtti verzió is csak idén érkezett meg a magyar piacra. A korábbi 54,3 kWh helyett számottevően nagyobb, 72,8 kWh-os akkumulátort kap.
A UX 300e hatótávolsága ezzel 315 kilométerről 440 kilométerre nő (és ha lemondunk a 18 colos kerekekről, további 10 kilométert nyerhetünk). Ebben a modellben 204 lóerős és 300 Nm nyomatékú villanymotort találunk, mellé a jövőben áthangolt futóművet és vezetési módokat kap, és a hírek szerint több ponton megerősítik a karosszériát is, de erről a frissített 250h menetpróbáján még nem kaptunk pontos információkat.
Vezetés
Annyira rövid távon ismerkedhettünk egyelőre az új UX-szel, hogy a vezetési élményről pontos beszámolót most nem fogok tudni tartani. A berlini forgalomban, leginkább dugóban ácsorogva töltött 30-35 kilométer alatt még akkor sem derült volna ki róla túl sok, ha teljesen új modellről lenne szó, ebben az esetben pedig semmiféle változás nem történt, ami érinthette volna a menetkomfortot, a zajkomfortot vagy a menettulajdonságokat.
Kétségtelen, hogy az UX egy teljesen egyszerűen használható, városi autónak is tökéletesen beillő hibrid. A kilátás nem rossz belőle, a tető takarhatja be a lámpákat és a vastag első oszlopok is elrejthetnek dolgokat a szemünk elöl. Szerencsére az LC-n megismert tükröket az ajtókra támasztották, így kicsit többet látunk hátra, kisebb így a holttér.
Feltűnően sokat járt az említett városi araszolásban a benzinmotor, amire egyszerű magyarázat, hogy a dugóban állva fékenergia-visszanyerésről nem is álmodhatunk, az pedig egy hibridnek fontos. A negyedik generációs Toyota-féle hibrid hajtás már sokkal másabb, mint a korábbi verziók. A motor fordulatszáma ügyesebben követi a gázpedál állását, egészen halvány csak a gumis, nyúlós érzet, és gázelvételre nem akad fenn a fordulatszám, nem igazán béget már egy ilyen hibrid.
Egy ilyen Lexus UX csak teszi a dolgát, mint egy ügyesen becsomagolt Toyota. Nem ér különösebb inger – leszámítva a navigáció és a multimédia miatti bosszankodást. Nem hangos a motor, kevés zaj szűrődik be a forgalomból, és a Mark Levinson hifi is tiszta hangokat szór. Ugyanakkor kicsit minden olyan egyszerű, olyan toyotásan japán, semmi igazán kiemelkedően prémiumos elemmel nem tud szolgálni, ami valahol szomorú.
Költségek
Megjelentek új fényezések és kéttónusú árnyalatok is a 2023-as Lexus UX kínálatában, előbbiek 400 000, utóbbiak 500 000 forint felár ellenében választhatók, de két színnél csak a tetőlemez lesz fekete. 15,25 millió forinttól indul a UX 250h, amiben szövetborításúak az ülések és 8 colos a multimédia, de már online a navigációs rendszere. Sávtartó, ráfutásgátló, táblafelismerő és adaptív tempomat is szerepel benne alapáron, 6 hangszórós a hifirendszere.
A fényezést és az összkerékhajtást (1,2 millió forint) leszámítva nincsenek választható extrák, csak meghatározott felszereltségek. Az alapáron felüli csomagok közül a Prestige ad jelentősen nagyobb felszereltséget, ebben már a szemben jövőket sem vakító mátrix-LED fényszórók, 8 irányban elektromosan állítható bőrülések, elektromosan nyíló csomagtérajtó és elektromos állítású kormányoszlop is szerepel.
Itt kapjuk meg az új multimédiát és a bemutatón leszerepelt navigációt is, az ára pedig 20,15 millió forint. 20,7 millió forint a csúcsmodell, melyben zajszigetelő réteggel látják el az oldalablakokat és 13 hangszórós Mark Levinson hifivel szerelik, de head-up kijelző is tartozik hozzá.
A Lexus UX és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Lexus UX 250h (184 LE) | 15 250 000 |
Toyota Corolla (184 LE) | 13 230 000 |
BMW X2 sDrive18i (136 LE) | 12 793 600 |
Mercedes-Benz GLA 180 (136 LE) | 14 089 000 |
Értékelés
Sokat kellett várni a Lexusnál az érintőkijelzőre, de nincs benne nagy köszönet. A szoftver gyenge, a navigáció pedig még olcsóbb autókban is jobban szerepel. Túl sok változás nincs, pedig több ponton is elmarad a konkurensektől az UX, főleg az anyaghasználatban. A prémium kompakt crossoverek szegmense ennél ma már jóval erősebb technikai fejlettségben és tudásban is. Kétségkívül hatékony hibrid hajtása miatt lehet vonzó, de a közönség egyre kevésbé foglalkozik azzal, mi hajtja az autót, mint azzal, hogy mit tud nyújtani.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|