A szabadidőautók térnyerése szinte teljesen kivégezte az élhető méretű kompakt családi egyterűek kategóriáját. Írmagjuk sem maradt, így aki nem akar terepjárónak álcázott, szűk harmadik sorral megáldott hétszemélyes családi autót, annak csak a haszongépjárművek technikáját öröklő, tolóajtós, dobozformájú nagyobb egyterűek maradtak megoldásként. 

Ez a szegmens sem túl sokszínű, a túlélés érdekében a gyártók komoly összeborulásokkal őrizték meg a piaci jelenlétüket. A Stellantis égisze alatt egy csapatnyi modell gyűlt össze azonos technikai alapokon, külön emblémával. A Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo, Fiat Doblo, Toyota Proace City lemezei mögött pár kozmetikai különbségtől eltekintve ugyanazt az autót találjuk. 

A család alázatos szolgája 1

Innen nézve nem csoda, hogy a Ford sem egyedül állította csatasorba a Tourneo Connect harmadik generációját. Inkább a Volkswagen ajtaján kopogtattak a Caddy technikai alapjaiért, így érdekes módon ezek a Fordok inkább a Volkswagen tulajdonosoknak lehetnek ismerősök. Az együttműködés másik részeként a Ford Ranger – Volkswagen Amarok páros említhető.

A közös fejlesztésből kétféle tengelytávval, kettő vagy három üléssorral elérhető kis egyterűek születtek, közülük a hosszabb tengelytávú kivitelt teszteltük 1,5 literes Ecoboost benzinmotorral, hatsebességes kézi váltóval. 

Külső

A Ford Tourneo Connect 4,85 méteres hosszával, 1,86 méteres szélességével és 1,79 méteres magasságával ott toporog a nagy méretű SUV-ok ligájában, a Toyota Highlander (4,95 méter), és a Ford Explorer képvisel hasonló méreteket. 

Csakhogy azok egyike sem ad belül akkora lakteret, mint egy ilyen furgon alapokra épített gép, ami ráadásul igazi svájci bicska, már a megrendelés pillanatában kirívó variálhatósággal. Ez persze nem meglepő, hiszen furgonként a minél tágasabb raktér a cél, ahol most ülések és emberek utaznak.

Eleve két tengelytávval (4501-4854 mm) rendelhető a Tourneo Connect, és mindkét kivitel kérhető hét üléssel is, így már az alapokat tekintve is bőséges a kínálat.

A család alázatos szolgája 41

Teljes LED fényszórók is rendelhetőek automata távolsági fénnyel

Az első ülésektől mérve, mindkét üléssort kiszerelve 1913 mm a rövidebb, és 2265 mm a hosszabb verzió. Ha pedig emberek helyett áru kerül a Tourneo Connect gyomrába, akkor a vizszintesig dönthető első üléstámlával akár 3 méteres tárgyak is szállíthatók. A maximális raktérkapacitás tengelytávtól függően 2,6, illetve 3,1 köbméter.

Jó kiállású családi téglaként kerül a szalonokba a Ford. Éles, határozottnak látszó vonalai nem tagolják túl a karosszériát, az oldalnézet pedig teljesen megegyezik a német testvérmodellel. Az egyszerű forma határozott, jó kiállású összképet ad, a konfigurátorban pedig akadnak igazi vidám, élénk színek, amelyekkel tényleg vidám családi kisbusz lehet a Ford Tourneo Connect.

A Caddy-Tourneo testvérpár orr-része teljes mértékben eltér, a keskeny fényszórókkal, a nagy méhsejt mintázatú hűtőmaszkkal, valamint a méretes légbeömlőkkel inkább a Ford Explorer unokatestvérének tűnik a Tourneo Connect. Jól állnak neki a függőlegesen elnyújtott sötétített hátsó lámpák, valamint a hosszú tetőn végigfutó ezüstszínű sínek is. 

A család alázatos szolgája 42

Szinte nincs olyan feladat, amire ne lenne bevethető egy nagyobb család számára

Belső

Beülve Volkswagen környezet fogad minket, és a Ford modellektől eltérő módon emiatt a fedélzeti rendszer is teljesen magyar nyelvű, minden üzenetét tekintve. 

A tesztautó magas ülésébe felkapaszkodva hagyományos műszerfalat találunk, ehhez a modellhez ugyanis még akad békebeli, fizikailag létező órákkal készülő műszeregység. A Sport, Titanium és Active felszereltségnél teljesen digitális megoldás jár, de egy ilyen autónál teljesen feleslegesnek tűnik a képernyő, a minden fényviszonynál jól látható, jól olvasható régi megoldás is tökéletesen elég információt ad a vezetőnek. 

Központi kijelzőből a nagyobb 10 colos került a tesztautóba (a kisebb 8,5 colos), a Volkswagen rokonság miatt a Tourneo Connect menürendszere a többi Ford-modellnél megszokott logikától eltérően működik, ez bizony az utolsó eldugott menüpontig a németek rendszere. 

A szellőzés szinte minden funkcióját (többek közt a belső keringetést is) ebből a menürendszerből érjük el, ahogy az ülésfűtést is. A hangerő, és a hőmérséklet közvetlen állítása egy érintésre érzéken felülettel történhet a képernyő alatt, de menet közben ezt a sávot pont jól eltalálni nem egyszerű, a jó öreg forgókapcsolóval sokkal egyszerűbb, komfortosabb ezt a funkciót kezelni.

A család alázatos szolgája 43

Csal a Ford embléma különbözik a Volkswagen Caddyhez képest

Sajnos a fedélzeti rendszerrel nemcsak a jó, de a rossz dolgok is átkerültek. Így a képernyő alatti érintőfelületnek nincs háttérvilágítása, ami sötétben nehezíti a használatot. Szerencsére a kormány gombjaival nincs ilyen gond, ezek bizonyított, jól használható kapcsolók, amelyekkel tapintásra tudjuk kezelni a tempomatot, rádiót. 

Az összeszerelés minőségére nem lehet panasz, a kategóriától pedig megszokottak a kemény műanyagok, az olcsó, de strapabíró borítások alkalmazása. Itt sincs ez másként, de a bőrkormány kellemes fogású, minden tökéletesen kézre esik. 

Praktikus rekeszekből, tárolókból nincs hiány, USB-C csatlakozók mindkét sorban akadnak, az ajtókba akár 1,5 literes palack is elfér, pohártartót, 12 Voltos ajzatot stratágialiag tűpontos helyeken találunk, a műszerfal tetején iratokat vár egy nagyvonalúan kialakított zseb, a második sorban pedig felhajtható asztalkák, további tárolók növelik a kényelmet. 

A család alázatos szolgája 44

Az ülések ergonómiája kiemelkedő, hosszú úton is kifogástalan a kényelem

Tér természetesen minden irányban akad gazdagon, a kényelmet elöl az Aktion Gesunder Rücken (AGR) elnevezésű  gerincszakértő egészségügyi intézet ajánlásait megfogadva tervetzék. 

Bár minden irányban manuálisan lehetett a tesztautó ülőhelyeit kurblizni, a kényelmük nem csak üres reklámfogás. A lábak kényelmét kihúzható combtámasszal, állítható magasságú és dőlésszögű ülőlappal növelik, a derekat pedig a négy irányban állítható gerinctámasz kíméli. 

A hátsó üléseket soronként emelt magassággal építették be, így a hátra szorulók is élvezhetik a kilátást, és nem csak az üléstámlákat kell bámulniuk. A szellős térérzetet a nagy méretű ablakok is erősítik, az opciós panorámatetővel pedig tényleg fényben úszhat a beltér.

Ez utóbbi éjjel zavaró is tud lenni, a közvilágítás fényei jól láthatóan húznak árnyékot az utastérben, és nincs roló, nincs semmilyen takarási lehetőség, ezt meg kell szokni, vagy még véletlenül sem beikszelni ezt az opciót. 

A család alázatos szolgája 45

Hét üléssel is van elég csomagtér

Az ég látványáról azért is érdemes lemondani, mert csak így lehet kiegészítő szellőzést rendelni a kocsihoz a tetőkárpitba. Ez egy nyári napon nagyobb áldás, mint az elsuhanó felhők látványa. 

A második sorban tényleg elég a hely három embernek, a középső ülés sem szükségmegoldás. Fapadosabb, de szintén használható a harmadik sor, elférnek a térdek, a szélesség pedig két embernek teljesen megfelel. 

A tolóajtó ma már ritka érdekesség, pedig egy ekkora autónál kifejezetten praktikus, főleg ha egy szűk parkolóhelyen kell a gyerekülésből kihámozni az utódokat. A háromszemélyes második sor ülései dönthető támlákat kínálnak, és az itteni két Isofix rögzítőpont mellé a hátsó két ülésen is találunk még kettőt.  Így akár négy Isofix-es gyereküléssel is egyensúlyozhat a Tourneo Connectben az, aki elé ilyen kihívásokat állított az élet. 

A család alázatos szolgája 46

A tolatókamera sokat segít egy ekkora autónál, a klíma főbb funkciói kaphattak volna külön panelt

A variálhatóság kimerül az ülések teljes kiszerelhetőségében, nem mozognak sínen, nincs trükkös hajtogatás, de aki jól terverzi az útjait, annak ez is elég lehet. Hiszen így mindkét hátsó üléssort is kipakolhatjuk, és teljesen sík rakteret kapunk, vagy csak két egyoldali ülés kiszerelésével jöhetnek a bringák az utastérbe, miközben négyen kényelmesen elférnek. 

Bátrabbak pedig kétszemélyes lakóautónak is bevethetik a kocsit, egy jó matraccal hátul a Ford Tourneo Connect kényelmes szállás lehet egy vadkempingezés erejéig. A tesztautó hosszú tengelytávjának előnye, hogy még hét utassal is marad használható csomagtér: így 629 litert kapunk, szemben a rövidebb verzió 191 literével. 

Technika

Az autógyártók közös együttműködése ebben az esetben igazi adásvételnek tűnik, a hajtáslánc minden építőeleme a Volkswagentől származik. Ennek okán három motorból lehet választani a Fordhoz, viszont nincs konnektorról tölthető hibrid, valamint elektromos verzió sem.

A tesztautó orrában található 1,5 literes EcoBoost benzinmotor a TSI megfelelője: 114 lóerős, 220 Nm nyomatékú, míg a kétliteres, négyhengeres EcoBlue dízelmotor a TDI átcímkézett verziója 102 vagy 122 lóerős teljesítménnyel (280 vagy 320 Nm) érhető el. A négyhengeres motorok mellé alapáron hatfokozatú kézi váltót kínál a gyártó, de a két erősebb motorhoz kérhető hétfokozatú, dupla kuplungos (DSG) automata kivitel is. 

A család alázatos szolgája 47

Szinte nincs ellenfele, alig akad már benzinmotoros családi egyterű ekkora méretben

A Ford Tourneo Connect kivitelei között érdekes új színfolt az erősebb dízelmotorhoz kínált összkerékhajtás. A kizárólag kézi váltóval elérhető négykerék-hajtás nem csökkenti a csomagtartó kapacitását, és nem befolyásolja a rakordóperem magasságát. Aki pedig tényleg terepre menne ezzel a géppel, az gyári motorvédő lemezt is kérhet a Tourneohoz.

Vezetés

Nehezen érthető, hogy miért nem esnek a hétszemélyes szabadidőautók eladásai, és miért nem rohannak a vevők az ilyen családi egyterűkért. Mert a maga józan módján ezek már igen jól vezethető, magas sebességnél is magabiztosan irányítható típusok, legalábbis a Tourneo Connect ezt a benyomást keltette. Már nem egy furgonból átalakított személyszállítóként viselkedik, ami nem tudja letagadni, hogy raklapos árúszállítás a fő profil. 

Sokkal inkább egy átlagos személyautó tulajdonságait hozza a vezethetőség, annyi különbséggel, hogy ez két számmal nagyobb. Igaz a 114 lóerős turbófeltöltéses 1,5 literes motor teljesítményleadása nem is csábít száguldásra, így ritkán derül ki, mennyire billen határhelyzetben az elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futóművön ülő karosszéria. 

Papíron mondhatni átlagos számokat produkál a konstrukció, a motor 220 Nm nyomatéka 1750-3000 közötti fordulatszám-tartományban jelentkezik, így a hatsebességes kézi váltóval a gyári érték szerint 12,4 másodperc kell a százas tempó eléréséhez, a végsebesség pedig 182 km/óra. 

A család alázatos szolgája 48

Aki dinamikusan akar haladni, annak sokat kell ezt a kart használni

Az átlagos menetteljesítményeket a tompa gázreakció rontja le, alacsonyabb fordulaton gyakorlatilag a padlógáz jelenti minden helyzetben a megoldást, ha finomabb mozdulattal akarunk fokoztatosan gyorsítani, akkor inkább enervált cammogás az eredmény. 

Viszont ha eréjesek vagyunk, és már fütyül a turbó elhagyva a kétezres tartományt, akkor érezni némi dinamikát. Ugyanez jellemző a konszernt legtöbb hasonló kategóriájú motorjára, a legfrissebb kibocsájtási normák szorításában nem engedhetnek meg élénkebb, a hivatalos mérési ciklusban viszont torkosabb, magasabb fogyasztást produkáló motorvezérlést. 

A család alázatos szolgája 44

Kényelmesek az első ülések, kellően hosszú az ülőlap, jól tartja a combokat, és a háttámla is „hátbarát” kialakítású

Cserébe ha egy buszsofőr habitusával, rövideket váltva, komótosan vezetünk, akkor a hengerlekapcsolásos technikával spóroló motor igen jó fogyasztási értéket tud produkálni. A teszthét során autópályán, városban, országúton is megfordulva, négy utassal, csomagokkal produkált 7,2 liter/100 km-es értéket a Tourneo Connect, ami nem rossz érték ebben a kategóriában.

A jó fogyasztás egyik titka a már említett hengerlekapcsolás. Egyenletes gázpedál állásnál, alacsony motorterhelésnél a második és harmadik hengert „lekapcsolva” spórol a rendszer, ezt a műszerfalon felvillanó felirattal adja tudtunkra a rendszer, ami egy kis nyugtató, azoknak, akik a motorhang enyhe változását valamilyen hibának vélnék. 

Ez a funkció a gázpedál legkisebb érintésére is kikapcsol, és többek között ennek köszönhetően lehet 6,4-6,7 l/100 km a fogyasztási érték a WLTP-mérési ciklus szerint. 

A fürgeség érzetre sokkal kellemesebb lehet ha a hatfokozatú manuális helyett a hétsebességes, duplakuplungos váltó kerül a benzines mellé, ezzel sokkal egyszerűbb megfelelő fordulatszám-tartományban tartani a motort, és érzésre is sokkal élénkebb az autó. 

A család alázatos szolgája 50

Vezethetősége megfelelő, a zajszint, a kanyarstabilitás már nem emlékeztet a teherautós múltra, a motor pedig takarékos, igaz a dízel dinamikusabb ebben a konstrukcióban

A kormány mögött megtett kilométerek biztonságát 19 elektronikus vezetéstámogató rendszer fokozza: már a belépő, bőségesen felszerelt Titanium szinttől jár a tempomat, a sávban tartó rendszer, az automata vészfékrendszer, a visszagurulás-gátló, és a parkolóradar is.

Ezek egy része hasznos, de a sávtartó például lehetne kevésbé agresszív, és megengedőbb, mert a ránk parancsoló „Vezessen a sávja közepén!” figyelmeztető üzenet hatása csupán annyi, hogy rászánjuk az időt, és fél perc alatt megkeressük a kikapcsolás funkciót a menüben. Igaz ezt minden indulásnál újra meg kell tennünk, mivel alapbeállításként automatikusan aktív a rendszer. 

A család alázatos szolgája 51

Automata a fényszóró, ami csupa LED-ből áll, és fényereje több mint elég

A méretes karosszéria, a dobozszerű kialakítás miatt az átlagos menetzaj is erősebbnek érződik a Tourneo Connectben ülve, de az előző generációkhoz mérve azért javult a helyzet ezen a téren is. 

Ez a műfaj egyik örök kompromisszuma, a kátyúkban dübbenő kerekek visszhangzó zajával meg kell barátkoznunk.  A vezethetőség viszont pont megfelelő a hosszú utakra, és a szállítmány (legyen akár emberi, akár anyagi jellegű) fáradságmentes célbajuttatásához. 

 A harmadik generációs Tourneo Connect kiszámítható, és stabil, méretéhez, magasságához viszonyítva még autópálya tempónál is megnyugtatóan, magabiztosan halad. Kormányzása könnyű, de nem teljesen élettelen, a városi manőverezéshez pont megfelelő, amit a tolatókamera, a radar, és a nagy tükrök is támogatnak. A segítségre szükség is van, alig pár centivel öt méter alatt jó ha ki tudjuk használni a parkolóhelyek teljes hosszát. 

Legyen bármilyen útfelület, bármilyen tempó, leginkább a komfort jellemző az autó rugózására. Az úthibákon könnyen lendül át, és még üresen sem pattog túlzottan, utasokkal pedig végképp lágyan halad, ami üdvözítő, főleg ha hányásra hajlamos fiatal utasok kerülnek a harmadik sorba. 

A fékhatása is a nyugodt haladáshoz igazodik, a fékerő nem hirtelen épül fel, komoly lassításhoz -akárcsak a gázpedál esetén-, itt is határozott mozdulatra van szükség. 

A család alázatos szolgája 52

A felirat a harmadik generációs Tourneo-t jelöli, ami a bőre alatt egy Volkswagen Caddy

Összességében a Tourneo Connect szinte kívánja az ezer kilométer feletti túrákat, az utastérben minden kényelmi felszerelés adott egy ilyen hosszú úthoz, de a költségeket tekintve a még takarékosabb dízelmotorral lenne erre a feladatra a tökéletes célszeszám. 

Költségek

A Ford Tourneo Connect azokra céloz, akik többre vágynak az alapoknál, és a hosszú családi túrákat kényelmes környezetben szeretnék eltölteni. Így nincs igazi lecsupaszított verzió, a Titanium felszereltség az alap a maga 13 085 000 forintos induló árával. Ebben az öt ülés mellé kapunk tempomatot, ülésfűtést, automata fényszórót, a gerincbarát üléseket, tehát nincs fájóan hiányzó kiegészítő. 

A vezetéssegítő rendszerekkel, adaptív tempomattal, táblafelismerővel, fáradtságfigyelővel, sávtartóval, utánfutó-figyelővel megpakolt csomag 609 ezer forint az extralistán, és ehhez még pár kényelmi tételt választva elérhetjük a 14-15 milliós ársávot. 

A család alázatos szolgája 53

Ennyi pénzért ár/négyzetméter arányban több autót nem kapunk, és meg kell barátkozni a gondolattal, hogy már az egyszerűbb, haszongépjármű technikát újrahasznosító autók is bőven tízmillió feletti alapárral kerülnek piacra

Ezzel, tényleg minden extrát megrendelve a Ford Tourneo Connect még mindig nem éri el a legolcsóbb villanymotorral szerelt családi egyterűek árszintjét, egy Peugeot e-Rifterért jelenleg 16,5 milliót kérnek, és ennél csak az akcióis listaárak alacsonyabbak.

A Ford Tourneo Connect és vetélytársai – Listaár, forint
Ford Tourneo Connect 13 085 000
Volkswagen Caddy
12 579 000
Peugeot e-Rifter (elektromos) 16 540 000
Mercedes T-osztály  11 748 000

Így nincs a bőség zavarában az, aki belső égésű motorral szerelt, tágas, hétszemélyes családi mindenest keres magának. A Tourneo Connect mellett kézenfekvő választás a Volkswagen Caddy, ami még olcsóbban elérhető, még puritánabb felszereltséggel, valamint érdekes alternatív kínál a Mercedes T-osztály, ami csillaggal együtt is a legolcsóbb belépő árat hozza. Ez annak köszönhető, hogy ez is együttműködésből született, a T-osztály maszkja mögött egy Renault Kangoo lapul, amiből nyakatekert módon a francia gyártó már nem kínál személyszállító kivitelt. 

Értékelés

Mellette – Ellene
 
  • Tágas beltér
  • Méretéhez mérten jó fogyasztás
  • Személyautós komfort egy furgon alapjain
  • Hét üléssel is megfelelő csomagtér
 
  • Tompán reagáló benzinmotor
  • Klímafunkciók kezelése

Szavazás

Hány pontot érdemel a családi Ford?
átlag
7.06
szavazat
284
Hány pontot érdemel a családi Ford?