Hetekkel ezelőtt, még márciusban vezethettük a Volkswagen legújabb, legnagyobb, nagyjából Passat-osztályú elektromos szedánját, az ID.7-et, amit a wolfsburgi márka a VW új zászlóshajójaként definiált. Viszont aláírtuk, hogy nem kotyogunk ki semmit a végső változatról, így eddig csendben ültünk az információkon. Ma délután kettőtől viszont szabaddá vált a pálya, hiszen ha minden igaz, időközben Kínában megtartották a világpremiert, bemutatva az új elektromos Volkswagent, az ID család legújabb, sorban a hatodik tagját. Az elektromos autókból álló család 2019-ben indult azID.3-mal, ezt 2020-ban követte az ID.4, 2021-ben az ID.5 és ID.6 – utóbbi csak Kínában kapható – majd 2022-ben befutott az ID. Buzz kisbusz, illetve most, 2023-ban az ID.7-es.
Külső
Hogy nagyjából hogyan néz ki a VW ID.7-es, azt már január óta tudjuk, amikor a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES) megmutatták az autó erősen álcázott, összematricázott változatát. Érkezés után mi is ezt nézhettük meg először – kissé lebutított, a legérdekesebb újításokat nélkülöző belsővel – majd zárt helyen megmutatták pucéran, matricák, hátsó ülést takaró álca nélkül is a márka új büszkeségét.
Bár az ID.7 profilból szedánnak, klasszikus négyajtós modellnek látszik, a 4961 milliméter hosszú, 1862 mm széles, 1538 mm magas, és 2966 mm tengelytávú autó technikailag mégis ötajtós. Megjelenésében semmi agresszív nincs, a dizájnt bemutató gyári szakértő direkt hangsúlyozta, hogy a VW szimpatikus, barátságos márka, így ilyen megjelenésű autókat terveznek. Az ID.7 valóban ilyesmi hangulatot áraszt, mindenhol letisztult, semmi feltűnő részlet nincs a karosszérián. Legfeljebb az oldalán végigfutó karaktervonalról gondolhatnánk, hogy megvághat, de semmi más.
A barátságos kinézethez valószínűleg az is hozzájárul, hogy egy elektromos autó formáját muszáj különösen jó légellenállásúra finomítani, mert minden látványos élért, izgalmas dizájnmegoldásért lehet, hogy kilométerekkel kell majd fizetni a hatótávnál. A Volkswagen pedig nagyon odafigyelt a légellenállásra, még a kilincseket is az ajtók síkjába süllyesztették és a széles, lapos autó alját is sík borítást fedi.
Belső
Utasterét a már jól ismert volkswagenes alapkövekből építették össze, annak minden jó és rossz tulajdonságával. Megmaradt számtalan, nehezen szerethető megoldás, – például eddig egyetlen olyan élő emberrel találkoztam, aki őszintén tudott örülni annak, hogy csak két ablakemelőgomb van a vezető mellett az ajtón, egy harmadikkal pedig azt lehet váltani, hogy az első, vagy a hátsó ablakokat működtesse-e ugyanaz a két gomb – de ezek mellett vannak jó, és hasznos újítások is a belsőben, amiknek tényleg örülhetünk.
A nyolcadik generációs VW Golf belsejében találkoztunk először a simogatós klímavezérléssel, hangerőszabályzóval, ami azóta elárasztotta a konszern mindenféle márkájú és méretű modelljeinek belsejét. Aztán kiderült, hogy nincs háttérvilágítása ennek a felületnek, így sötétben megtalálhatatlan rajta az a pont, amit éppen keresne az ember. Igaz, nappali fényben sem sokkal nagyobb élmény használni. Na, ennek már vége, közel 4 évvel azután, hogy valaki rábólintott erre a megoldásra, háttérvilágítást kapott ez a felület is. Hurrá!
De van ennél érdekesebb dolog is: az ID.7-ben már a szellőzőrostélyt sem tudod kézzel mozgatni, hanem villanymotorok állítgatják oda, ahová szeretnéd. A rendszer fantázianeve Smart Air Vents (intelligens szellőzőnyílások), és úgy működik, hogy az érintésérzékeny kijelzőn kell oda húznod a légáramlat irányát jelző karikát, ahová szeretnéd, hogy fújjon. Elsőre nyilván egetverő hülyeségnek tűnik agyonbonyolítani egy ennyire egyszerű dolgot, de legyünk nyitottak, próbáljuk megérteni, miért is jó ez. Mert lehet jó.
Leginkább akkor, ha valaki hajlamos arra, hogy beszélgessen az autójával. Ha szólsz neki, hogy fázik a kezed/lábad akkor az elektromos állítású rostélyokkal tudja a kezedre állítani a nyílásokból jövő kellemes meleg levegőt, ha később meg a lábadat melengetnéd, akkor átirányítja oda a fuvallatot. Boszorkányság.
Van még más látványos dolog is az autóban, ilyen a Smart Glass (okos üveg) névre keresztelt üvegtető is, amely pillanatok alatt tud váltani. Vicces, ahogy az 1,48 négyzetméternyi, 6,1 mm vastag, hét különféle rétegből álló hővisszaverő bevonattal is ellátott üvegfelület gombnyomásra válik átlátszatlanná, ha lekapcsolják róla az energiaforrást, elektromos áram hatására pedig újra átlátszó lesz. Nagyon leegyszerűsítve úgy működik, mint egy folyadékkristályos kijelző. Elméletben ezzel a megoldással elhagyható a fizikai árnyékoló – spoiler: nem igazán – amivel 4 kilogrammot lehet spórolni a tömegen.
Ülései fűthetők, szellőztethetők és masszírozni is tudnak, és nem csak a hátat tudják alaposan meggyúrni, hanem feneket is. AGR minősítésű üléseket, – amelyeket az egészséges hátért küzdő szervezet minősített – eddig leginkább Opelekben láttunk, de most már a Volkswagenekben is feltűnnek. Oldaltartásuk jó, komfortjuk pedig tényleg nagyon meggyőző a rövid tesztúton. Nem lehet igazán barátságos egy olyan autó, amelyben halott állatok bőrén ücsörögnek az utasok, így az ID.7 belseje teljesen állatmentes. Persze a sofőr lehet kivétel. A bolygó iránti szeretet jeléül újrafelhasznált anyagok is feltűnnek a belsőben, többek között az üléskárpitokban.
A vezető előtt apró sávvá zsugorodott csak a műszerfal, aminek a funkcióját óriási felületre vetítő, rengeteg információt megmutató Head Up Display vette át. Van még más irdatlan méretű monitor is az autóban, a középkonzolon, ahol 15 colos felületen bolyonghatunk az átdolgozott menürendszer almenüjeinek bugyraiban. Kedves dolog, hogy a klímavezérlés menüje mindig elérhető, ha beállíthatnékja támad valamelyik elöl ülőnek. Minőségre az előszériás példányok is teljesen rendben voltak, az anyaghasználat, kidolgozás, mind mind szép munka. Van állítható hangulatvilágítás, aminek a színe és színkombinációi is személyre szabhatók.
Helyből is sokat nyújt az ID.7, az első ülésekben nem szokott problémás lenni a tér, de itt a tekintélyes tengelytávnak köszönhetően hatalmas lábtérrel lehet számolni hátul is. Csomagtartója 532 literes, első blikkre jól használhatónak látszik, megvannak benne az olyan kötelező elemek, mint a dupla padlószint, a 12 voltos csatlakozó, a világítás, csomagrögzítő fülek és a szatyorkampó.
Elöl nincs benne csomagtartó, a motorháztető felnyitása után csak némi műszaki tartalom és az ablakmosó tartálya néz velünk szembe, bár ez nem is akkora baj, mert kevés márkának sikerül valóban jól és könnyen használható első csomagtartót tervezni. Hátul meg amúgy is van hely elég, ahová a töltőkábeleket el lehet rámolni.
Technika
Társaihoz hasonlóan az ID.7 is a konszern elektromos autóinak alapjául szolgáló MEB platformra (Modularer E-Antriebs Baukasten, ami valami olyat jelent, hogy egységekből álló, elektromos hajtású építőkészlet) épült. A hasonló méretű, nagyobb villanyautóktól megszokott, óriási pufók test helyett alacsony, lapos és széles kasztnit kapott az ID. család legújabb tagja.
A légellenállás csökkentése mellett a hátsó tengelyen lévő villanymotort is újratervezték, hogy az ID.7 azonos akksipakkal nagyobb távolság megtételére legyen képes. Nem csak erősebb, hanem hatékonyabb is lett az APP550 kódjelű villanymotor, ami 210 kW-os (286 LE-s) csúcsteljesítmény és 545 Nm nyomaték leadására képes, a korábban használt motor 150 kW-ja és 310 Nm-e helyett.
Nem változott a motor belső szerkezetének elrendezése, viszont minden alkatrészt továbbfejlesztettek benne. Megnövelték az állórészben lévő tekercsszámot és a vezetékek keresztmetszete is nőtt, a motor állandó mágnesét pedig nagyobbra, erősebbre cserélték. A hőháztartás optimalizálásával is tudtak még javítani a hatásfokon és a mechanikai komponensek megerősítése sem maradt el.
Papíron 200 kW-os villámtöltésre is képes az akkumulátor, viszont ez nem megy bármikor, a rendszernek elő kell készülnie a borzalmas teljesítmény fogadására, ami leginkább az akkumulátor hőmérsékletének optimalizálását jelenti. Ez történhet úgy is, hogy a navigáció alapján megneszeli az autó, hogy tölteni fogjuk, és intéz magától mindent, de kézzel is elindítható a ráhangolódási folyamat. Akkumulátorból kétféle méretű kerülhet az ID.7-be, a kisebb 77, a nagyobb 85 kWh-s.
Emellett az autó az erre megfelelő töltővel kommunikálva támogatja a Plug & Charge funkciót, így nem kell kártyákkal, applikációkkal, regisztrációkkal vesződni töltésnél. Elég csupán rádugni az ID. 7-et a töltőre és a rendszer azonosítja az autót, méri a felhasznált energiát és intézi a fizetést, számlázást is.
Vezetés
Az első közös tesztút meglehetősen kurtára sikerült, jóval a hivatalos bemutató előtt még csak az álcázott, furára matricázott példányokkal merészkedhettünk ki a spanyolországi Alicante környéki, meredek hegyi utakra. Kaptunk gyári szakembert is magunk mellé, aki nagy segítség volt, mert az előszériás autók fedélzeti rendszere állandóan lefagyott, szerencsére a kísérő már fejből tudta az utat, és az újraindítás is a kisujjában volt.
A sok matrica miatt, amik eltakarták a különféle szenzorokat, a vezetőtámogató rendszerek egy része sem működött az ID.7-en. Ami viszont működött, az a bitang nagy head up display – így már érthető, miért annyira jelentéktelen méretű a hagyományos helyen lévő műszerfal kijelzője – a HUD nagyjából mindent tud, megjelenít egy halom információt, jelzi a kanyart és a navigációs pontokat is parádés stílusban mutatja. Igazából a rendes műszerfalra le sem kell nézni vezetés közben. Soha.
Egyelőre csak annyit tudunk az autóról, hogy a hibátlan spanyol utakon roppant kényelmes dolog vezetni, a hangszigetelés kiváló – kétrétegű üveg található az oldalablakokban – és az izmosabb, új motor is rendesen meg tudja rántani a termetes és valószínűleg nehéz karosszériát. Ami meglepő, hogy a tömegből nem érezni túl sokat, gyorsul, lassul, ahogy kell, és persze a visszatáplálás, vagyis a motorfék erejét is lehet szabályozni. Irányítani sem okoz nehézséget, pedig ötméterhez tart az autó hossza, kormányzása steril, de pontos. Sok visszajelzésre mondjuk nincs is szükség egy puccos, méretes limuzinban. A hatótáv, illetve fogyasztásteszttel is megvárnánk majd a hosszabb távú, hazai próbaidőszakot, addig kénytelenek vagyunk elhinni a gyári 700 kilométer körüli hatótávot. Meg addigra valószínűleg a fedélzeti rendszer finomításait is elvégzik.
Értékelés
Igaz, voltak még apróbb hiányosságok a közúton vezetett, még előszériás ID.7 modellek működésében, de a roppant tágas, prémium érzést kínáló, ízléses belsőben utasnak lenni is jó dolog, rengeteg izgalmas, érdekes extra teszi szórakoztatóbbá az elektromos autózást. Az erősebb, hatékonyabb motorral pedig ha tényleg bele lehet kóstolni a 700 kilométeres hatótávba, akkor kifejezetten érdekes lesz az új, nagy elektromos szedán a Volkswagentől. Ha pedig a 200 kW körüli töltésre is rá lehet venni az autót – és lesz hozzá kellően izmos töltőpont is – akkor már a tankolások sem lesznek fájdalmasan hosszúak.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|