A szabadidőautók telített piacán hosszú évek óta sikersztori a Mazda CX-5 ami igen nagy dícséret, és úgy tűnik van még benne pár év, mert a japánok nem engedik el a kezét. Folyamatosan csiszolják, frissítik a technikát, most a piacon egyedülállónak számító szívó benzinmotoros konstrukciót egészítették ki egy észrevétlenül működő, mild-hibrid megoldással.
Magát a típust 2012-ben mutatta be a Mazda. Az első CX-5-ben debütált a formanyelvet azóta is meghatározó Kodo dizájn és a márkára jellemző Skyactiv technológia. A recept működött, a CX-5 pedig hátán cipelte a márkát a 2020-as évek felé, ugyanis ez volt a Mazda legkedveltebb típusa az elmúlt években.
Külső
Fejőstehénről van tehát szó, amit kár lenne átszabni. Kívül nem is mernek hozzányúlni, ami okos döntés, a technikailag szükséges változásokat, –mint például a teles LED-lámpák– is észrevétlenül rejtették el a 2017 óta debütált második generáció orrában.
Így nincs meglepetés, méretei sem változtak: hossza 4575 milliméter, szélessége tükrök nélkül 1845 mm, magassága 19 colos felnikkel 1685 mm, tengelytávolsága pedig kereken 2,7 méter. Igazi klasszikus bakancsforma, amiben a divatterepjáróságból nem csak a divat maradt meg. Magas kialakítású, a gigantikus kerekek felett pedig még van hely a kerékjáratokban, hosszú a rugóút, 21,1-21,6 centiméter a hasmagasság kiviteltől függően.
Ez egész jó érték, az összkerékhajtás pedig minden verzióhoz elérhető, tehát a japánok tényleg úgy gondolják, hogy egy szabadidőautóval néha le lehet térni az aszfaltozott útról. A legutóbbi frissítéssel érkezett két felszereltségi szint a Newground és a Homura. Mindkettő enyhe saját személyiséget ad a Mazda CX-5-nek. Előbbivel a terepjárós hangulatra erősítenek rá, több matt árnyalatú, fekete műanyaggal kívül, némi élénkzöld dekorációval belül, utóbbi a sportos vonalat képviseli sötét keretbe foglalt hűtőráccsal, fényes fekete díszbetétekkel.
Az összkép így is változatlan, ugyanaz, amiért a második generációt kedvelik a tulajdonosok: egy lendületes, törésmentes ívekből felépített forma, amin táncol a napfény, és napszaktól függően mindig más, érdekes arcát mutatja. Mindehhez jár a kellően agresszív, és jól felismerhető frontrész, a hangsúlyos hűtőráccsal, érzékelőket rejtő márkajelzéssel. Nem öregedett jottányit sem a frissen bemutatott konkurensekkel szemben, főleg a lehető legmazdásabb mélyvörös Soul Red Crystal fényezéssel.
Belső
A Mazda CX-5 második generációja már mutatta a szándékot, hogy a japánok a prémium márkák felé közelednek: kellemes tapintású kárpitozást kapott a beltér, pontosak az illesztések, szépen futnak a varrások, és a kezelőszervek működése, a működés hangjai is mind ezt igazolják.
Azért a beltéren érezhető az évek múlása, a divattrendek ma már szögletesebb, több és nagyobb képernyővel borított műszerfalat diktálnak, a Mazda CX-5 ebből a szempontból inkább klasszikusnak mondható.
Még a kormány mögötti műszeregység sem teljesen digitális, a Mazda nem rendelte meg a szinte mindenki által használt 12,3 colos kijelzőt. Itt egy hibrid egység működik, középen a kilométeróra digitális, de mellette a fordulatszámmérő, a vízhőfok és az üzemanyagszint maradt analóg műszer.
Igaz a modern kor vívmányai sem maradtak ki, a szélvédőre vetített színes Head Up Display jó kényelmi extra, ahogy a 360 fokos felsőnézeti képet adó, négy kamerával működő tolatást, parkolást segítő rendszer is.
A központi kijelző itt nem integrált, ráragasztott fekvő formátumú táblagépként lóg ki a műszerfalból, ezt több konkurens már szebben oldja meg. A fedélzeti rendszer is frissült 2022-ben, egy totálisan minimalista, egyszerű digitális felületet kapott az autó, amiben tényleg nem kapott helyett semmilyen sallang, és még a klasszikus módon, a váltó mögötti vezérlőtárcsával is használható.
Elegáns a menürendszer, a használt betűkészlet egyedi Mazda stílusjegy, a működése pedig talán pont a kevés funkciónak, és visszafogott grafikai megoldásoknak köszönhetően példásan gyors. Akinek ez kevés, annak az AndroidAuto és a CarPlay alkalmazás nyújthat alternatívát, a legfrissebb változatban vezeték nélküli kapcsolódással.
Vezeték nélküli immár a telefontöltés is, és ezzel nagyjából ki is merült az újítások listája. Az automata váltós kivitelben érdekesség a menetmódválasztó kapcsoló, ez is a ráncfelvarrással érkezett.
Magas az autó, és magas az üléspozíció is, klasszikus terepjárós hangulatban kicsit lefelé kell lépni kiszálláskor. Az ülések minimális oldaltartást adnak, és elöl az ülőlap is rövidnek érződik az első kilométereken, de könnyű megtalálni az ideális testhelyzetet, amivel hosszú utakon sem fáradunk el.
Ülésfűtés jutott mindkét sorba, sőt elöl szellőzést is kérhetünk, ami a napon hagyott bőrkárpitos autónál igazi felüdülés. A helykínálat a második sorban is bőséges, a bakancsforma előnyét élvezhetik az itt ülők, ugyanis bőven van fejtér, és rövid úton hárman is elférnek itt.
Tárolóból, rekeszből pont elég akad, nem a praktikum zászlóvivője a típus, de a félliteres üdítőknek, telefonnak, pénztárcának mindig jut hely, és USB-portból is akad elég. Az elektromosan nyíló csomagtartó jól használható 522 literes teret ad, a második üléssort pedig dönthetjük a csomagtartóból is, így 1638 literesre bővül a hely, ami sík felületet biztosít a kényesebb, hosszú rakomány szállítására.
Technika
2,2 literes 150, vagy 184 lóerős dízelmotorokkal és 2,0 literes, vagy 2,5 literes 165 és 194 lóerős benzinmotorokkal rendelhető a Mazda CX-5. Érdekesség, hogy kézi váltót az utóbbin kívül mindegyikhez szerelnek, valamint mindegyik modellhez rendelhető az összkerékhajtás.
A tesztautóban is dolgozó benzinmotor immár alapfelszereltségként rendelkezik egy észrevétlenül működő mild-hibrid rendszerrel. A Mazda M Hybrid a visszanyert fékenergiát a motor támogatására használja, így annak azonos terhelés mellett kevesebbet kell dolgoznia, és így elvileg csökken a fogyasztás. A fékerőt szíjhajtású integrált indítógenerátor (ISG) a 24 V-os lítium-ion akkumulátor segítségével hasznosítható energiává alakítja.
Technikai érdekesség még a stabilitás mellett a vezetési élményt fokozó menetstabilizáló, a G-Vectoring. Ez a rendszer nyomatékvektor szabályzással az ívbelső kerekeket fékezve segíti a dinamikusabb, gyors fordulást, kanyarodást.
Vezetés
A Mazda CX-5 ma már azzal lóg ki a sorból, hogy egy régivágású autó érzetét adja modern köntösben. Nagy lökettérfogatú, szívó benzinmotorja mellé hatfokozatú automata váltó jár összkerékhajtással. Na és 1,7 tonnás tömeg, ami ma már nem is olyan sok. Nincs benne csavar, az a minimális hibrid rásegítés amit kapott semmiben sem változtat a működésén.
194 lóereje édeskés benzinszaggal kel életre. A Skyactiv motorok jellemzője a magas kompresszióarány, hidegen érces hanggal és magasabb fordulatszámon indulva melegednek. Mondhatni egy ízig-vérig valódi benzines, az autórajongók számára kellemes motorhanggal.
A mindenféle rásegítés, a turbók, villanymotorok korában szokni kell a viselkedését. Lazán csorogva szinte némán, rezzenéstelenül működik, alacsony fordulaton viszi magával a CX-5 testét. Megfontolt gyorsításkor előjön a szívómotoros jelleg, a teljesítményhez fordulatszám kell, ahhoz pedig visszaváltás. Ebben nem túl precíz és villámgyors partner az automata válót, a hat fokozat mai szemmel kevés. Így ilyenkor jobb előre készülni, kézzel visszakapcsolni, felengedni a fordulatszámot a 4-5000-es tartományba, és így kezdeni a gyorsítást.
Ezen a fordulatszámon élénk a 194 lóerős motor, jól húz, a hangja pedig szívhez szól még négy hengerrel is. Probléma a hirtelen gyorsítással van, ha azonnal kéne az a 194 lóerő. Ilyenkor a váltó hezitál egy kicsit, majd pánikszerűen visszapakol annyi fokozatot amennyit csak tud, a motor meg felhördülve szedi össze magát.
Ez az egyetlen helyzet, ahol némi hátránya érződik ennek a klasszikus hajtásláncnak. Minden más területen megnyugtató erővel, és hibamentesen teljesít, az automatával ez a motor finoman araszol, az erőleadás lineáris, hiába egy böhöm SUV, csak lehúzzuk az ablakot, és Sport módba pöccintjük a váltó melletti menetválasztót, hadd forogjon hatezerig újra és újra.
Kormányzása közvetlen, precíz, hiába elektromos rásegítésű, ad annyi visszajelzést, ami a magabiztos vezetéshez szükséges, a futómű pedig inkább feszes hangolású, sportos darab, de van egy trükkje: még a 19 colos kerekekkel is jól tünteti el a brutális úthibákat, a hirtelen zökkenők nem jutnak el az utastérbe. Kanyarban, a súlypont áthelyezése, terhelésváltás során viszont érződik a feszesség, jól irányítható az autó.
Ez talán a G-Vectoring boszorkányságának is köszönhető, de nyilván az összkerékhajtás sem tétlen, amikor nagy gázzal fordulunk ki egy kavicsos kereszteződésben. Nem jön zavarba a kanyargós országúton, városban a magas üléspozíció és a felülnézeti képet adó kamerarendszer segít a manőverezésben. Erre szükség is van a vaskos C-oszlop ugyanis sokat kitakar a belátható területből.
Autópályán altató nyugalommal suhan a CX-5, a zajszigetelés megfelelő, a Bose hangrendszernek van lehetősége betöltetni a teret. Itt igazán hasznos az adaptív tempomat, ami egy jól bevált rendszer, megbízhatóan működve segíti a vezetést. Szerencsére nincs tolakodó, nehezen kikapcsolható biztonsági extra, egyedül a fáradtságfigyelő volt vicces, amikor egy jó másfél órás autópályás út során kétszer is felszólított kávézásra.
A vezetés minden részét tekintve egy olyan autó a CX-5, ami mintha a kilencvenes évek örökségét építette, fejlesztette volna tovább. Nem árasztották el a tolakodó digitális szolgáltatások, a bonyolult erőátviteli rendszerek, és ez 2023-ban már nem hátrány, sokan ezt az egyszerűséget, kiszámíthatóságot keresik a modern biztonsági extrákkal párosítva.
Költségek
Egy ekkora test ilyen motorral kér enni, és lehet, hogy a hibridrendszer rásegítése valamennyit javít az összképen, de az igazi full-hibrid konkurenciához mérve még mindig magas a CX-5 fogyasztása. Nagyon óvatos jobb lábbal a 7,5-8,0 l/100 kilométeres tartományban tartható, de a valós átlag inkább a 8,5-9 l/100 kilométer országúton, autópályán használva. Városban, télen pedig garantáltan eléri a 10 l/100 kilométeres átlagot.
Ezzel számolni kell, de cserébe hosszú távon sem rejteget komoly típushibát, műszaki aknákat, ez a motor már bizonyított, és ez a használt, eladó CX-5-ösök árán is meglátszik.
A mai kínálat legolcsóbb darabja a Prime Line felszeretlségű CX-5 13 145 000 forintba kerül, 165 lóerős benzinmotorral, elsőkerék-hajtással, kézi váltóval. Ehhez nem kérhetünk más motort, automata váltót, a választás szabadságát a Center-Line adja amivel ugyanez a motor 13 805 000 forint.
A 194 lóerős benzines 15 844 000 forinttól érhető el, az igazi csúcs, a Takumi felszereltség pedig 18,4 millió forintért adja a Mazda maximumát.
Összegzés
A Mazda CX-5 éveit nézve már koros, de ez a kor nem látszik meg rajta. Külső megjelenése még mindig friss, a kiegészítőkkel, új felszereltségi szintekkel pedig változatos a kínálat, a beltér jó hangulatú, magasabb felszereltséggel pedig mind extrákat, mind az anyagokat tekintve meggyőző minőséget ad. A vezethetősége szintén említésre méltó, akinek ez számit valamennyire ebben a kategóriában, az a CX-5-ben nem fog csalódni.
A fogyasztása lehet egy fájó pont, a megbízható, és kulturált járású szívó benzinmotor főleg városi használat mellett eszik többet a konkurenseknél.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|