Bár a Mazda a kis autógyártók közé tartozik, van városi autója a Yaris-ból lett Mazda2 hibriddel, a saját Mazda2-vel és az elektromos MX-30-cal; van utazóautója a Mazda6-tal és a sorhatos dízelekkel feldobott CX-60-nal. A kettő között van több kompakt autójuk a CX-30-cal meg a Mazda3-mal, és most már konnektorról tölthet akkus hibridből sem a CX-60 az egyetlen modell. De maradt kapacitás a hatótávnövelős MX-30 R-EV kifejlesztésére, amivel újjászületik a Wankel-motor! Ezzel a konstrukcióval a nemrég vezetett Mazda MX-30 R-EV egyedülálló Magyarországon és a világpiacon is.

Külső

Nincs méretbeli különbség a kétféle hajtásláncú Mazda MX-30 között. Élőben a 4395 mm hosszú, 1795 mm széles, 1555 mm magas és 2655 mm tengelytávolságú autó illik a rengeteg crossover közé, formára és kiterjedésre is.

46 fotó

130 mm a hasmagasság 75 kilós vezetővel terhelve az autót, tehát ne számítsatok aszfaltterepjárósan sok helyre a kocsi hasa alatt és a lökhárítóknál. A lélekpirosban (soul red) fotózott kocsi minden felszereltséggel 215/55 R18-as kerekeket kap.

Zsánerre a jó kiállású, helyenként kifejezetten szép részletekkel kicsinosított autó a Mazdák közül a CX-30-hoz áll a legközelebb. Nemes hűtőrácsával és szép vonalú fényszórójával az orra csont nélkül illik a márka modellsorába.

A csőszerű hátsó lámpa érdekes, a C-oszlopon lévő, fémbe préselt Mazda nyomat kimondottan szép. Lesz egy széria az autóból, amely a tető bordó kontrasztszínével az egykori R360 Coupét idézi, a legkorábbi Mazda-modellek egyikét az 1960-as évekből.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 6

Nincs méretkülönbség a kétféle Mazda MX-30 között. A hossz 4395, a szélesség 1795, a magasság 1555 mm és 2655 mm a tengelytávolság. Szép a könnyűfém díszléc a C-oszlopon

Különlegesség a középső tetőoszlop nélküli karosszéria az egymással szembenyíló ajtókkal. A Freestyle-ajtó a szénszálerősítésű műanyag kardántengelyes RX-8-ra emlékeztet. A kasztni fix középső tetőoszlop nélkül is kellően merev.

Belső tér

Elöl nagyon szép az élet a felszereltségtől függően parafabetétekkel földobható, világos üléskárpittal kimondottan elegáns belső terű autóban. A kezelőszervek logikusak, finoman működnek, mindenre van egy értelmes, bevált megoldás. Nyoma sincs annak a baljóslatú kísérletezésnek, amiről legtöbbször úgyis kiderül, hogy csak megnehezítik a mindennapokat az autóval töltött évek során.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 7

Szép belül és nagyon logikusan, egyszerűen használható benne minden

Érdemes kitérni rá, hogy ennyi pénzért nem illene egyzónás légkondicionálót adni, pláne annak tudatában, hogy a második generációs FIAT Pandával épp idén 20 éve vált elérhetővé az oldalanként állítható hőmérsékletű klímaberendezés a városi kisautók között, két kategóriával lejjebb.

De nem ez a gond, hanem a hátsó utasok állandó konfliktusa az ajtókoncepcióval. Nagyon sok függ attól az MX-30 tetszési indexében, hogy használjátok-e a hátsó üléseket. Ha a hátsó üléseken is gyakran utazik valaki, a harmónia odalesz.

Sajnos a hátsó ajtó csak az első kitárása után nyitható ki, így hátulról egyedül gyakorlatilag nem tudnak kijutni a járda felé az utasok, főleg nem a gyermekek. A vezetőnek minimum át kell hasalni az utasülésen.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 8

Erős kompromisszumot követel az ajtómegoldás, a hátsók csak az elsők után nyithatók

Beszálláskor a fejnek útban van az ajtó rögzítőeleme, de mivel könnyű belefejelni, a gyár ügyes műanyagburkolattal látta el. Így csak tompán üt, nem roncsol és egy belebólintás után rögzül a helye.

Hátul gyerekeknek szól az MX-30, magasabb felnőtteknek kényelmetlen a mély üléspaddal kikényszerített, erősen behajlított lábtartás és a szűkös fejtér. Az apró háromszögablak mögötti, háromszemélyes padot felfoghatjuk védett, intim térnek és befalazott hangulatú. sötét zugnak is.

150 wattos teljesítményt lehet kivenni a középkonzol alján lévő konnektorból, ami nagyon hasznos dolog az autóban. A vehicle to load (V2L) funkcióval ott is van némi elektromos energiánk, ahol híre-hamva sincs konnektornak. A belső égésű motorral nemcsak a töltési szint fenntartása lehetséges, hanem az akku feltöltése is, így amíg tart a benzin, áram is lesz laptoptöltéshez, hangszórókhoz, LED-fényekhez.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 9

350 literes a csomagtér, a Bose-audio mélynyomójával 332 literes. Lehajtott háttámlával 1155 vagy 1137 liter a térfogat

Technika

Mivel a vevők nagy többsége nem autózik napi 60-80 kilométernél többet, a Mazda kiszámolta, hogy a környezetszennyezés mérséklése érdekében 200 kilométeres WLTP-hatótávval és bruttó 35,5 kilowattórás akkuval kéne piacra dobni az elektromos Mazda MX-30-at.

Talán ráéreztek, hogy az embereknek a valójában 115-190 km hatótávú villanyautó nem biztos, hogy bejön, így a például Ausztráliában kapható sornégyes benzines mellett eleve gondoltak egy hatótávnövelős modell kifejlesztésére.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 10

50 literes a tank, sokáig áramot termelhet vele a 75 lóerős Wankel-motor

Jóval korábbra vártuk a range extenderes Mazda bemutatkozását, de mostanra lett kész. A koronavírus-járvány miatti lezárások szétzilálták a fejlesztők munkastruktúráját és az áramfejlesztő benzinest sem a polcról kellett levenni.

De végre kész a hatótávnövelős modell, amivel a nagyvárosi ingázóknak és az egyautós családoknak is vonzóbb lehet az MX-30, mint csekély hatótávú villanyautóként. Akinek második autóként jó az elektromos Mazda, továbbra is választhatja a tisztán elektromos modellt, jóval alacsonyabb szervizköltséggel.

Egy árban van a kettő, tehát a nagyobb elektromos hatótávú villanyautó és a gyár szerint 85 km hatótávú, kisebb akkus konnektoros hibrid között nem az ár dönt majd.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 11

36 kW a DC-töltés maximuma, 11 kW a váltóáramé 3 fázison

Változatlanul a CX-30 és a Mazda3 a legközelebbi családtag, a közös padlólemezből fakadóan az MX-30-nak is csatolt hosszlengőkaros hátsó futómű jut csak. A félmerev hídnak van előnye is, kisebb a helyigénye és jellemzően könnyebb a független kerékfelfüggesztésnél.

Többnyire a teljes hibrid és a plug in full hibrid autók is párhuzamos hibridek, tehát a belső égésű és a villanymotor külön és együtt is hajthatja őket.

A Mazda a Nissan E-Power hajtásrendszeréhez hasonló megoldást választott, amiben a belső égésű motornak nincs mechanikus kapcsolata a hajtott kerekekkel, de az MX-30 R-EV akkuja jóval nagyobb és sokkal izgalmasabb az áramfejlesztő benzines.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 12

9,1 mp alatt gyorsul 100-ra, de csak 140 km/óra a végsebesség

Visszatér ugyanis az Európából az Euro 5-ös emissziós norma bevezetésekor, a gyártásból 2012-ben kifutó Wankel-motor! Az új fejlesztésű gép kamratérfogata 830 köbcentiméter.

A motor közvetlen befecskendezéses, hogy a benzin-levegő keverék nagy része ne az égéstér hátsó részében landoljon, mert ott nem tudna teljesen elégni. Az el nem égett gázként távozó keverék megdobja a fogyasztást és rontja az emissziót, ami rég nem fér bele. A hosszabb élettartam érdekében 2 helyett 2,5 mm vastagságú a forgó tárcsa éltömítése.

Részben hagyománytiszteletből kapta azt a motort az autó mivel a Mazda tartotta legtovább életben ezt a különleges technikát. De a Wankel bevetését indokolta a kis helyigény is, így az elektromos hajtás mellett marad elég helye az orrban keresztmotorként beépítve.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 13

Elöl balról a Wankel-motor hatótávnövelőként, mellette a generátor és a hajtó villanymotor. Középen az akku, mögötte a tank, bal hátul a benzinbetöltő-nyílás, jobb hátul a töltőcsatlakozó

Az utolsó Wankel-Mazda, az RX-8-as 13B kódjelű motorjához képest 80-ról 76 milliméterre csökkent a rotor szélessége.

Az alternáló dugattyús motorok között hosszú löketűnek mondanánk a konstrukciót a 120 mm-s generátorsugárral, ha a rotorszélességet képzeljük furatnak és a generátorsugarat a löketnek. Az RX-8 motorjának oldalsó házrésze vasöntvény volt, az újé aluötvözet, ami 15 kilós megtakarítás.

4500-on 75 lóerő vagy 55 kW a motor csúcsteljesítménye, a cél nem a minél több lóerő volt, hanem a tiszta és gazdaságos működés áramfejlesztés közben. A generátor a főtengellyel egy tengelyen van.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 14

85 km-es elektromos hatótávjával együtt 680 km-t tehet meg az autó a gyári adatok szerint

A belső égésű motorja bolygódugattyús, Felix Wankel licence alapján. A tárcsás motorok működéséről, Felix Wankel találmányának jelentőségéről és a forgódugattyús motorok sajátosságairól nézzétek meg korábbi videónkat!

Míg az elektromos Mazda MX-30 145 lóerős, az R-EV hajtó villanymotorja 170 lóerős vagy 125 kilowattos 9000-en. A nyomatékmaximum 260 Nm 0-4481-es percenkénti fordulatszámon.

Az eredetileg 310 kilós, folyadékhűtésű akkut nem egyszerűen megfelezte a gyártó, kialakításuk eltérő, alacsonyabb az új akkupakk. Csak bruttó kapacitást ad meg a Mazda, ami 17,8 kilowattóra. Ha a másik MX-30 esetében 30,5 kilowattórára becsülhető nettó kapacitásból indulunk ki, 15,25 kWh kiautózható kapacitással számolhatunk.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 15

Jobbról lehet tölteni és balról tankolni a soros hibrid plug-in MX-30 R-EV-t

Örömteli, hogy a 355 voltos akku egy fázison 32 amperrel tölthető, ami 7,36 kilowattos elméleti töltési teljesítményt jelentene 230 volton, a Mazda 7,2-t ír a műszaki adattáblában. Tavaly óta adott a háromfázisú, 11 kilowattos váltóáramú töltés az MX-30-ban, amit az R-EV is átvett.

Egyenáramon 36 kilowattal tölthető a telep, ezzel 25-30 perc alatt tölthető fel teljesen. A lítiumion akkumulátor a kezelési útmutató szerint -30 és +60 Celsius-fok között működik és maximum 90 amperes töltőáramot visel el.

Érdekes, hogy a Wankel-motor ellenére a kezelési útmutató kenési része nem ír különösebb olajszint-ellenőrzési rituáléról. A leverkuseni rendszámú autókban a gépkönyv Schmierstoff (kenőanyag) fejezetében csak a motorolaj viszkozitását találtam meg, ami 0W20 vagy 5W30 lehet, és az ACEA A5/B5 teljesítményszintet. A márkaszervizek az első évben ingyenes olajutántöltést kínálnak a tulajdonosoknak, ha a műszeregységben megjelenik a Low engine oil level üzenet, az autóhoz ajándékba kapott egy liternyi kenőanyagot be kell tölteni az olaj-utántöltő nyíláson, amit bárki saját kezűleg meg tud tenni. Csak tegyetek egy papírt vagy rongyot a betöltőnyílás köré, hogy a mellécsöppenő olaj ne foghasson tüzet a felforrósodó motoron!

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 17

1778 kilóról indul az autót, tehát körülbelül 130 kg az R-EV súlytöbblete a belső égésű hatótávnövelővel

1778 kilóról indul az autó, tehát körülbelül 130 kg az R-EV súlytöbblete a belső égésű hatótávnövelő érkezésével. A kisebb akkumulátort bőven ellentételezi a belső égésű motor, a generátor, illetve a tank 50 liter benzinnel és az üzemanyag-ellátással.

Mivel a súlynövekedés jórészt az autó orrára jut, a tisztán elektromos verzió 55:45 arányú első-hátsó súlyeloszlása romlott egy kicsit, most a súly 60 százaléka terheli az első és 40 a hátsó kerekeket.

Vezetés

Németországban is tartott október közepén az ott Altweibersommernek, szó szerint a vénasszonyok nyarának nevezett időszak, így ingujjas, 20 foknál melegebb időben vezettük az autót. Sem fűtéssel, sem hűtéssel nem kellett növelni az áramigényt.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 18

A simán forgó Wankel-motorral sincsenek rezgések, csak a hangja ront sokat a komforton az egyébként csendes autóban

Kétarcú autó az MX-30 R-EV. Ameddig elektromosan suhan, kifinomult, halk, tökéletesen rezgésmentes. Az azonnali gázreakció, a lelkes megindulás akkor is megmarad, amikor jár a hatótávnövelő, de a motor zúgása zavaró.

Mivel a simán forgó Wankel-motorral sincsenek rezgések, egyszerűen a hangja ront sokat a komforton, az egyébként nagyon csendes autóban feltűnően zúg. Másfelől egy Wankel-motorral teljesíteni az európai emissziós szabványt, megfeleltetni az Euro 6D szintnek valóban mestermű.

Áramfejlesztő motorként akár egyazon fordulatszámon is foroghatna a Wankel-motor, de vezetés közben ez zavaró lehetne. Emiatt a motor fordulatszáma és hangja nagyjából igazodik a gázpedál állásához.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 19

Tetszett az MX-30 mozgása, van benne élet és természetesek a reakciói

Három üzemmód van. A tisztán elektromosban az akku lemerül 0 százalékos SOC-ig (State Of Charge) és a beinduló benzines nagyjából ezen a töltöttségi szinten tartja, annyi áramot termel, amennyi a haladáshoz épp kell.

Hibrid üzemben a vezérlés 45 százalékig engedi lemerülni a nagyfeszültségű akkut, ekkor indul be a benzines áramfejlesztő. A harmadik lehetőség az akku feltöltésére szolgál a belső égésű motorral. 20-tól 100 százalékig, 10 százalékos sávokban beállítható a szint, ameddig fel szeretnénk tölteni az akkumulátort a benzinessel.

Bár ez egy eredendően környezetszennyező és gazdaságtalan módja a töltésnek. mégis értékes lehetőség, mert a belső égésű motoros autóknak tiltott övezetekbe behajtva kellhet akár a teljes elektromos hatótáv is. A menetpróbán az ígért 85 km helyett 70-75 km adódott, ami elég jó arány a WLTP szerint mért és a valóban megtehető távolság között.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 20

Szép a világos kárpitozás, kényelmes az ülés és jó az üléshelyzet is

Szokatlan, hogy elektromos üzemmódban feltöltött akkuval is beindul az áramfejlesztő, ha a jól kivehető akadópontnál mélyebbre nyomjuk a gázpedált hirtelen gyorsításkor. Az automatikus váltós autók padlógázas visszakapcsolását végző kick-down kapcsolóhoz hasonló határ jól kivehető.

9,1 mp a gyorsulás 100-ra, ami jobb az elektromos 9,7 másodpercénél, összességében azonban villanyautós szinten közepesek a menetteljesítmények.

Közepes a rugózási kényelem, a viszonylag magas oldalfalú gumikkal jobb is kitelhetne, de a félmagas építéshez feszes lengéscsillapításra van szükség a karosszériadőlés megfogására.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 21

Hajtómotorként nem, hatótávnövelőként a Mazda visszahozta a Wankel-motort. Ott van lent a motortér bal oldalában

Összességében most is nagyon tetszett az MX-30 mozgása, van benne élet, természetesek a reakciói, olyan emberek hangolhatták, akik érzik a közlekedés és az autózás közötti különbséget.

Sajnos nem sok kanyargás jutott nekünk a München és Augsburg között, nagyrészt országúti tesztúton, ahol azonban elvállalhattunk pár kanyart egészséges sebességgel, ott a súlyosabb és orrnehezebb MX-30 is elemében volt.

Kormányerői jók, az autó precízen irányítható, és nem dől túl nagyokat. A volánon lévő flepnikkel állítható áram-visszatermeléssel kényelmesen, akár a fékpedál nélkül fékezhetjük meg a kanyarokat vagy javíthatunk az első kerekek tapadásán, gázelvétellel több súlyt helyezve rájuk.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 22

500 wattos teljesítményt lehet kivenni a középkonzol alján lévő konnektorból

Papíron 140 km/óra a végsebesség, amit padlógázon elég fürgén el is ért az autó. A leszabályozás nem engedte óra szerint 144-145 km/óra fölé gyorsulni, aminél lehetne engedékenyebb a leszabályozás a kényelmesebbre komponálható előzésekhez.

Kár, hogy ez a határ átkerül a belső égésű motoros modellből. 160-as végsebességet nyugodtan ráhagyhatna a Mazda a hatótávnövelős modellben, ami nem fog megállni rövid száguldás után, mint az elektromos. A szigor oka érdemben nem derült ki a gyári szakembereket kérdezve sem.

Költségek, garancia

Januárban jönnek az első autók, de mivel az árlista már adott, az MX-30 R-EV rendelhető Magyarországon. Alapára 13 600 000 Ft Prime-Line felszereltség szinten, a legtöbbe kerülő modell az Edition-R, listaáron 16 040 000 forintért.

Ilyen autó nincs még egy Magyarországon 23

Alapára 13 600 000 Ft Prime-Line felszereltségi szinten, az Edition-R listaára 16 040 000 Ft

Hat év vagy 150 000 km az autó garanciaideje. Az akkumulátorra 8 év/160 000 km a vállalás. Ha kapacitása az újkori érték 70 százaléka alá csökkenne, a márkaszervizek új vagy új modullal javított, esetleg gyári felújított telepre cserélik.

Értékelés

Nem mindenkinek jobb megoldás a nagyobb akkus, olcsóbban szervizelhető villanyautónál a Wankel-motoros MX-30 R-EV. Az egzotikus motorkonstrukció elsősorban műszaki értéket jelent az erre fogékonyaknak, funkciójában nem ad többet egy soros vagy V-motornál és alaposabb hangszigetelést kívánna. Racionális akkukapacitásával és benzines motorral megnyújtott hatótávjával a Mazda MX-30 R-EV az egyautós családoknál is beválik, amire villanyautóként az MX-30 nem képes.a

Mellette – Ellene
 
  • Egyedi karosszéria szekrényajtókkal
  • Városban is jól használható formátum
  • Észszerű akkuméret a mindennapi villanyautózáshoz
  • Egészséges hatótáv az 50 literes tankkal
  • Praktikus, könnyen használható belső tér
  • Jó minőségérzet
  • Kedvező ár más plug-in hibridekhez képest
 
  • Nehezen használható hátsó ajtómegoldás
  • Passzentos, sötét hátsó utastér
  • Méltatlan végsebesség
  • Morgó, felzúgó hatótávnövelő
  • Kis csomagtér
Hogy tetszik a hatótávparától mentes MX-30 R-EV?
átlag
6.79
szavazat
482
Hogy tetszik a hatótávparától mentes MX-30 R-EV?