Sokáig Transporter-szegmensnek hívta kisáruszállítóit a Mercedes, amin hagyományosan jól mulattak a Volkswagennél, hogy a konkurencia az ő furgonjukról nevezi el a kategóriát. Időközben az üzletág neve Mercedes-Benz Vans, ami nem akadályozza meg a céget abban, hogy a Renault Kangoo (és a Nissan Townstar) testvérmodellje legyen a belépő a márka könnyű haszonjárműveinek világába. A Citant elektromos hajtással és a nyújtott karosszériával teszteltük.
Külső
Ahhoz képest, hogy a könnyű haszonjárművek között a márkaidentitást többnyire eltérő embléma felragasztásával teremtik meg az autógyártók, a Daimler sokat tett azért, hogy a Citan második generációja ne egy túlárazott Kangoo legyen Mercedes-csillaggal és más dísztárcsával. A modellváltással orruk is markánsan eltér. A tesztautó nagyteljesítményű LED-fényszórója az út megvilágításán kívül az orr megjelenésén is javít.
Nálunk a nyújtott verzió járt, ennek 4922 mm a hosszúsága, a tengelytáv 3100 milliméter. A teljes hossznövekedésből 38,4 centi esik a kerekek közé, a hátsó túlnyúlás négy centivel lett hosszabb. A rövidebb verzió 4498 milliméteres és 2716 mm a tengelytávolsága.
Esztétikai okból a formatervezők rendszerint rühellik az autó oldalán a tolóajtók sínjét, nem csak a konstrukció drágasága és bonyolultabb beépítése miatt maradt ki a tolóajtó az egyterűk zöméből. Ám a haszonjárműveken és a belőlük épített modellekben szerencsére adott a tolóajtó, itt a vezető oldalán is széria.
Gyári nevén kromitszürke a tesztteherautó metálfényezése, egy rizikómentes, viszonylag elegáns és a koszt jól viselő szín. Alapáron fehérben rendelhető a típus, a feláras színek között van izgalmas sárga, élénkpiros és mélykék is.
Meglepett a lökhárító szélén a két függőleges rés, a légfüggöny nekem szokatlan egy városi áruszállítón, de annál jobb, hogy gondoltak rá a kerékjárati turbulencia mérséklése és az áramló levegő simább elvezetése érdekében.
Belső tér
Váratlanul jó minőségérzet vár a csillagos emblémás kisteherautóban. Ebben a kategóriában előkelőnek hat az 5,5” képátlójú színes kijelző a klasszikus kerek műszerek között és a középső érintőkijelző grafikája is megnyerően szép. Annál kínosabb a kormány mögötti, ráadásul felárért adott tárolóhely csálén álló fedele, ami úgy néz ki, mint a második generációs Yaris-ban. Ezek után kellemes meglepetés volt, hogy a tárolóhely alján kivehető gumitálca van.
Egy kisteherautóban elegáns megoldás az oldalanként beállítható hőmérséklet, de kicsit komikus, hogy a Daciákból ismert, itt is igényesnek ható klímapanellel vezérelhető légkondicionálót Thermotronic-nak hívja a Mercedes.
Szinte megható módon arra is figyeltek a Mercedes-jelleg megteremtői, hogy csak a bal oldali bajuszkapcsoló maradjon meg az autóban, annak a végét tekergetve indul az ablaktörlés. A valódi Mercedesekben is egy kombikapcsoló van, azzal oldható meg mindez. Ezek után nem lepett meg, hogy a fényszórókapcsoló is saját.
Nagyon jól jöhet néha a középső pótülés, még akkor is, ha pereme részben takarja az alsó tárolóhelyet. Sajnos az utas oldali háttámla kényelmetlenül meredek szögben áll és az ügyetlen, túl mélyre süllyesztett övcsat miatt az utasnak nehezebb bekötnie a biztonsági övet.
Az én 190 centimnél magasabb vezetők annak ellenére nem tudják jól beállítani az ülést, hogy a hátfal egy banánszerű ívvel betüremkedik a raktérbe. A fülke hátfalának kiöblösödése nincs akkora, hogy magas embereknek maradéktalanul kényelmes üléshelyzetet teremtsen.
2,9 köbméteres a normál és 3,62 köbméter a nyújtott verzió raktere, a raktér hossza az utóbbi esetben 217 centiméter. Bal oldalon is van tolóajtó 831 mm szélességben és 1057 milliméteres magassággal, mindkét tolóajtó alapáron jár.
Aszimmetrikusan osztott a hátsó ajtó, a nyitás a zsanér kiakasztása után 180 fokig lehetséges, a doboz oldalfalára hajló, 270 fokban nyitható ajtók csak a nagyobb haszonjárművekhez járnak, pedig ezek kisebb helyigénnyel is megkönnyítenék a targoncás felrakodást és kerülgetni is könnyebb volna őket szűk helyen.
Kényelmes a nagyon csekély szintkülönbség a műanyag padlóburkolatba tervezett, a csomagok csúsztatását segítő sínek és a raktérperem között. A pici eltérés nem zavar a ládák ki-becsúsztatásánál, de arra elég, hogy emelkedőn megállva ne csússzon ki semmi az ajtók nyitásakor.
Szépek ugyan, de ha az autót használatba veszik a keményen dolgozó kisemberek, nem sokáig maradnak épek a gondosan fényezett kerékjárati dobok. Akkor is védtelenek, ha a gondos gazda megrendeli a faborítást, mert az csak a raktér oldalfalait és a tolóajtókat óvja a tetőmerevítők szintjéig. Önálló extra a padló 9 mm-es faborítása is, ami a fémfelületek védelmén kívül csendsebbé teszi az autót és a hőszigetelését is javítja a lemezhez képest. Természetesen a kerékdobok között keresztben is elfér a szabványos európai raklap.
Derék termelőerőként alaposabb raktérvilágításra vágynék. Nem erősebb LED-re volna szükség, mert a vakító fény a sötétben kiveri a szemedet, hanem a tetőlemezen most meglévőnél sokkal több helyi fényforrásra a raktér különböző részein.
Kár, hogy a tesztautóban a raktér és az utastér nem köthető össze valamilyen módon, nincs alsó csapóajtó, félrehajtható elválasztórács vagy más okosság, hogy a raktérnél hosszabb tárgyakat elhelyezhessük.
A rakományrögzítés megoldható a padlóban lévő fülekkel és az oldalfalba akasztható kampókkal, van elegendő rögzítőszem, amikhez a töltőkábeleket tároló, dicséretesen igényes kivitelű és kényelmesen nagy táskák is fixálhatók.
Technika
Folyadéktemperálású a hátsó kerekek elé beszerelt lítiumion akkumulátor, de léghűtéses is választható belőle. A korábbi Nissan LEAF-ek alapján a léghűtés öngólnak tűnik abban az esetben, ha villámtölteni szeretnéd az akkut. 45 kilowattórás a valószínűleg nettó akkukapacitás, az akkumulátor tömege 320 kg, feszültsége 240-408 volt közötti.
Kényelmes helyen van a töltőnyílás az orron az embléma mögött. A Renault-örökségnek köszönhető a 22 kilowattos váltakozó áramú töltés, amivel a tesztelt eCitan messze kimagaslik a 7-11 kilowattnál megrekedő villanyautók közül. Ez a mindennapokban azt jelenti, hogy feleannyi vagy harmadannyi idő alatt feltölt az akkuja. A közterületi 22 kW-os AC-töltőkön elég 2,5 órát állni egy teljes töltésért, mert három fázison 32-32-32 ampert fel tud venni az autó.
Maximálisan 75 kW-tal működik az egyenáramú töltés, ami a modern villanyautók között szerény érték, de a 45-ös akkuval elegendő. Érdekes, hogy a Nissan a műszakilag azonosnak ható Townstar DC-töltésére 80 kilowattos felső értéket ad meg.
Nagyon elegánsan, teleszkóp emeli fel a motorházfedelet. 90 kW vagy 122 lóerő a szinkron villanymotor rövid ideig leadható csúcsteljesítménye és 245 Nm a nyomatékmaximuma. Ez nem marad el jelentősen a fő konkurensek 136 lóerős és 260 Nm nyomatékú villamos gépétől, ahogy a 130-ra beállított végsebesség sem a vetélytársak (Berlingo, Combo, Doblo, Partner, Proace City) 135 km/órás értékétől. A többi konkurens, a Kangoo és a Townstar motorja azonos, a Ford és a VW nem kínál elektromos hajtást a vonatkozó modellekből.
Elöl MacPherson, hátul félmerev csatolt hosszlengőkaros a kerékfelfüggesztés, mind a négy keréknél csavarrugóval, ami ebben a kategóriában a legelterjedtebb megoldás. Rossz út csomagot, emelt hasmagasságot nem találtam a rendelhető extrák között.
1903 kg a hosszított karosszériás autó tömege jó felszereltséggel és 587 kilogramm a terhelhetősége a tesztelt modellnél. A terhelhetőség felszereltségfüggő, alapkivitelben 1717 kilós az autó a forgalmi szerint. A Mercedes 648 kilós hasznos terhelést is közöl, de ez a tesztelt felszereltségnél nem jön ki a 2490 kilós megengedett össztömeggel.
Más, de szintén gyári adat szerint az akkumulátorok súlya nem egészen egy mázsát vesz el a terhelhetőségből. 674 kilogramm a benzinesé, míg a kocsi kereken 300 kilóval nyom kevesebbet. A konkurensek közül a Stellantis autóit képviselő Opel Combo e-Cargo hosszított kivitele 646 kilóval terhelhető és csak 1729 kilós, de rövidebb is, 4753 milliméteres.
Vezetés
Szokatlanul kulturált munkahely a tesztelt Mercedes eCitan. Ülésből nem jutott bele jobb az átlagosnál, a hangszórók viszont sokkal tisztábban szólnak a végsőkig kicsontozott kisteherautókban megszokott rémségeknél, a műszereket már dicsértük, és ott van még a legfontosabb, az elektromos hajtás kifinomultsága.
Indítás után nem krahácsol belső égésű motor, az éteri csendet nem törik meg rezgések sem. Nem remeg a kormány és az összes pedál egy dízelmotor rázkódásától. A villanymotor azonnali ereje fürgévé teszi az autót.
Egyetlen bokabillentés és nagy rössel lehet eljönni a lámpáktól, az elindulásokkal egy csomó időt nyerünk, az pedig a felhasználástól függ, hogy ennek hányszorosát veszítjük el a töltésen vagy épp semennyit, mert a pihenőidőben feltölt az akku. Ez nagyon szór a használattól függően.
Hamar lanyhul a gyorsulás, 80 felett végképp odalesz a lelkesedés, pláne városon kívül, háromjegyű sebességtartományban. A 130 kilométer/órára korlátozott végsebesség eleve kevés és még ez sem sokáig tartható a hatótáv gyors porladása miatt.
Hasznos a rekuperáció erősségének egyszerű módosítása. Az irányváltó kart lehet D+ és D- állások között állítani, amivel erősebb vagy gyengébb a mozgási energia átalakítása árammá. Takarékossági szempontból jobb gurulni hagyni az autót és lábbal fékezni, ha tényleg kell, mint a gázelvételekkel túllassítani és újragyorsítani a kocsit, de a gázelvételt követő erős lassulás kényelmesebé teszi a vezetést, főleg városban.
Extraként elérhető ülésfűtés és fűthető kormánykerék, a legjobb az üléskomfort csomagban kombinálni őket az állítható deréktámasszal. A fűtést kihagyni a felszereltségből nagy ballépés, mert a teljes utasér mérsékelt felfűtésével is javít a hőérzeten.
Hiába van hőszivattyús fűtése a tesztelt Mercedes eCitannak és hiába szerény az utastér légtérfogata, a fűtés rengeteg áramot zabál. Ha álló helyzetben fűtesz, miközben megválaszolsz gyorsan pár levelet vagy megtervezed a napi útvonalat, a fűtés energiaigénye megközelíti a komplett autó mozgatásáét. Jó megoldás, hogy az előklimatizálás akkor is lehetséges, ha az autó nincs töltőn.
Igen nagy a fordulókör, sokszor kell tolatni a megforduláshoz, amiben csak addig segít az éles képet adó kamera, ameddig az őszi-téli csapadék össze nem koszolja két lencsetörölgetés között. Váratlanul kényelmesen fut az elektromos Citan, a rugózási kényelem üresen és néhány mázsás terheléssel is jobb volt a vártnál.
270 kilométeres hatótávolságot ígér a WLTP szabvány szerinti mérés, más adatok szerint 269 vagy 274 km a gyári hatótáv. A téli hidegben ennek alig több mint a fele bizonyult valósnak. Teljes töltöttségnél 177 km volt a hatótávígéret és 146 km után 3 százalékos töltöttséggel kullogtam el töltőt keresni. Melegebb időben 200-220 km hatótáv reális lehet. 50 km alá csökkenő hatótávnál jelenik meg a műszerfali üzenet az akkumulátorok töltésére.
1524 kilométerre 23 kWh/100 kilométeres fogyasztást számolt a fedélzeti számítógép, a 25-ös átlagsebesség alapján nagyrészt városi forgalomra. Az eCitan fogyasztásmérője kis gázt adva is kifekszik 99,9 kilowattóránál 100 km-re, az energiaigény jól jelzi, miért fontos megelőzni az elkerülhető gyorsításokat.
Költségek
Base és Pro kivitelben kapható a Standarnak hívott rövidebb és a hosszúnak nevezett elektromos Mercedes Citan is. Vonzó tétel bennük a vételárba foglalt karbantartási csomag, ami 120 000 kilométerre vagy négy évig érvényes és a kötelező szervizek díjtalan elvégzését fedezi.
Az eCitan ill. vetélytársai ára és hatótávja – Listaár nettó (bruttó), forint | |
---|---|
Mercedes-Benz eCitan L2 Pro (122 LE, 270 km) | 14 165 500 (17 990 185) |
Nissan Townstar EV VAN L2 N-Connecta (122 LE, 275 km) | 15 199 000 (19 302 730) |
Opel Combo e-Cargo Edition L2 (136 LE, 280 km) | 13 340 000 (16 941 800) |
Toyota Proace City EV L2 Comfort Smart Cargo (136 LE, 280 km) | 14 215 000 (18 053 050) |
Lakossági tarifával, otthon töltve gazdaságos lehet az elektromos kisteherautó üzemeltetése, de aki céges díjszabással fizet vagy rászorul a nyilvános töltőkre és mondjuk a Mobilitinél a teszt során érvényes 225 Ft/kilowattórával számol, az nagyjából 8 liter gázolaj árából jut el 100 km-re. A dízel hat literből simán eljárna. A mi céges üzemanyagkártyánkkal kifizetve a 23 kilowattórás átlagból és a 416 Ft 13 filléres tarifával számolva az áramköltség 100 km-en 15,6 literes fogyasztásnak felelt meg. Ez azért megüt.
Nagyon jól személyre szabható a kisteherautó felszereltsége a különböző önálló extrákkal és az extralistán szereplő pár csomaggal. Az alapfelszereltség része az első, az oldalsó és a függönylégzsák, rendelhető a parkolórobot.
Értékelés
Egy emblémacserénél jóval többet tett a Mercedes, hogy az eCitant megkülönböztesse a Kangoo-tól. Utastere és főleg a kijelzők képminősége átlag feletti, itt nem érték be a Renault-rombusz csillagra cserélésével.
Ha elég a télen két teljes töltés között megtehető 140-150 kilométer, akkor a Mercedes eCitan nagyon hasznos tagja lehet egy futárflottának. Ha egy utcában ötször kell megállni, kis távolság van a címek között, sokkal jobb vele dolgozni, mint dízel furgonnal. Számomra ez a hatótávolság kiábrándító volna, de ez a haszonjármű egy célszerszám. Akinek ez így nem alkalmas a feladatai ellátására, vehet benzinest és dízelt is belőle.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|