E1: az ID.3 alvázszámából kiolvasható típuskódba dicső küldetést és egyben nyomasztó terhet kódolt a Volkswagen. A márka első villanyautónak tervezett elektromos autója egy egész modulrendszert vezetett be, amiből azóta a Cupra Borntól az ID.7-ig rengeteg villanyautó született a konszernben.
Ám igénytelen és nehezen használható belső tere, illetve a kezdeti szoftverbajok miatt az ID.3 bukdácsolva rajtolt, nemrég a ráncfelvarrás előtti autókat brutális kedvezményekkel lehetett elvinni a közelmúltban. A nagyobb akkus, nettó 77 kilowattórás tesztautó bizonyíthatta, hogy mit sikerült kikúrálni bajaiból a modellcikluson belüli továbbfejlesztéssel.
Külső
Ha zsebedben a jeladó, a sötét olíva metálszínű tesztautó kedvesen köszönt lámpaszemeit csóválva, amikor a közelébe érsz. A felárért a távfényt nagyon pontosan elosztó, LED-mátrix főfényszórós ID.3-hoz csomagban rendelhető a lámpákat összekötő megvilágított díszléc, ami jól néz ki sötétben.
4264 milliméteres hosszával a tesztelt Volkswagen ID.3 igazán kompakt autó, pazarlásmentes, mint a Golf. Szélessége 1809, magassága 1564 milliméter. Ehhez a hosszhoz szokatlanul nagy a 2770 milliméteres tengelytáv, ami a rövid túlnyúlásokkal meghatározza az autó arányait, de nem teszi sikktelenné.
Lesminkelték a tervezők a renoválással a buborékokat a lökhárítóról, módosult az első légbeömlő formája, megjelent a légfüggöny függőleges rése a lökhárító szélén és eltűnt a szélvédő előtt körbefutó fekete műanyag idom, amivel picit áramvonalasabbá válhatott a Volkswagen ID.3.
Hátul talán a lámpák mintája változhatott, a lökhárító azonos. Az elődről is van két kép a galériában, azon egyszerűbb áttekinteni a változásokat.
Most 0,263 az alaktényező, ami egy ötajtós kompakt autótól jó érték, de belső égésű motorral is van jobb, pedig ott a fokozott hűtésigény sokat ront az alaktényezőn. A légellenálláson picit mérsékelhet a motorházfedél és az A-oszlop találkozásának módosítása is.
Zárt, áramvonalas felniket kap az autó, alapáron 19-est, az itt látható 20-as feláras. A keréktárcsák Sanya nevét nem a férfinév ihlette, Sanya egy kínai város. A Volkswagennél a felnik településekről kapják a nevüket, Budapest is volt közöttük.
Belső tér
Nagyon jó a tesztelt Volkswagen ID.3 térkihasználása. Csupán 4,24 méteres hosszon és az áramvonalas kasztni ellenére sikerült elegendő fejteret, szellős hátsó lábteret és teljesen normális méretű, 385–1267 literes csomagteret kialakítani, bár ebben a padló alatti rekesz térfogata is benne van, ahol a két töltőkábelt tartjuk. Az orrban továbbra sincs csomagtér, de legalább sílécátvezetési lehetőséget kapunk hátul. Nézzétek meg, hány ázsiai autógyártó spórol ennek kihagyásával.
Kellemetlen meglepetés lehet, hogy hiába a térbőség, a nagy akkus ID.3 Pro S csak négyszemélyes: a hátsó középső utas helyén egy kis rakodóhely van csupán. Nem a hely hiányzik az ötödik utas elhelyezéséhez, hanem az autó terhelhetősége lehet túl csekély.
1895 kilót nyom az autó vezető és csomag nélkül, a megengedett össztömege 2280 kg. A különbség 385 kg, ebből öt emberre és csomagjukra 5×75 kilót számolva 10 kg maradna csak.
Ha választunk egy nagyobb felnit és pár extrát, akkor már egy üres nejlonszatyrot sem vihetne magával szabályosan az autó. A terhelhetőségi határok miatt tetőcsomagtartóról szó sincs, és az autó vontatható tömege is nulla kilogramm, amin lassan a villanyautók is túllépnek.
Mentve a menthetőt, a Volkswagen javított az utastéri minőségérzeten. A térdmagasságban körbefutó, díszvarrással ékített, műbőr felület tapintása puha, akárcsak a műszerfal felső részének. Az ajtókárpitokat is feldobják a műbőr betétek.
Összesen négy USB-C töltő van az autóban, az elsők 45 wattal töltenek, ez majdnem egy laptoptöltő teljesítménye. Sok rakodóhely van, a sík padlós belső térben ez is praktikus. Alapáron 10, extraként 30 szín közül választható ki a hangulatvilágítás árnyalata.
Ritka primitív óracsoporttal kell beérnie a vevőknek, a modellfrissítés sem segített a kormány mögötti képernyőn. A felülete pici, nézetből nagyon kevés van, aprók rajta a számok, de azt meg kell adni neki, hogy egyszerre látható rajta az akku százalékos töltöttsége és a hatótávolság.
Megoldatlan a belső megvilágítás nélküli, sötétben rejtve maradó hőmérséklet-állítási érintőfelület, amire a hangvezérléses klímaszabályozás csak részmegoldás, mert nem tud magyarul. Az ID.3 kormányán lévő érintőgombok és a sliderek, a középkonzoli csúszkák továbbra is idegesítők és nehezen használhatók. Egy Golf VII-ből idecsöppenő ember nem is érti, mi lelte a Volkswagent, hogy lehetett ennyi mindent elrontani abból, amit évtizedeken át annyira jól csináltak.
Elkeserítő az ablakemelő, mert a hátsó ablakokhoz nincs külön kapcsolója a vezetőnek, váltani kell a központi kapcsolóval az első és a hátsó üvegek mozgatása között. Ez 20 éve is tévút volt, amikor az Opel tette ugyanezt a C Vectrával.
Technika
Önálló villanyautós modulrendszert tervezett elektromos autóihoz a Volkswagen-konszern, az MEB (Modularer Elektrifizierungs Baukasten) bevezetője az ID.3 volt 2019-es bemutatásával.
Hátul keresztben áll az ID.3 villanymotorja, ez az elrendezés határozza meg a töltőcsatlakozó helyzetét is, szintén hátul, a jobb oldalon. Az állandó mágnesű szinkron villanymotor 150 kilowattos, ami 204 lóerős, ami a csúcsérték. A tartós, fél órán túl is túlmelegedés nélkül leadható maximuma 70 kW, ami 95 lóerő.
Akárcsak az összes többi modell ezzel a technikával a Ford Explorertől az Audi Q4 E-tronig, az ID.3 is dobfékes az alapértelmezésben hajtott hátsó kerekeknél. A megoldás okáról, előnyeiről és hátrányairól már írtunk.
Az első futómű MacPherson rugóstagos, a hátsó négy lengőkaros független. Extraként adaptív lengéscsillapítás is rendelhető, ami igen ritka a kompakt villanyautók között.
58 kWh a kisebbik akku, a tesztautóban 77 kilowattóra a kiautózható, nettó akkukapacitás. Az akkumulátor nikkel-mangán-kobalt kémiájú (NMC), nem az olcsóbb és kisebb energiasűrűségű, de más téren előnyöket felmutató lítium-vasfoszfát. A katód, az akkumulátorcellák pozitív pólusa nikkel, mangán és kobalt felhasználásával készül. Közülük a kobalt előállítása a leginkább aggasztó, emiatt a kobalt részaránya csökken az akkukban. Az egykori 4:3:3 eloszlás szerint 40 rész nikkel, illetve 30-30 rész mangán és kobalt alkotta a katódot, de amennyire én tudom, ez a megoszlás az ID.3 akkujában 7:2:1. Tehát a legkritikusabb fémösszetevő aránya 10 százalékra csökkent a pozitív elektródában.
11 kW a háromfázisú váltóáramú töltés maximuma, ennyi a ma elvárható, de a Megane E-Tech ennek a dupláját hozza. Alapáras a 230 voltos vésztöltő is, amit azért kell megemlíteni, mert egyes márkáknál ez szégyentelen felárú tartozék tud lenni.
Az akkukímélő töltéshez beállítható 80 százalékos korlátozás. Ha naponta viszonylag keveset fut az autó, ezt érdemes használni is, csak ne felejtsétek el a korlátozást deaktiválni, ha éjszaka hosszabb út előtt otthon töltenétek az akkut. A töltőáram is korlátozható otthoni töltéshez.
170 kW ezzel az akkuval az egyenáramú töltés felső teljesítményszintje, de a Volkswagen ezt dicséretes tartalékkal adja meg, az autó a valóságban 185 kilowattot is elérhet a villámtöltőkön. Töltőkereséskor a találatok közül az 50 vagy 100 kilowattosnál gyorsabbakra is szűrhetünk a naviképernyőn.
Ha az aktuális hatótávnál távolabbi célhoz tervezzük az utat, a tesztelt Volkswagen ID.3 automatikusan bekalkulálja az útba a töltéseket. Kiírja, hogy a megállókhoz hány százalékos töltöttséggel érkezünk és hány perces kiesés lesz, ha minden klappol a töltéssel. Ennek így kellene lennie más villanyautókban is.
Vezetés
Kényelmes az üléshelyzet a viszonylag mélyre engedhető vezetőülésben, és a kormánykoszorú vastagsága is pont jó. Nem kell használni az indítógombot, ajtónyitás után a Pause mintájú, jópofa fékpedálra rálépve az autó menetkész lesz, de adott az indító-leállító gomb is a kormányoszlopon.
Városban óvatosnak kell lenni, mit takarnak ki éppen a látótérbe dorongként benyúló első szélvédőoszlopok.
Mindössze 10,1 méter a fordulókör átmérője, az ID.3 nagyon kezes városi autó, pillanatok alatt megfordul, a hajtás irányát is gyorsan válthatjuk a kormányon lévő irányváltóval. Kár azért, hogy a külső tükrök ilyen kicsik, kényelmesebb lenne nagyobbakból áttekinteni a forgalmat körülöttünk.
Feláras a szélvédőre vetített kijelző, amiért nagyon is érdemes pénzt adni. A jól leolvasható grafikájú és erős napfényben is jól látható projekció többek között a hatótávot, a navigációs útmutatást, a sebességet és a vezetőtámogatás információit jeleníti meg. A head-up display a sávhatárok érintésekor az aszfaltra virtuálisan vetített sárga csíkokkal jelzi, merre kellene kormányozni, milyen vonalon vezessük az autót.
150 kilowatt, azaz 204 lóerő a motor csúcsteljesítménye, de a 310 newtonméteres nyomatékmaximum már nem ilyen sok. Sprintekben erős az autó, a nagy megindulás után hamar fékezi a habzást. Összességében átlagosan gyorsul a villanyautók között, 100-ra 7,9 másodperc az ideje, a 218 lóerős villany Megane-é 7,4, a Volkswagennél 9,1 centivel hosszabb elektromos Konáé 7,8 mp.
Látványos a megindulás, városban nagyon könnyen válthatunk sávot. Autópályán sem ügy besorolni vagy erősen gyorsítva kimenekülni belső sávban kísértő előemberek és a kormányzati konvojok elől, akik igyekeznek eltakarítani az útból azt a pórt, akinek az adója a kék villogót, a benzint, a szolgálati autót, kísérőik fegyverpénzét és az összes többi költségüket fedezi.
Az autó alapjában véve jól megy, tele akkuval működik a szédületes meglódulás. Az ID villanymotorja a 400 voltos akku merülésével határozottan visszaveszi a leadott teljesítményt. 10, majd 5 százalék alatti töltöttségnél az erőleadást nagyon visszacsavarja a szoftver.
48,4:51,6 volt a német Auto Motor und Sportnál megmért, 1908 kilós ID.3 tesztautó első-hátsó tömegeloszlása, a közel optimális balansz érződik az autón. A VW ID.3 könnyedén és magabiztosan fordul, a 215/45 R20-as gumiméret okos kompromisszum a kis gördülési ellenállás és a szükséges tapadás megteremtésében.
Sajnos a hátsókerék-hajtás örömeit csak egészen csekély részben teszi élvezhetővé a zord elektronikus cerberus. A menüből kiiktatott kipörgésgátlással is csak minimálisan mozdul meg az autó fara gázra.
A villámgyors, finoman szabályozó kipörgésgátlással és az egész enyhén farnehéz felépítéssel a kanyarokba beviharzó ID.3-ban korán gázt adhatunk kigyorsításhoz. Az eltalált kormányerőkkel működő, egész pontos kormányzással jól terelhető az autó ívről ívre. A kormányzás tisztaságát nem veszélyeztetik hajtási befolyások, hiszen csak a hátsó kerekek hajtottak.
Nincsenek flepnik a kormányon az áram-visszatermelés átmeneti fokozásához. Egypedálos vezetési mód sincs, az intenzívebb rekuperációt a B üzemmóddal aktiválhatjuk.
Mivel a visszatermelés ilyenkor sem lesz erősebb, mint a fékpedált mélyebbre nyomva, összességében takarékosabb az autót gurulni hagyni és lábbal fékezni, ha kell, elkerülve a gázelvételes túlfékezések utáni újabb és újabb gyorsítást.
Szabad gurulás közben érezni, mennyire kicsik az autó menetellenállásai, milyen csekély sebességeséssel suhan tovább. Állandó 130 km/óra tartásához a már idézett német autós magazin szakemberei 34 lóerős teljesítményigényt mértek. A takarékosnak ismert elektromos Hyundai Kona a 65,4 kWh-s akkuval 41 lóerővel tudja tartani ezt a sebességet, ami 20 százalék feletti különbség.
Hatótáv: 350–500 km
538 km volt a legnagyobb hatótáv, amit 100 százalékos töltöttséggel az autó ígért, utána 490, illetve 454 km szerepelt a kijelzőn induláskor. Takarékos vezetéssel és langyos tavaszi időben az autó majdnem 500 km-t el tud menni. Hidegebb hőmérsékleten, különösebb takarékoskodás nélkül is adott 350 km, az átlagos hatótáv a nagy akkuval 450 km körüli, amivel már neki lehet vágni hosszabb utaknak is.
Nem teljesen harmonikusak a vezetőtámogató rendszerek, de ahhoz az idegtépő pánikhoz képest, amit ázsiai autók képesek produkálni, az ID.3 a nyugalom szigete. A sebességhatártól függő adaptív tempószabályozást ki kell ebrudalni az autóból, mert az autópályás lekanyarodósávra érvényes sebességkorlátozást észlelve azonnal lefékezi az autót 80-ra, ami veszélyes. Utána meg visszalövi a tempót 130-ra, akkor is, ha 100 volt beállítva.
Önmagában az adaptív sebességtartó harmonikusan veszi el a gázt és gyorsít fel újra, igazodva a négy üzemmódhoz is. Az automatikus lassítás jó érzékkel veszi el a gázt a körforgalmak előtt, ha aktív ez a funkció, és a kormánykorrekciókkal az autót sávban tartó, illetve a sávelhagyást figyelő rendszer működésétől sem vetett lobot az agyunk, ami elég nagy szó egy modern autóban.
Hintós hömpölygés helyett a feszes, de nem kényelmetlen futómű azzal tesz a legjobbat a komfortnak országúton, hogy nem engedi billegni a karosszériát a kanyarokban. Az elöl kihúzható combtámaszos, motorosan négy irányba állítható, gerinctámaszos komfortülések kényelmesek és rendesen tartanak.
A zajszint a végsebességnél is mérsékelt, az ID.3 a nagyobb akkumulátorral igazán jó utazóautó a villanyautók hatótávkorlátain belül. Csendes, jól lehet belőle telefonálni, vezeték nélkül szalad a telefontükrözés, viszont a zenehallgatásban többet is nyújthatna. Az alapáras audiorendszer összesen 5 hangszórós.
Költségek, fogyasztás
17 843 304 forintról indult az ID3 ára a teszt feltöltésekor a kisebbik, nettó 58 kilowattórás akkumulátorral és Prime felszereltséggel. A szintén 204 lóerős, de 77 kilowattórás akkujú Pro S, a tesztelt modell, 21 479 059 forintba kerül a napi árfolyamon, amiből 1 750 438 Ft az árengedmény. Extrákkal együtt a tesztautó listaára 22 097 500 Ft volt 2023. novemberi forgalomba helyezésekor.
A nagyobb akkus VW ID.3 és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Cupra Born 58 kWh (204 LE, 425 km) | 16 361 632 |
Hyundai Kona 65,4 kWh Style (218 LE, 454/514 km 17/19-es felnivel) | 17 299 000 |
Renault Megane E-Tech EV60 Techno (60 kWh, 218 LE, 450 km) | 17 249 000 |
Volkswagen ID.3 Pro S (77 kWh, 204 LE, 571 km) | 21 479 059 |
Hosszabb autópályás és országúti szakaszon, takarékosan vezetve 16,7 kWh/100 km volt a fogyasztás 79 km/órás átlagsebességgel. Tisztán autópályán, 130–150 között is csak 21,4 kilowattórára nőtt az átlagfogyasztás.
Óra szerint 163 km/óra volt az elvileg 160-nál leszabályozott autó végsebessége. Ezzel a tempóval – a német autópálya sebességkorlátozástól mentes szakaszán – haladva 32,3 kWh volt a fogyasztási átlag a sok fékezés és újragyorsítás dacára. Az ID.3 igazán hatékony villanyautóvá vált a modellfrissítéssel.
Németországban nem, de itthon alapáras a tesztelt Volkswagen ID.3-hoz a hőszivattyú, hogy az akkuban tárolt energia minél nagyobb része jusson az autó mozgatására.
Értékelés
Jelentős hatótávjával, gyors villámtöltésével, a töltési szünetekkel okosan kalkuláló navigációjával a megújult Volkswagen ID.3-ban sokkal kevésbé terhes messzire utazni, mint a legtöbb villanyautóval. Városban amúgy is elemében van az elektromos technika, a kezes, fordulékony ID.3-ban végképp. Kár, hogy az utastéri funkcionalitás nem fejlődött többet a modellfrissítéskor, mert az ID.3 nem csak villanyautóként vehető komolyan. Igazán épkézláb autó, örömteli vezethetőséggel.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|